The International Booker Prize’ın uzun listesi açıklandı - Mesele 121

Yayın dünyası

The International Booker Prize’ın uzun listesi açıklandı. Listede 13 roman var ve maalesef Türkiye’den bir isim bulunmuyor. Listede kadınlar ağırlıkta.

Adayların ilki İspanyol Enrique Vila Matas’ın Mac and His Problem adlı romanı. Yazarın bazı eserleri Türkçeye çevrildi. Montano Hastalığı Jaguar’dan, Kassel’de Mantık Aramak ve Portatif Edebiyatın Kısaltılmış Tarihi ise Can Yayınları’ndan çıktı.
2. aday Gürcistan’da doğup Almanya’ya göç eden Nino Haratischwili’nin The Eighth Life (Sekizinci Hayat) romanı. Ödülün favorisi. Roman Türkçede Aylak Adam Yayınları tarafından yayımlandı ama hiçbir yerde bulunmuyor. (Sahi bu yayınevine ne oldu?)
3. aday Arjantinli Samatha Schweblin’in Little Eyes adlı eseri. Oyuncakla akıllı telefon arası bir cihazın dünyayı kasıp kavurmasını anlatıyormuş. Yazarın Ağızdaki Kuşlar öykü kitabı Can Yayınları tarafından yayımlandı.
4. aday Fransız Emmanuelle Pagano’nun Faces on the Tip of My Tongue adlı romanı. Öykü kitabıyla roman arasında gidip gelen bir esermiş. Bir köyde yaşayan insanların hayatlarının anlatıldığı, karakterlerin farklı öykülerde farklı zamanlarda görüldüğü ilginç bir kitapmış.
5. aday Willem Anker’ın Red Dog adlı eseri. Avrupa’dan Afrika’ya göç eden beyazların dili olan Afrikaans dilinde yazılmış. Kitap 18. Yüzyıl Afrika’sında geçiyor ve Afrika’nın kolonyal geçmişini anlatıyormuş.
6. aday Fransa’nın tartışmalı dahisi Michel Houellebecq’in Serotonin isimli kitabı. Yazarın Harita ve Topraklar, Kuşatılmış Yaşamlar ve Temel Parçacıklar romanları Can Yayınları’ndan çıktı. Bunu da çevirirler diye umuyorum.
7. aday İranlı Shokoofeh Azar’ın The Enlightment of The Greengage Tree adlı romanı. Yazar 2011 yılında siyasi sığınmacı olarak Avustralya’ya göç etmiş. Roman İran İslam Devrimi sırasında yaşananları 13 yaşındaki bir kız çocuğu hayaletinin gözünden anlatıyormuş.
8. aday Alman Daniel Kehlmann’ın yeni romanı Tyll. Kehlmann Avrupa’nın önde gelen yazarlarından. Yazarın eserleri Can Yayınları tarafından yayımlanıyor yani muhtemelen bu romanı Türkçede okuyabileceğiz.
9. aday Norveçli yazar Jon Fosse’nin The Other Name: Septology adlı eseri. Yaşamı, ölümü ve kaderi sorgulayan varoluşçu bir esermiş. Yazarın kendisi bile “romanlarımı hikaye için okumayın” diyormuş. Yazarın Sabahtan Akşama adlı eseri Monokl tarafından yayımlandı.
10. aday yine Arjantin’den, Gabriela Cabezon Camara’nın The Adventures of China Iron isimli romanı. İsimdeki China Iron kısmı Arjantinli yazar Jose Hernandez’in 18. Yüzyılda yazdığı 2316 satırlık epik şiire göndermeymiş. Arjantin tarihini deşen bir romanmış.
11. aday Hollandalı Marieke Lucas Rijneveld’in The Discomfort of Evening adlı romanı. Yazar aslında bir şair, bu eser yazarın ilk romanıymış. Çiftlikte yaşayan 10 yaşındaki bir kızın erkek kardeşinin kaybından sonra yaşadıklarını anlatıyormuş. Oldukça deneysel bir esermiş.
12. aday Japon yazar Yoko Ogawa’nın The Memory Police adlı eseri. Adada yaşayan genç bir kadının köyünde eşyaların kaybolmasıyla anıların da yok olmasını konu edinen distopik bir romanmış. Yazarın Profesör ve Hizmetçi adlı eseri Pegasus Yayınları tarafından basılmış.
Son aday ise Meksikalı Fernando Melchor’un Hurricane Season adlı romanı. Meksika’nın bir köyünde yaşayan ve köylüler tarafından cadı ilan edilen bir kadının ölümünü konu edinen bir romanmış. Roman birçok anlatıcıya sahipmiş ve çok uzun paragraflardan oluşuyormuş.

Çok Okunanlar