“Omar ve Biz” Fransa’dan üç ödül ile döndü...

Yedinci Sanat

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı Omar ve Biz filmi Fransa’da 10'uncu kez düzenlenen SEE (South East European Film Festival ) Paris Film Festivali'nin uluslararası yarışma bölümünde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görüldü...

Koronavirüs salgını nedeniyle 2-7 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenen festivalde yarışan Omar ve Biz, üç ödül birden kazandı. Yönetmenler Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er en iyi film ödülüne layık görülürken, Mehmet Bahadır Er aynı zamanda en iyi senaryo ödülünü de kazandı. Cem Bender ise en iyi erkek oyuncu ödülüne  layık görüldü.

Filmin yönetmenlerinden Maryna Er Gorbach; "Oyuncularımızdan Hala Alsayaseneh Türkiye’nin ardından şu anda Fransa/Paris’te göçmen statüsü ile yaşamakta ve filmi ilk kez hem de ailesi ile izleme fırsatı buldu, üstelik bu kez sınırlar hepimize kapalı iken, belki biz onun yanına gidemedik ama oynadığı film sınırları aşıp kendisine ulaşabildi, çok mutluyuz" yorumunda bulundu.

Aynı zamanda yapımcı ve senarist olan Mehmet Bahadır Er ise filmin duygusu ve mesajının zamanın ruhu ile doğru örtüştüğü, filmin evrensel mesajının haber ya da güncel politik dilden uzak kalarak duygulara odaklandığı için filmin dünyanın birçok ülkesinden davet almaya devam etmesinden dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Sınır görevini tamamlayıp askerlikten emekli olan İsmet'in iki kaçak göçmenle zorunlu komşuluğu süercinde yaşadığı değişime  odaklanan filmde Cem Bender, Taj Sher Yakub, Menderes Samancılar, Ushan Çakır, Uygar Tamer, Timur Ölkebaş ile Hala Alsayaneh rol alıyor. Filmde iki göçmen karakteri canlandıran Taj Sher Yakub ve Hala Alsayasneh halen geçici göçmen statüsü ile yaşamlarını sürdürüyor. 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler