EFF kısa film yarışması için başvurular başladı

Yedinci Sanat

Bu yıl 20-26 Ekim tarihleri arasında on birinci kez gerçekleşecek olan Engelsiz Filmler Festivali kapsamında düzenlenen Kısa Film Yarışması’na başvurular başladı. Süresi 20 dakikayı aşmayan, 2022 ve 2023 yapımı filmlerin katılabildiği yarışmaya son başvuru tarihi 14 Temmuz.

Engelsiz Filmler Festivali kapsamında düzenlenen Uluslararası Kısa Film Yarışması, kısa filmlerin tanıtımı ve dolaşımı ile; seyirci, genç yönetmenler ve sinema profesyonelleri arasında diyalog kurulmasını amaçlıyor. Eskişehir'de yapılacak gösterimlerin  yanı sıra çevrim içi gösterimler DRM korumalı bir dijital gösterim platformunda, yalnızca Türkiye’den erişilebilir olarak gerçekleştirilecek. Yalnızca kurmaca ve animasyon türünde filmlerin kabul edileceği yarışmaya katılacak eserlerin ayrıca internette, televizyonda ya da VOD, DVD, Blu-Ray gibi formatlarda yayınlanmamış olması gerekiyor. İsteklilerin en geç 14 Temmuz 2023'e kadar filmfreeway.com üzerinden başvurması gerekiyor. Yarışmada en iyi filme 1.000, en iyi yönetmen ve senaryoya ise 500'er dolar ödül verilecek. Bu kategoriler dışında yer alan Seyirci Özel Ödülü, seyircilerin oyları ile belirlenecek.

Her yıl 40’a yakın uzun, kısa ve belgesel filmi izleyici ile buluşturan Engelsiz Filmler Festivali, gösterimlerinin yanı sıra film ekipleri ile söyleşiler, atölye çalışmaları, sanal gerçeklik deneyimleri, sergiler gibi yan etkinliklerle sinema kültürünün yaygınlaşmasını amaçlıyor. Festival kapsamında Türkiye ve dünya sinemasının öne çıkan filmleri çeşitli tematik başlıklar altında seyircilerin beğenisine sunuluyor. İlk dört yılında yalnızca Ankara'da gerçekleşen Engelsiz Filmler Festivali, 2017 yılından beri Ankara'nın yanı sıra İstanbul ve Eskişehir'de de izleyiciyle buluşuyor. 2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle çevrim içi platformda düzenlenerek tüm Türkiye’den takip edilen Festival, 2021 yılında kısa film kültürünü daha fazla kişiye tanıtmak ve kısa filmcilere daha fazla ifade alanı açmak amacıyla programına uluslararası bir kısa film yarışması da ekledi.

Herkesin sinemaya eşit koşullarda erişilebileceği bir etkinlik olarak tasarlanan Festival'de tüm gösterimler sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleri ile, söyleşiler işaret dili çevirmeni ile gerçekleşiyor. Festival’deki atölye, panel, ödül töreni gibi yan etkinlikler erişilebilir bir altyapıyla gerçekleşiyor ve tüm Festival mekanları erişilebilir olanlardan seçiliyor. Ayrıca websitesi gibi iletişim kanallarının da erişilebilir olmasına dikkat ediliyor.

Engelsiz Filmler Festivali, 2019 yılında BE IN! Erişilebilir Festivaller Ağı isimli uluslararası oluşumun da kurucu üyelerinden biri oldu. EFF ile birlikte Klappe Auf! Kısa Film Festivali (Hamburg/Almanya), Oska Bright Film Festivali (Brighton/İngiltere), Festival Inclus (Barselona/İspanya), European Film Festival Integration You and Me (Koszalin/Polonya) ve The Extraordinary Film Festival (Namur/Belçika) inisiyatifi ile kurulan ağ, sinemayla ilgili etkinliklerde erişimin eşit bir şekilde sağlanmasını, engelli bireylerin sinemadaki temsillerinin artmasını ve bu konuların uluslararası arenada daha görünür ve tartışılır kılınmasını amaçlıyor.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler