Hakkımızda

Değerli Mesele dostu,
Basılı yayın hayatına Aralık 2016 itibarıyla son veren Mesele Dergisi, 1 Ocak 2017’den bu yana mesele121.org adresinde yayınına devam ediyor.
Neden mesele121?
Çünkü 10 yıl boyunca kesintisiz her ay yayınlanan Mesele 120. sayısı ile matbaalara veda etti ve internet 121. sayımız oldu.
Mesele’de amacımız kitaplar üzerinden Türkiye’yi ve dünyayı tartışmak ama sadece kitapla sınırlamıyoruz tabii ki…
Öncelikle “Sözümüz” var. Söyleyecek bir şeyiniz yoksa yayıncılık yapmanın da anlamı kalmıyor…
Sizin sözünüz de bizim için çok değerli… Hakemli dergi olmasak da belli kriterlerimiz var. [email protected] adresine gönderdiğiniz tüm yazıları okuyoruz, değerlendiriyoruz.

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Sunum ve Söyleşi: Yavaş Şiddetin Tezahürleri

29 Haziran @ 15:00 - 17:00

Sosyal bilimci-akademisyen Aslı Odman ile gıda mühendisi-akademisyen Bülent Şık, Salt Beyoğlu’nda devam eden Havaya Dair sergisi kapsamında bir sunum ve söyleşi gerçekleştirecek.

Program, Aslı Odman’ın “Havaya Karışan Yavaş Suçlar” başlıklı sunumuyla başlayacak. Odman, kâr amaçlı şirketler ile onlara enerji sağlayan santrallerin neden olduğu emisyondan kaynaklanan hava kirliliği odağında ekolojik sorunların görünmez kılınan kökenlerini tartışmaya açacak. Hava kirliliğinin en çok zarar verdiği bedenler arasındaki işçiler ve çocuklar ile en görünür olduğu mekânlardan iş yerlerini merkeze alacak.

Şık ise “Çevre Kirliliği, Çocuklar ve Yavaş Şiddet” başlıklı sunumunda, Türkiye’nin en büyük sulak havzası olan Büyük Menderes Havzası’ndaki altın madeni, kömür madeni ile jeotermal enerji santrallerinin ekolojik ve toplumsal etkilerini çocuk sağlığı odağında ele alacak. Bir Arada Yaşarız Eğitim ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı (BAYETAV) ve Mekânda Adalet Derneği (MAD) iş birliğiyle yürütülen Büyük Menderes Havza Çalışması kapsamında hazırlanan Nehirler ve Çocuklar: Büyük Menderes Havzasında Yavaş Şiddetin Görünümleri raporundan bulgular paylaşacak. Program, Aslı Odman ve Bülent Şık’ın Salt’tan Eylül Şenses moderatörlüğündeki söyleşisiyle sona erecek.

Program herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Aslı Odman

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. 2011’de faaliyete geçen İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin kurucu gönüllüleri arasında yer alan Odman, iktisat ve siyaset bilimi alanlarındaki lisans ve yüksek lisans eğitimini Viyana Ekonomi Üniversitesi ile Viyana Üniversitesi’nde; doktorasını Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde tamamladı. “Hava” ile ilişkili kentsel dönüşüm ve asbest riski, enkazın hızla molozlaştırılması, yavaş sanayi suçları üzerine yayın ve tercüme çalışmaları yaptı. Yakın tarihli çalışmaları, fabrika, tersane, üniversite, şantiye, dizi seti, maden, tarla, sera, ofis gibi çalışma mekânları ve atık mahallelerinden hareketle çevre, kent, halk ve işçi sağlığı alanlarındaki aktör-ilişki ağlarının kolektif ve müdahil bağlamlarda araştırılmasını kapsıyor.

Bülent Şık

Gıda mühendisi ve akademisyen. Doktora çalışmasında çevre dostu analiz yöntemleri geliştirilmesine odaklandı. Gıda güvenliği, beslenme, ekoloji ve halk sağlığı konularıyla ilgileniyor. Gıda ve suya bulaşan çevresel kirleticiler, gıda ve suda bulunan toksik kimyasal madde kalıntılarının belirlenmesi, çocuk sağlığını tehdit eden toksik kimyasallar, sağlıklı beslenme ve gastronomi kültürü üzerine çalışmalar yapıyor. Mutfaktaki Kimyacı (2018), Bizi Yeryüzüne Bağlayan Hikâyeler (2020), Çocuklar ve Gıda Güvenliği (2022), Nehirler ve Çocuklar (2024) adlı dört yayını bulunuyor.

Detaylar

Tarih:
29 Haziran
Saat:
15:00 - 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Salt Beyoğlu
İstiklal Caddesi 136
Beyoğlu,İstanbul34430Türkiye
+ Google Haritalar
Verified by MonsterInsights