Hakkımızda

Değerli Mesele dostu,
Basılı yayın hayatına Aralık 2016 itibarıyla son veren Mesele Dergisi, 1 Ocak 2017’den bu yana mesele121.org adresinde yayınına devam ediyor.
Neden mesele121?
Çünkü 10 yıl boyunca kesintisiz her ay yayınlanan Mesele 120. sayısı ile matbaalara veda etti ve internet 121. sayımız oldu.
Mesele’de amacımız kitaplar üzerinden Türkiye’yi ve dünyayı tartışmak ama sadece kitapla sınırlamıyoruz tabii ki…
Öncelikle “Sözümüz” var. Söyleyecek bir şeyiniz yoksa yayıncılık yapmanın da anlamı kalmıyor…
Sizin sözünüz de bizim için çok değerli… Hakemli dergi olmasak da belli kriterlerimiz var. [email protected] adresine gönderdiğiniz tüm yazıları okuyoruz, değerlendiriyoruz.

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

“Haşerat mı, Ahali mi?: Onyedinci Yüzyıl Osmanlı Siyasetinde Kamunun Yeri”

7 Mayıs @ 18:30 - 20:00

Akl-ı Kıssa’nın 2024 Bahar dönemi dördüncü seminerini Aslıhan Gürbüzel “Haşerat mı, Ahali mi?: Onyedinci Yüzyıl Osmanlı Siyasetinde Kamunun Yeri” başlığı ile verecek.

“Taming the Messiah: The Formation of an Ottoman Political Public Sphere” (University of California Press, 2023) üzerine yapılacak konuşma, erken modern Osmanlı siyasetinde ahalinin siyasete katılma pratiklerine odaklanacaktır. Konuşma, toplumsal muhalefetin on yedinci yüzyıl boyunca tezahür etme biçimlerine ve bu muhalefet pratiklerinin Osmanlı siyasi dilini nasıl değiştirdiğine dair genel bir çerçeve sunmaktadır.

Seminere Ayşe Ozil tartışmacı olarak katkı verecek.

Nurşen Gürboğa ve Gülay Yılmaz’ın koordinatörlüğünde hazırlanan Akl-ı Kıssa seminer serisinde ayda bir salı günleri kadın tarihçiler konuşacak, biz dinleyeceğiz. Seminer dizisinde kadın tarihçilerin çalışmaları, yayınları, araştırma gündemleri ve tarih disiplinine katkıları görünür kılınacak ve muhafazakar, erkek egemen tarih disiplininde verdikleri varlık mücadelesine dikkat çekilecek.

*Katılım için kayıt gerekmemektedir.

Detaylar

Tarih:
7 Mayıs
Saat:
18:30 - 20:00
Etkinlik Kategori:

Organizatör

Tarih Vakfı

Mekan

Tarih Vakfı
Sarıdemir Mah. Ragıp Gümüşpala Cad. Değirmen sok. 10
Fatih,İstanbul34134Türkiye
+ Google Haritalar
Phone
02125220202
Mekan sitesine git
Verified by MonsterInsights