Zeliş Deniz Kuir Sinema Ödülü Rüzgar Buşki'ye Verildi

Fotoğraf: Ekin Taneri

Yedinci Sanat

Bu yıl sekizinci kez takipçileriyle buluşan Pembe Hayat KuirFest kapsamında ilk kez verilen “kuir sinema” ödülünün sahibi Rüzgar Buşki oldu.

LGBTİ+ hakları mücadelesine sanat aracılığıyla ifade alanları yaratan, kuir kültürü ve dayanışmayı güçlendirmeyi hedefleyen Pembe Hayat KuirFest, mücadelenin ortak bir zemini olan kuir sinemayı güçlendirmek, kuir sinemanın tarihlerine sahip çıkmak, kuir sinemada emeği olanların yanında olmak ve tıpkı Zeliş Deniz gibi “dert bizde, derman bizde” diyebilmek için bu yıl ilk kez Zeliş Deniz Kuir Sinema Ödülü’nü vermeye karar verdi.

2015 yılında hayatını kaybeden, ancak hala umudun, mücadele azminin, neşenin, kolektif üretimin sembolü olmaya devam eden Zeliş Deniz adına verilen ödül, filmleriyle mücadeleyi, umudu ve biraradalığı tazeleyen sinemacı Rüzgar Buşki’ye verildi. Buşki’nün ödülünü sanatçı Ayta Sözeri takdim etti.

1986 yılında İstanbul’da doğan Buşki, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Gazetecilik okudu. Halen Berlin’de yaşayan Buşki, Berlin Sanat Üniversitesi’nde Multimedya ve Çağdaş Sanat eğitimine devam ediyor. Buşki 2016 tarihli #Direnayol belgeselinin senaristi ve yönetmeni. #Direnayol, 2013’ün haziran ayında İstanbul’da Gezi Parkı ve takip eden Onur Haftası ve sonrasında değişen politik havada LGBT bireylerin rolünü ve Gezi’nin onlar üzerindeki etkisini anlatıyor.

ZELİŞ DENİZ KİMDİR?
Zeliş Deniz Türkiye LGBT ve Feminist mücadelenin önemli aktivisitlerindendi. İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği ve Lambdaİstanbul gibi derneklerin aktif üyelerinden olan Zeliş Deniz 2015 yılında Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında LGBTİ+ aktivisti Boysan Yakar ve Mert Serçe ile birlikte hayatını kaybetmişti. 

Çok Okunanlar