Usta sinemacının kaleminden minibüs hikayeleri - Mesele 121

Yayın dünyası

Leoparın Kuyruğu, Sis ve Gece gibi ödüllü filmlerin yöneteni Turgut Yasalar, minibüs yolculukları sırasında şahit olduğu hikayeleri Müsait Bir yerde İnecek Var isimli ikinci kitabında topladı.

> Turgut Yasalar
> Kara Karga Yayınları
> Satın almak içinBir yönetmen, yüzlerce yolculuk, sayılamayacak kadar çok hikâye. Sinemacı ve yazar Turgut yasalar, minibüs hatlarında şahit olduğu hayatlar ile topluma mizahi bir ayna tutuyor.

Onlarca durak, yüzlerce yolcu, sayılamayacak kadar çok hikâye var. Yolcuların genci yaşlısı, zengini fakiri, zayıfı şişmanı; şoförlerin terbiyelisi küfürbazı, beyefendisi haytası, öfkelisi aşığı… Yasalar’ın İstanbul’daki minibüs hatlarından bazılarından derlediği hikayeler okuyucuyu birbirinden farklı hayatlarla tanıştırıyor.

1989 yılından beri sinema ve televizyon dünyasında senarist, yönetmen ve yapımcı olarak pek çok eser veren Yasalar, geçtiğimiz yıl farklı yönetmenlerin ilk filmlerini hangi koşullarda çektiklerini anlattığı “Ben bir dâhiyim ama henüz ilk filmimi çekmedim” adlı ilk kitabı ile karşımıza bu sefer de yazar olarak çıkmıştı.

İstanbul’daki minibüs yolculuklarında gözlemlediği hayatların ve kişilerin kendisini besleyen vazgeçilmez bir kaynak olduğunu söyleyen Turgut Yasalar “Yıllardır minibüs yolculuklarında o kadar çok hikaye biriktirdim ki, bunların hepsini sinemaya aktarmak mümkün değil. Ben de birikmiş bu hikayeleri bir kitapta topladım” dedi.

Çok Okunanlar