"Meçhul Paşa" prömiyer için gün sayıyor

Sahne Tozu

Siyasi mizah gazetesi Markopaşa’nın serüveni Tiyatroadam’ın yeni oyunu Meçhul Paşa ile sahneye taşınıyor. Erdem Akakçe, Bülent Çolak ve Fatih Koyunoğlu’nun oynadığı Meçhul Paşa, 13 Kasım’da ilk defa seyirci ile buluşacak.


Sabahattin Ali, Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz ve Mustafa Mim Uykusuz’un birlikte çıkardıkları Türkiye’nin ilk siyasi mizah gazetesi Markopaşa’nın serüveni, hem şenlikli hem hüzünlü bir tatla ‘Meçhul Paşa’ olarak tiyatro sahnesine taşınıyor. Usta oyuncular Erdem Akakçe, Bülent Çolak ve Fatih Koyunoğlu rol aldığı Meçhul Paşa, ilk defa 13 Kasım Salı günü Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde tiyatro seyircisinin karşısına çıkarak prömiyer yapacak.İki yıldır Meçhul Paşa’nın hazırlıkları içinde olan ekip yeni oyunlarını şu sözlerle anlattı:
“Biz büyük bir sorumluluk altına girdik. Markopaşa’nın dönemini, serüvenini anlatmak kolay bir iş değil. Tiyatroadam’ın alıştığınız şenlikli tarzını konuşturduğu yeni oyunu Meçhul Paşa’yı, Markopaşa’nın masalsı günlüğünü tutan hınzır bir ortaoyunu şeklinde nitelendirebiliriz. Biz bu oyuna çalışırken, çok düşünüyoruz, çok eğleniyoruz. Oyunu izlemeye gelenler de bizimle aynı duyguları paylaşacak diye düşünüyoruz”
Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı, Emrah Eren’in yönettiği "Meçhul Paşa: Bir Hınzır Neşriyat"ın sahne ve kostüm tasarımı Barış Dinçel’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, müzikleri ise Deniz Bayrak’ ait. 13 Kasım’da prömiyer yapacak oyun 14 Kasım, 1 Aralık ve 26 Aralık tarihlerinde yine Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde olacak.

mechulpasaSabahattin Ali, Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz ve Mustafa Mim Uykusuz’un birlikte çıkardıkları Türkiye’nin ilk siyasi mizah gazetesi Markopaşa’nın 1946’da başlayıp meçhule doğru giden serüveni, "bir cılız kalemden dile gelen hakikat"in peşinden gitmiş. Toplam 7 isim, 8 sahip, 10 yazı işleri müdürü, 9 matbaa, 10 adres değiştirerek dönemin çetin koşullarında "devleri bile korkutan" ve "fırsat bulabildiği zamanlarda" her şeye rağmen çıkan 77 sayı kalmış geriye. Bu sayılar aleyhine açılan 16 dava sonucu yatılan toplam 8 yıl, 2,5 aylık mahpusluk da cabası...
Meçhul Paşa, işte bu serüveni anlatan hem şenlikli hem hüzünlü masalsı bir ortaoyunu... Gökten düşen üç ilham perisi elmalarını yazarlarına paylaştırmış; muratlarına ermişler mi bilinmez, kerevete çıkmadan görülmez...

Yazan: Ahmet Sami Özbudak
Yöneten: Emrah Eren
Sahne ve Kostüm Tasarımı: Barış Dinçel
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Müzik: Deniz Bayrak
Koreografi: Gizem Erdem
Yönetmen Yardımcısı: Güney Zeki Göker
Sahne Amiri-Işık Kumanda: Uğur Aksu
Müzik Kumanda: Berkcan Kılıç
Asistanlar: Yasemin İşcan, Berkcan Kılıç, İpek İlbeyli
Oyuncular: Erdem Akakçe, Fatih Koyunoğlu, Bülent Çolak

2 perde / 110 dak.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler