“Tek başıma girdiğim koğuşumdan 15 oyuncu ile çıkacağım” - Mesele 121

Sahne Tozu

İzmir Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yenikapı Tiyatrosu oyuncusu Nazlı Masatçı, kendisini ziyaret eden CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’ya “Tek başıma girdiğim koğuşumdan 15 oyuncu adayı ile çıkacağım” notunu paylaştı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Yenikapı Tiyatrosu’nun uzun zamandır tutuklu olan oyuncusu Nazlı Masatçı, ziyaretine giden CHP İzmir Milletvekili Kani Beko aracılığıyla, sevenlerine üç cümlelik umut dolu bir mesaj verdi. Tek başına girdiği koğuşundan 15 oyuncu adayı ile çıkacağını dile getiren Masatçı, “İyi mi oldu şimdi? Biz barışı ve sanatı bizi hapsettiğiniz yerlerde de çoğaltmayı biliriz” notunu paylaştı.

nazlimasatci2

Nazlı Masatçı’yla cezaevindeki görüşmelerini aktaran CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, oyuncuyla keyifli bir sohbet gerçekleştirdiğini ve sağlığının yerinde olduğunu söyledi. İfade özgürlüğünün, anayasal teminat altında olmasına rağmen sanatçıların, gazetecilerin sadece muhalif oldukları için hapse girmesinin utanç verici olduğunu dile getiren Beko, “Değerli tiyatrocumuz Nazlı’nın morali çok yüksek, arkadaşlarına, sokaktaki hayvanlara, dağlardaki çiçeklere, gördüğümüz herkese selam söylememi istedi. İçeride diğer mahkûm arkadaşlarıyla ülke sorunlarıyla alakalı senaryo yazıp, oynadıklarını bana anlattı. Kendisi aydın, çağdaş bir sanatçı, bu anlattıklarını keşke demir parmaklıklar ardında değil de, dışarıda özgürce sahnelerde oynasaydı” diye konuştu.

Masatçı’nın sürece dair açıklamalarını anlatan Beko, “Nazlı, açık ve net biçimde demokrat bir sanatçı olduğunu, sahnelerde de özgürce konuşmak zorunda olduğunu söyledi. Bir sanatçı olarak da, hiçbir yasa dışı siyasi örgütle işinin olmayacağını ve propaganda yapmasının mümkün olmadığını, bunun kendisine yapılan büyük bir haksızlık olduğunu anlattı. Bizi insan haklarını, barışı, kardeşliği, özgürlüğü ve adaleti savunan sanatçı olarak değerlendirmeleri doğru olurdu ama hükümetin bize karşı bakış açısından dolayı içeride olduklarını ifade ettiler” dedi.

Öte yandan Masatçı, Beko’nun ziyaretinden duyduğu mutluluğu ise şu sözlerle kaleme aldı: “Bugün unutamayacağım günlere eklendi. Dayanışma ve sıcaklığını, hoş sohbetini gün ışığı içinde hatırlayacağım hep. Bugün ve yarın için teşekkür ederim.”

Kaynak: Yağız Barut / İz Gazete

Çok Okunanlar