Pera Film’den online kısa film seçkisi: “Evde Tek Başına”

Yedinci Sanat

Pera Müzesi Film Programları, evde kalıp sosyal etkileşimi sınırladığımız bu günlerde, internet üzerinden erişilebilen özel bir kısa film seçkisi hazırladı. “Evde Tek Başına” adlı programa, Nisan sonuna kadar Pera Müzesi web sitesinden ulaşılabilecek.

Pera Film, Covid-19 salgını nedeniyle evde kalmanın hayati öneme sahip olduğu bu dönemde, yeni film programını internet üzerinden gösterime sunuyor. “Evde Tek Başına” başlıklı seçki, gündelik yaşam pratiklerimiz ile etkisinden çıkamadığımız duygu ve durumları hatırlatan 7 kısa filmden oluşuyor.

Oysa her şey sakin başlamıştı…

  Üst / Over

ust

 • Yönetmen: Jörn Threlfall
 • 2015, 14', diyalogsuz

2015 yılında Palm Springs Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan, Jörn Threlfall’ın sıra dışı kısası Üst, ters kronoloji kullanan anlatımıyla, sessiz sakin bir banliyöde bir suç mahali yaratan olayların izini sürer. Dingin bir tempoyla akıp son derece güçlü ve vurucu bir sona varan Üst, internet izleyicilerinde sık görülmeyen türden bir sabır talep eder. Bu sessiz sakin mahallede ne yaşanmaktadır? Bir cinayet mi, vur kaç mı, kaza mı? Gerçek hem derinlikli, hem de hiç beklenmediktir.

  Balık Havuzu / Fish Pond

balikhavuzu

 • Yönetmen: Ezgi Kaplan
 • Oyuncular: Esme Madra, Nazlı Bulum, Efe Tunçer, Nadir Sönmez, Ulaş Tuna Astepe
 • 2015, 17', Türkçe; İngilizce altyazılı

Bir grup arkadaş, aralarından birinin şehirden uzaktaki yazlık evine tatile gider. Eve ulaştıklarında beklenmedik bir misafirle karşı karşıya kalırlar.


Sanatı nasıl bilirdiniz?

  Merkür

merkur

 • Yönetmenler: Melis Balcı, Ege Okal
 • Seslendirenler: Alexander Christie-Miller, Ekmel Ertan, Ege Okal, Lara Ögel, Damla Pehlevan
 • 2015, 5', Türkçe, İngilizce; İngilizce altyazılı

Galeride asistanlık yapan genç bir sanatçı, sanat fuarı çıkışında çalıştığı galerinin sahibi ile lüks bir akşam yemeğine gider. Masaya, galeri sahibinin arkadaşları olan koleksiyoner, sanat kurumu direktörü ve küratör dahil olur. Genç sanatçı, sanat dünyasının önemli figürleriyle geçirdiği bu gecede masayı gözlemler ve diyaloglara her katılımında hayal kırıklığına uğrar.

 

  Hoşgeldin Lenin / Welcome Lenin

hosgeldinlenin

 • Gerçekleştirenler: Begüm Özden Fırat, Aylin Kuryel, Ahmet Murat Öğüt, Emre Yeksan
 • 2016, 20', Türkçe; İngilizce altyazılı

Hoşgeldin Lenin, 1991'de SSCB'nin dağılması ile birlikte atılan heykellerden biri olduğu düşünülen, yaklaşık iki sene boyunca Karadeniz’de yolculuk etmiş ve sonunda belediye binasındaki tozlu depoda "korunma" altına alınmış Lenin heykelinin hikâyesini anlatıyor.

 

  Carlotta'nın Yüzü / Carlotta’s Face

carlotta

 • Yönetmenler: Valentin Riedl, Frédéric Schuld
 • 2018, 5', Almanca; Türkçe altyazılı

Yüz körü olmak nasıl bir şeydir? Carlotta çocukluğundan beri insanların bir yüzü olduğunu düşünmemiştir. Hatta kendi yüzünü bile tanımamaktadır. Yıllar sonra, beyninde nadir görülen ve tedavisi olmayan eksiklikten haberi olur. Her şeye rağmen kendini tanımasını sağlayan şey sanat olacaktır.


Duyguları harekete geçiren animasyonlar

  Oh Willy…

ohwilly

 • Yönetmenler: Emma de Swaef, Marc James Roels
 • 2012, 17', diyalogsuz 

Willy, çocukluğunu geçirdiği natüralist topluluğa geri döner, hasta annesi de yanındadır. Annesinin ölümü üzerine ormana kaçar, ancak anılar peşini bırakmaz. Kendini kaybederek mutlak aşkı bulacaktır. Willy’nin hikâyesi aslında herkesin hikâyesidir. Annesine vedası, yetişkinliğe geçişi, pişmanlıkları, söylemediği ve yapmadığı şeyler... Hepsi sürdürülemez bir burgaç olup yeniden karşısına çıkar, tek çözüm ise evrenin boşluğuna doğru kanat açmaktır. Tıpkı filmdeki karakterleri, çevreyi ve evreni oluşturan yün gibi narin ve dokunaklı olan Oh Willy…, animasyonun cansız nesneleri duygulara dönüştürmedeki olağanüstü becerisinin bir başka kanıtıdır.

  Atıl, Akıntı / Idle, Torrent

atilakinti

 • Yönetmen: Alex Moy
 • 2019, 2', diyalogsuz

Zor zamanlarda geçen bir kişisel gelişim hikâyesi olan Atıl, Akıntı, ataletin huzursuzluğu içindeki bir öznenin izini süren soyut bir animasyondur.


“Evde Tek Başına” film programına, 23 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesinden erişilebilir.

 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler