“Sıkıntıdan kurtulmanın yolu hayal etmek” - Mesele 121

Yedinci Sanat

İstanbul Film Festivali’nde Onat Kutlar Jüri Özel Ödülüne layık görülen Yuva’nın yönetmeni Emre Yeksan, Ankaralı seyircilerle buluştu. Filmdeki gerçek ve hayal arasındaki ilişkiyi yorumlayan Yeksan “Sıkıntının içinden bakmaya devam ettikçe çıkışı bulamıyoruz. Sıkıntıdan kurtulmanın yolunun da hayal etmek, geçmişle ve gelecekle bağ kurmak olduğunu düşünüyorum” dedi.

Doğayla bir bütün olabilme amacıyla şehirdeki hayatını, ailesini ve geçmişini terk etmiş bir adamın hikâyesini anlatan Yuva, sinema topluluklarının etkinliklerinde seyirciyle buluşuyor. 30. Ankara Uluslararası Film Festivali ulusal uzun film yarışma seçkisinde yer alan Yuva’nın gösterimi 22 Nisan Pazartesi akşamı Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda yapıldı.

Gösterime yönetmen Emre Yeksan, kurgucu Selda Taşkın, sanat yönetmeni Osman Özcan ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu katıldı. Gösterim sonrası sinema yazarı Güvenç Atsüren’in moderatörlüğündeki söyleşide filmin düşünsel dünyasından, filmdeki kulübenin inşa sürecine, ormanda çekim yapmanın zorluklarına ve kurguda karar alma süreçlerine dair sorular geldi.

Filmdeki gerçek ve hayal olan arasındaki ilişkiye dair bir yoruma Emre Yeksan şöyle yanıt verdi: “Hayalimizde olan, aslında bize çözümü gösteren şey olabilir. Sıkıntının içinden bakmaya devam ettikçe çıkışı bulamıyoruz. Sıkıntıdan kurtulmanın yolunun da hayal etmek, geçmişle ve gelecekle bağ kurmak olduğunu düşünüyorum. Bence içinde yaşadığımız dünyaya dair bugüne kadar önerilen çözümler de hep oralardan çıkıyor.”

Yuva 10 Mayıs'ta vizyona girmeden önce sinema topluluklarının etkinliklerinde seyirciyle buluşmaya devam edecek. Başka Sinema’nın düzenlediği, yönetmen Emre Yeksan'ın da katılacağı bu gösterimler Lüleburgaz, İstanbul, Mersin, İzmir, Kars’ta olacak.

Dünya prömiyerini Venedik’te yaptı

Dünya prömiyerini 75. Venedik Film Festivali’nin Biennale College Cinema bölümünde yapan Yuva, bu bölümün 2017/18 döneminde finanse etmeye layık bulduğu üç projeden biri ve aynı zamanda Türkiye’den bu programın desteğini alan ilk film olma özelliğini taşıyor.

İki yıl üst üste Venedik’te ilk iki filmiyle yer alan yönetmen Emre Yeksan’ın ikinci uzun metrajlı filmi olan Yuva, 38. İstanbul Film Festivali’nden de En İyi Görüntü Yönetmeni (Jakub Giza), En İyi Erkek Oyuncu (Kutay Sandıkçı) ve Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel ödüllerini kazanmıştı.

Çok Okunanlar