Engelsiz Yarışma’da seyirci ödülü İşe Yarar Bir Şey’in - Mesele 121

Yedinci Sanat

Engelsiz Festival kapsamında düzenlenen “Engelsiz Yarışma” ödülleri, 20 Ekim akşamı Goethe-Institut Ankara’daki törende sahiplerini buldu. Gazeteci-yazar Sevim Gözay’ın sunduğu gecede 696 izleyicinin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü, İşe Yarar Bir Şey filminin oldu.

Ödülü Pelin Esmer ve Barış Bıçakçı’nın dostları İrfan Altıntaş, Festival izleyicisi Esra Güleç’ten aldı.

Oyuncu Nursel Köse, yönetmen Ramin Matin ve sinema yazarı Murat Özer’den oluşan jüri ise En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerinin sahibini belirledi.

Ümit Ünal’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği Sofra Sırları, En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi oldu. Ödülü, filmin yapımcısı Sinan Yabgu Ünal, Engelsiz Filmler Festivali yönetmeni Emrah Kalan’dan aldı.

Yarışma’da En İyi Yönetmen Ödülü ise Yol Kenarı filmiyle Tayfun Pirselimoğlu’nun oldu. Filmin yapımcısı Vildan Erşen’e ödülünü Klappe Auf! Kısa Film Festivali Yönetmeni Andreas Grützner takdim etti.

En İyi Film Ödülü’nün sahibi ise yönetmenliğini Emre Erdoğdu’nun üstlendiği Kar filmi oldu. Filmin yönetmeni Emre Erdoğdu ödülünü Klappe Auf! Kısa Film Festivali Yardımcı Yönetmeni Katrin Mersman’dan aldı. Engelsiz Filmler Festivali 2018, Çağdaş Sanatlar Merezi’ndeki Altüst filminin gösteriminin ardından sona erdi.

Festival 5 yılı geride bıraktı

Engelsiz Filmler Festivali, herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu basit gerçeğinden yola çıkarak; engelli bireylerin sosyal ve kültürel haklarını kullanabilecekleri koşulların yaratılmasının bir zorunluluk olduğunu hatırlatmak üzere ilk kez 2013 yılında gerçekleşti.

Engelli bireylerin yakınlarıyla birlikte film izleyebilme, kültürel ve sosyal bir etkinliğe katılma, yalnızca kendileri için değil, aynı zamanda parçası oldukları toplumu zenginleştirmek için de yaratıcı, sanatsal ve entelektüel kapasitelerini geliştirme ve kullanma imkanına sahip olmaları gerektiğini savunan EFF kapsamındaki tüm film gösterimleri, atölyeler ve diğer yan etkinlikler erişilebilir olarak sunuluyor.

Güncel sinema örnekleri görme engelli bireyler için sesli betimlemeyle, işitme engelliler için işaret dili ve ayrıntılı altyazıyla gösteriliyor; film sonrası söyleşilerde Türkçe işaret diline çeviri yapılıyor. Festival kapsamındaki atölyeler ve diğer yan etkinlikler görme ve işitme engelli bireylerin de katılabileceği altyapıyla gerçekleşiyor. Tüm Festival mekanları ortopedik engelli bireylerin gereksinimleri gözetilerek, uygun mekanlar arasından seçiliyor.

Festival, her yıl Türkiye ve dünya sinemasının güncel ve klasik örneklerinden otuzun üzerinde uzun, kısa ve belgesel filmi erişilebilir olarak hazırlıyor. Bu filmleri Engelsiz Filmler Kütüphanesi’nde derleyerek engelsiz bir sinema arşivi oluşturuyor.

Çok Okunanlar