Hollywood'da binlerce senarist 15 yıl sonra yeniden greve çıktı

Yedinci Sanat

Hollywood'da sinema ve dizi film sektöründe çalışan binlerce senarist ve yazar greve çıktı. Walt Disney ve Netflix gibi yapım şirketlerinden daha yüksek ücret talep eden ve 11 bin 500 yazarı temsil eden Amerika Yazarlar Birliği (WGA),anlaşma sağlanamaması üzerine 15 yıl aradan sonra ilk kez grev kararı aldı.

Hollywood'da binlerce TV ve film senaristi, düşük ücretler ve yapay zekanın işlerini elinden alabileceği endişesi ile 15 yıl sonra ilk kez greve gitti. Grev nedeniyle ülkede gece saatlerinde yayınlanan söyleşi programlarının yapılamayabileceği belirtiliyor. WGA üyesi 9 binden fazla yazar, gece yarısından sonra iş bırakma kararı aldı.

Yazarların ilk talebi, Disney ve Netflix de dahil olmak üzere büyük stüdyoları temsil eden Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği'nden (AMPTP) daha yüksek ücretler. İkinci talep ise bugün bir patlama yaşanan çevrim içi izleme platformlarının kârlarından daha yüksek pay almak.

WGA, Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, grev kararının altı haftalık müzakerelerin "yazarların karşı karşıya olduğu varoluşsal krize" yanıtının "tamamen yetersiz" olması üzerine alındığını söyledi. Birlik ayrıca stüdyoları “senaristliği tamamen serbest bir mesleğe” dönüştürmeyi amaçlayan bir "gig ekonomisi" yaratmakla eleştirdi. WGA yayın başına en az 6 yazar bulundurulmasını ve sezon başına belirli sayıda çalışma haftasının güvence altına alınmasını da talep ediyor.

Stüdyoları temsil eden Motion Picture and Television Producers Alliance (AMPTP) ise “cömert ücret artışları” teklif ettiklerini ancak taraflar arasında anlaşma sağlanamadığını duyurdu. Finansal baskılar nedeniyle maliyetleri düşürmeleri gerektiğini savunan AMPTP, yazarlara yapılan toplam telif ödemelerinin 2021'de 494 milyon dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını kaydetti.

Grev, geç saatlerde yayınlanan programların durması, planlanan televizyon dizileri ve filmlerin yayınlanmasında büyük gecikmeler yaşanması anlamına geliyor. WGA sendikası, istihdam edilen senarist sayısının azaldığını belirtiyor.

Yazarların 2007'deki son grevleri 100 gün sürmüş ve sektöre maliyeti yaklaşık 2 milyar dolar olmuştu.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler