Yanındayız Derneği ilçe bazında Cinsiyet Eşitliği Endeksi oluşturacak - Mesele 121

Raportör

Yanındayız Derneği, İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile işbirliği yaparak Türkiye genelinde nüfusu 100 bin ve üzerindeki 233 ilçenin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ni oluşturacak. "İlçe Düzeyinde Cinsiyet Eşitliği Endeksi" projesinin uzmanlar atölyesi gerçekleştirildi.

Yanındayız Derneği’nin Kanada Büyükelçiliği Kanada Yerel Girişimler Fonu (CFLI-Canada Fund For Local Initiatives) desteği ile, İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ortak yürüttüğü ‘İlçe Düzeyinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ projesinin Uzmanlar Atölyesi, İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

yanindayiz

Yanındayız Derneği üyeleri, akademisyenler, ilgili araştırma merkezleri, STK temsilcileri, yerel yönetimler ve uluslararası kuruluş temsilcilerinin katıldığı Uzmanlar Atölyesi’nde, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Haluk Alkan, Kanada Ankara Büyükelçiliği 2’nci Katibi Antonia Wynne Hughes ve Yanındayız Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Boratav tarafından açılış konuşmaları gerçekleştirildi. Ardından, proje kapsamında endeks gösterge setinin belirlenmesi ve geliştirilmesi konuşuldu.

Projeyle, Türkiye genelinde nüfusu 100 bin ve üzerindeki 233 ilçenin çeşitli kriterlere göre değerlendirilmesi ve bir ‘İlçe Düzeyinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ oluşturulması hedefleniyor. Endeksin Türkiye ölçeğinde toplumsal cinsiyet eşitliğindeki farklılıkları, eksikleri ve artıları ortaya çıkarması, il ve ilçe düzeyinde yerel yöneticilere ve STK’lara politika üretimi ve karar almada yol göstermesi bekleniyor.

Çok Okunanlar