Keşanlı Ali Destanı yeniden tiyatro sahnesinde

Sahne Tozu

Haldun Taner’in 1964 yılında dünya tiyatrosuna kazandırdığı efsane oyun “Keşanlı Ali Destanı” tekrar tiyatro sahnesinde. İlk kez Gülriz Sururi, Engin Cezzar, Semiha Berksoy başta olmak üzere 40 kişilik dev bir kadro ve Genco Erkal rejisiyle gösterimini yapan oyunu bu kez Yücel Erten rejisiyle, İlker Ayrık ile Aykut Taşkın’ın kurduğu Pervasız Tiyatro sahneye koyma cesaretini gösterdi.

Taner’in epik halk tiyatrosu üslubunda kaleme aldığı, bestesini Yalçın Tura’nın yaptığı, Yücel Erten’in 1984’te Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu oyun, metnine sadık kalınarak 20 Şubat akşamı TİM Sahnesi’nde prömiyerini yaptı. Barış Dinçer’in oyuna masalsı hava katan, yaratıcı olduğu kadar işlevsel dekoru içinde, Cezzar’ın çizdiği Keşanlı Ali karakterini, İlker Ayrık oynadı. Sururi’nin tiyatro tarihine kazınmış Zilha karakterini ise Birce Akalay... Erten’in ustaları taklit etmek değil, anılarını tazelemek için sahnelediği eser, genç kuşak tarafından coşkuyla, eskiler tarafından derin bir nostaljiyle izlendi. Oyun, Haldun Taner’in eserlerine titizlikle sahip çıkan eşi Demet Taner dahil herkesin takdirini kazandı.

Salondaki kuşak farkı sahnede de vardı. Başta Şerife Abla’yı oynayan Meral Çetinkaya ile Derviş Dayı/Sarhoş Rasih’i oynayan Köksal Engür gibi ustalar pozitif enerjileriyle diğer önemli rollerin oyuncularını da yüreklendirdi. Madam Olga rolündeki Nilgün Kasapbaşoğlu da aynı şekilde. Başarılı oyuncular Ayhan Anıl, Aykut Taşkın, Cem Cücenoğlu, Hilmi Özçelik, Burak Şafak ve birçok genç oyuncu “Keşanlı Ali Destanı”nın kalabalık kadrosunda yer alıyor. Engür ve Çetinkaya birlikte selama çıktığında seyirci de ayağa fırladı.

Oyunu izleyen besteci Yalçın Tura, yönetmen, oyuncular, dekor ve kostüm tasarımını yapan Gamze Kuş, ışık tasarımını yapan Yakup Çartık, müzik direktörü Çiğdem Erken, koreograf Hamit Erentürk ve 10 kişiden oluşan orkestra ile birlikte selama çıkarak sanatçıları kutladı.

kesanliali1Yazan: Haldun Taner
Müzik: Yalçın Tura
Yöneten: Yücel Erten
Yapımcı: Serhat Sarı – M. Serdar Fırat
Yapım: Pervasız Tiyatro / Aykut Taşkın – İlker Ayrık – M.Serdar Fırat – Serhat Sarı
Müzik Direktörü: Çiğdem Erken
Koreografi: Hamit Erentürk
Sahne Tasarımı: Barış Dinçel
Giysi Tasarımı: Gamze Kuş
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Yardımcı Yönetmen: Burak Şentürk
Reji Asistanı: Merve Anlağan
Yapım Koordinatörü: Fırat Aktaş
Cast Direktörü: Esra Akkoyunlu
Yapım Asistanı: Elif Çelik
Oynayanlar: İlker Ayrık, Birce Akalay, Meral Çetinkaya, Köksal Engür, Nilgün Kasapbaşoğlu, Hilmi Özçelik, Aykut Taşkın, Cem Cücenoğlu, Ayhan Anıl , Betül Demir, Burcu Kavaklıpınar, Burak Şafak, Burak Şentürk, Can Ertik, Ceren Demirel, Ceren Özmen, Doğa Demir, Gülçin Gülrek, Kazım Balta, Müge Ökten, Orhan Eşkin, Ozan Demir, Ramin Nezir, Sercan Doğantekin, Tolga Çıklaçiftçi, Uğur Dayal, Vera Bacak, Yağız Gürcan, Yağmur Şimşek, Yasin Yıldıran

Gizle

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler