Konser: Baroktan Flamenkoya Gitar Resitali / Murat Usanmaz - Mesele 121

Çalışmalarına İspanya’da devam eden gitarist Murat Usanmaz, Baroktan Flamenko’ya başlıklı konserinde Paco De Lucia anısına betelediği kendi eserine de yer verecek.


  • Tarih: 4 Şubat 2021 Perşembe
  • Saat: 20:00
  • Yer: CRR Youtube kanalı

Program:

J. S. Bach (1685-1750)
Suite para violonchelo noº 1 Sol Mayor
BWV 1007

Preludio
Menuetto 1-2
Giga

F. Tárrega (1852-1909)
Capricho Arabe
Vals en Re
Recuerdos de la Alhambra

Murat Usanmaz (1976)
Adiós Maestro! (Dedicated for Paco de Lucía)

A. B. Mangoré (1885-1944)
La Última Canción
El Sueño de la Muñeca

Sabicas (1912-1990)
Olé mi Cádiz! (Alegría)
Aires de Puerto Real (Solea)
Zapateado en Re

Murat Usanmaz hakkında

Çalışmalarına İspanya’da devam eden Usanmaz İstanbul’da dünyaya geldi. Profesyonal yardım almadan kendi kendine gitar çalmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Gitar Bölümü’nden mezun olduktan sonra Paris l’École Normale de Musique’de konsertistlik okudu. Çin, Rusya, Cezayir, Almanya, Fransa, İspanya, Finlandiya, İtalya, Türkmenistan, Avusturya, Portekiz, Hollanda ve Türkiye’nin birçok yerinde konserler verdi. Paco de Lucía’nın vefatı üzerine bestelediği “Adiós Maestro” eserinin dünya prömiyerini Uluslarası Sevilla Gitar Festivali’nde Paco de Lucía anısına yapılan konserde gerçekleştirdi ve eseri “Yol” albümünde yayınladı. Türkiye’nin ilk gitar konçertosu olan Cemal Reşit Rey’in gitar konçertosunu ilk seslendiren Türk gitarist olmasının yanı sıra birçok eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

Televizyon programları yaptı. Birçok senfoni orkestrasıyla farklı gitar konçertolarını seslendirdi. Maestro Paco de Lucía ile bir söyleşi de gerçekleştirdiği Gitar Dergisi’nde klasik gitar üzerine yazılar yazdı. Ispanya’da “Guitarra de Bach a Paco” solo gitar Cd’sini ve Türkiye’de tüm söz ve müzikleri kendisine ait olan “YOL” albümünü çıkarttı.. Solist olarak senfoni ve oda orkestraları ile verdiği klasik müzik konserleri ve resitallerinin yanı sıra tahta nefesli kuartet ve gitarın solistliğinden oluşan Murat Usanmaz I Classical Ensemble ile oda müziği konserleri veren Murat Usanmaz ayrıca İspanyol ve Türk müzisyenlerden oluşan “Flamenco de Anadolucía” projesinde flamenko, Türk müziği ve caz öğelerini kendi bestelerinde birleştirmekte ve grubuyla tüm dünyada konserler vermektedir

Çok Okunanlar