Oyuncular Sendikası'ndan "sansürü önleme" projesi

Sahne Tozu

Oyuncular Sendikası, “2020 yılında sansür ve engellemelerle mücadelemizi bir adım ileri taşıyoruz” diyerek “Türkiye’de Görsel, İşitsel ve Sahne Sanatları Alanında Sansürün Takibi ve Önlenmesi Projesi”ni hayata geçirdi. 2020’de uygulamaya başlanacak olan proje kapsamında, sansür ve engellemeleri daha görünür kılmak ve buna karşı birlikte mücadele etmek amaçlanıyor.

Oyuncular Sendikası’nın çağrısı şöyle:

“Geçtiğimiz yıllarda özellikle canlı performans alanında oyuncuları ve tiyatro topluluklarını hedef alan pek çok keyfi sansür ve engellemeler ile karşılaştık. Bu konuda hafıza yaratmak, kamuoyu oluşturmak, çözüm üretmek için yurtiçi ve yurtdışındaki kardeş örgütlerimiz ile beraber çalışmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda Hollanda Krallığı Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu Matra ve İnsan Hakları Programları işbirliği ve Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) desteği ile 2020 yılı boyunca sürecek olan Türkiye Görsel, İşitsel ve Sahne Sanatları Alanında Sansürün Takibi ve Önlenmesi Projesini hayata geçiriyoruz.

Bu proje ile bugüne kadar sınırlı imkanlarımız ve insan gücümüzle yürüttüğümüz tüm çalışmalara ek olarak sansür ve engellemeler ile ilgili mücadelemize ağırlık vereceğiz. Başta üyelerimiz olmak üzere tüm meslektaşlarımızdan sürece katkı sağlamalarını bekliyoruz.

Sendikamıza sansür ve engellemelerle ilgili yapılacak bildirimlerin ve sağlanacak bilgi akışının öneminin çok büyük olduğunun bilinci ile sanatı, mesleğimizi, meslektaşlarımızı, bireyleri ve toplumsal özgürlüğümüzü tehdit eden sansür uygulamalarına karşı gelin hep birlikte mücadele edelim.”

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler