"Xewna Şevek Havînê" Ankara’da sahnelendi

Sahne Tozu

Amed Şehir Tiyatrosu, yazar Kawa Nemir’in Kürtçe’ye çevirdiği William Shakespeare’nin “Xewna Şevek Havînê (Bir Yaz Gecesi Rüyası)” oyununu Ankara’da sahneledi.Kızılay Yeni Sahne’de izleyicinin karşısına çıkan ve yönetmenliğini Ferhad Feqî’nin üstlendiği oyun seyircilerden tam not aldı.

Avşîn Adıgüzel, Berfîn Emektar, Dicle Yavuz, Kemal Ulusoy, Mahmut Kösem, Mesut Erenci, Özcan Ateş, Özkan Şeker, Sena Özbey, Şahabettin Dağ, Şahperî Alphan, Şilan Alagöz, Yavuz Akkuzu, Zeycan Ateş’in yer aldığı geniş bir oyuncu ekibi tarafından sahnelenen oyun iki perdeden oluşuyor.

ERFgK8TWAAEo2ki

Aralarında Hakların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin olduğu yüzlerce kişi tarafından izlenen oyun uzun süre ayakta alkışlandı.

Sergilenen oyundan sonra izleyicilere teşekkür eden oyuncu Özcan Ateş kısa bir konuşma yaparak izleyicilerden yeni sahne projesi için destek istedi. Ateş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Oyunun organizasyonunu yaptığı için HDP ve HDK'ye özellikle teşekkür ediyorum. Biz Amed’de belediyeye kayyım atandıktan sonra yeni bir sahne açtık. Amed Şehir Tiyatrosu adıyla açtığımız mekan küçük bir mekan. Mekanın yapımını yarıladık ama durmuş durumda. Desteklerinize ihtiyacımız var. Özellikle sizden destek beklediğimiz söylemek için geldik, kampanyalarımız var salonda bulunan koltuklara dileyen kişiler kendi ya da çocuklarının ismini verebilirler. Fongogo’da Amed Şehir Tiyatrosu Yeni Sahne Projesi adıyla bir hesap açtık. 75 bin TL toplamamız lazım 18 gün kalmasına rağmen yeni 36 bin TL topladık. 75 bine ulaşmazsak yatırılan paralar sizin hesaplarınıza geri yatacak, bu konuda duyarlı olacağınızı umut ediyorum.”

KAMPANYAYA KATILMAK İÇİN 

Oyunculara HDP ve HDK adına teşekkür eden HDK Kültür Sanat Komisyonu Üyesi Fatma Kılıçarslan da, “Ankara’da Kürtçe tiyatroyu daha çok görmek istiyoruz, anadil etkinlikleri daha fazla olsun. Gelen herkese teşekkür ediyorum. Cuma günü Mülkiyeliler Birliği Kültür Merkezi’nde Selahattin Demirtaş’ın Leylan kitabının imza etkinliği olacak, hepinizi bekliyoruz. 26 Şubat’ta anadil konusunda Tümbel-Sen binasında panelimiz olacak. Kültür sanat alanında etkinliklerimiz artarak devam edecek” dedi.

Kılıçarslan, oyunculara çiçek taktim ettikten sonra etkinlik çekilen halaylarla son buldu.

ERFgMuHWkAAyxPY


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler