Yedinci Sanat

Merve Dizdar, Nuri Bilge Ceylan imzalı "Kuru Otlar Üstüne"deki performansıyla; Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Dizdar, ödülü "Umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum" dedi.

Bu yıl 20-26 Ekim tarihleri arasında on birinci kez gerçekleşecek olan Engelsiz Filmler Festivali kapsamında düzenlenen Kısa Film Yarışması’na başvurular başladı. Süresi 20 dakikayı aşmayan, 2022 ve 2023 yapımı filmlerin katılabildiği yarışmaya son başvuru tarihi 14 Temmuz.

2007'deki greve

Hollywood'da sinema ve dizi film sektöründe çalışan binlerce senarist ve yazar greve çıktı. Walt Disney ve Netflix gibi yapım şirketlerinden daha yüksek ücret talep eden ve 11 bin 500 yazarı temsil eden Amerika Yazarlar Birliği (WGA),anlaşma sağlanamaması üzerine 15 yıl aradan sonra ilk kez grev kararı aldı.

Bu yıl on sekizinci defa seyirci ile buluşacak olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor. Birçok sendika ve STK'nin desteği ile yoluna devam eden festival, 1-7 Mayıs 2023 tarihleri arasında aynı anda İstanbul ve Hatay’da gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz 10 yılını onlarca yasağa rağmen ses getiren program ve etkinliklerle geride bırakan Pembe Hayat KuirFest, yepyeni bir on yıl için kucak açmaya hazırlanıyor. Bu sene kısalar, uzunlar, tiyatrolar, gazinolar, atölyeler, partiler ve konuklar, KuirFest’in 11. yılını dünyanın dört bir yanından farklı kuir hikâye anlatımlarıyla festival severlerin beğenisine sunuyor.

Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından belirlenen ve Oscar'ın habercisi olarak nitelendirilen Altın Küre Ödülleri, bu yıl 78. kez sahiplerini buldu. En iyi yönetmen ödülünü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre kazanan Asya kökenli ilk kadın olarak tarihe geçti.

Türk asıllı Alman aktris Sibel Kekilli, rol aldığı "Shutdown" isimli filmde bir ilke imza attı. Kekilli, komedi türünde çekilen filmde oyunculuğunu sadece video konferans üzerinden sergiledi. Alman haber ajansı dpa'nın konuya dair sorularını yanıtlayan 40 yaşındaki sanatçı, böyle bir çekimin "sonunda çok yorucu olduğunu" ifade etti.

Şu anda Netflix’te en çok izlenen dizilerden biri olan The Queen’s Gambit, dünyanın en büyük satranç oyuncusu olma yolunda muazzam engellerin üstesinden gelen genç bir satranç dâhisinin hayatının ciddi ve dikkatli bir anlatımıdır.

İstanbul Modern Sinema, yeni yılın ilk programını kısalara ayırdı. Türkiye ve dünyadan kısa filmler, Biz de Varız! Kısalar ve Oscar Kısalar başlıkları altında iki seçkide buluştu. 27 kısa filmin izleyiciyle buluşacağı Gelecek Kısa programı, 21 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında ücretsiz ve çevrimiçi gösterilecek. 

"Ona aitim" dedi ve daha başlamadan bitti... 
Bir insan başka birine ait olduğunu söylediği vakit, ona yardım etme imkanınız kalmamıştır. Çünkü bu cümle öznesi, nesnesi ve en çok da yüklemiyle mutlak köleliği, yani kendi varlığını inkarı sessizce bağırır. Teslimiyetin, başka bir deyişle mutlak-gönüllü köleliğin en çarpıcı ifadesi bu olsa gerek.

Filmleri kadar tartışmalı karakteriyle de tanınan Danimarkalı yönetmen Lars von Trier’in 1990’larda imza attığı Krallık dizisinin final sezonuyla geri döneceği açıklandı. Çekimlerine gelecek yıl başlanacak dizinin 2022’de yayınlanması bekleniyor.

Timuçin İpekusta'nın yazıp yönettiği Seyhan Arman, Göksu Girişken ve Tajsher Yakub'un başrollerinde olduğu “62-84 Anlaşılmadı Merkez” Amerika Birleşik Devletleri (ABD) LGBTQ Unbordered International Film Festival’de yabancı dilde en iyi kısa film ödülü aldı.

İstanbul Modern Sinema, Türkiye sinemasından yepyeni filmleri bir araya getirdiği Biz de Varız! programının dokuzuncusunu 17- 30 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek programda Hayaletler, Kumbara, Bina, Maddenin Halleri, Mimaroğlu gibi 11 yapım sinemaseverleri bekliyor.

Bu yıl 10. kez düzenlenen Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması çevrimiçi yapılan bir ödül törteniyle sonuçlandı. İnsan Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği olmak üzere iki kategoride 18 filmin finale kaldığı yarışmada 7 film ödül aldı.

Bilmeyenleriniz vardır diye, görece otobiyografik bir film olan ‘Nasipse Adayız’ için yazmak istiyorum. Filmindeki; adaylık tarihinden de azıcık geriye giderek, bu olayın; gerçekte nasıl gerçekleştiğini yazayım. Hatta bu ‘ilk girişimde’ adaylığın engellendiğini ve malum partinin, (başka bir partinin) eski belediye başkanlarından ve iyice sağcı birini aday gösterdiğini yazayım.

39. İstanbul Film Festivali, yılın son seçkisi ve "Sinemada İnsan Hakları Yarışması"yla 4–24 Aralık tarihlerinde dijital ortamda yeniden izleyiciyle buluşuyor. 39. İstanbul Film Festivali Eşit Bir Hayat: Aralık Seçkisi’nde 21 yeni film gösteriliyor. 10 filmin yarışacağı Sinemada İnsan Hakları Yarışması seçki kapsamında yer alıyor.

Pera Film, her sene Dünya AIDS Günü kapsamında gösterime sunduğu Buradayım! adlı film programına bu yıl, Visual AIDS’in Yayılımlar seçkisiyle devam ediyor. Dünyanın farklı bölgelerinde HIV ile yaşayan insanların gerçek hikayelerine odaklanan videolar, AIDS ve COVID-19 salgınlarının ortak noktaları, farklılıkları ve sergiledikleri eşitsiz dağılım üzerine düşünme olanağı da sağlıyor. 

Yönetmenliğini Faysal Soysal’ın üstlendiği, Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip ve Mert Yavuzcan’ın oynadığı ‘Ceviz Ağacı’ (Silenced Tree), tarihinde ilk defa online olarak düzenlenen Cannes Film Festivali’nde izlendi. Covid -19 pandemisi nedeniyle bu yıl yarışmanın yapılmayacağı festivalde, 60 ülkeden katılan filmler ”Cannes Online” ismiyle açılan markette sinema severlerle buluşuyor.

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12-22 Haziran arası online olarak izleyiciyle buluştu.12 Haziran’da açılışı yapılan festival, 38 film, panel, atölye ve söyleşilerle 8 gün sürdü. 22 Haziran 21.00’da 12. Altın Bamya Ödül Töreni ile son buldu.

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM) ve Dersim Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği, Yılmaz Güney Vakfı’nın da destekleyici olduğu 3.Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali'nin başvuru sonuçları açıklandı.

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, yarın (12 Haziran’da) www.filmmor.org adresinde çevrimiçi olarak başlıyor. Filmmor web sitesinden izlenebilecek festival, 22 Haziran’a kadar sürecek. Festival boyunca tüm gösterimler ve etkinlikler ücretsiz olarak izlenebilecek.

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı Omar ve Biz filmi Fransa’da 10'uncu kez düzenlenen SEE (South East European Film Festival ) Paris Film Festivali'nin uluslararası yarışma bölümünde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görüldü...

Pandemi nedeniyle ertelenen 18. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12-22 Haziran tarihleri arasında “Hak Odaklı Sinema” temasıyla online olarak yapılacak. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra söyleşi, atölye, paneller; online buluşmalar var.

Sinema Televizyon Sendikası, Netflix ve İKSV pandemiden olumsuz etkilenen sektör çalışanlarına destek sağlayacak. 4 milyon TL tutarındaki destek, pandemi nedeniyle çekimleri kesintiye uğrayan yapımların kamera arkasındaki çalışanlara dağıtılacak.

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 7 Mayıs’taki açılışında ödül alacak isimler belli oldu. Uçan Süpürge Vakfı üyelerince düzenlenen basın toplantısı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle internet ortamından çevrim içi yayınla gerçekleştirildi.

Cannes, Berlin ve Venedik de dâhil olmak üzere 20 film festivalinin bir araya geleceği online film festivali We Are One: A Global Film Festival için hazırlıklara başlandı. Youtube üzerinden yayınlanacak festival, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Oscar Akademisi, salgın nedeniyle sinema salonlarının kapatılması, festivallerin iptal edilmesi sonrasında ödül yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Akademinin çevrimiçi toplantısında alınan kararla sadece internet üzerinden içerik sağlayan platformlarda yer bulan filmler de bu yıl yarışta yer alabilecek.

Koronavirüs sebebiyle sinema salonlarının kapalı olduğu bu dönemde çevrimiçi dizi ve film platformu BluTV, bağımsız filmleri seyircisiyle buluşturmak adına Başka Sinema ile anlaştı. İşbirliğinden elde edilen gelirin bir kısmı Başka Sinema ile anlaşmalı sinema salonlarına aktarılacak.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler