Opera ve balenin yaz programı belli oldu

Metronom

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve sanatseverlerin yıllardır izlediği yaz festivalleri bu yıl 10 Haziran’da İstanbul’da başlayacak, 21 Eylül’de Antalya’da sona erecek. DOB'dan yapılan açıklamaya göre festivallerin tarihleri ve sahnelenecek eserler şöyle:

   İSTANBUL

14. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 10-22 Haziran 2023 tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak. Festivalin açılışı 10 Haziran Cumartesi akşamı Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde seslendirilecek Gala Konser ile yapılacak. Festivalin gelenekselleşen eseri Saraydan Kız Kaçırma operası 12-13 Haziran Pazartesi ve Salı akşamı olmak üzere iki temsille İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından AKM Tiyatro Salonunda sahnelenecek. İzmir Devlet Opera ve Balesi La Travıata operasını 15 Haziran Perşembe akşamı, Ankara Devlet Opera ve Balesi Andrea Chenıer operasını 18 Haziran Pazar akşamı AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda sahneleyecek. Festivalin kapanışı yine aynı salonda 22 Haziran Perşembe akşamı, Ankara, Antalya ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin ortak sahneleyecekleri Aida operası ile sona erecek.

   EFES

 Efes Antik Tiyatroda 7-21 Temmuz 2023 tarihlerinde düzenlenecek 6. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nin açılışı 7 Temmuz Cuma akşamı İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından festivalde ilk defa sahneye konulacak Uyuyan Güzel balesi ile yapılacak. Samsun Devlet Opera ve Balesinin sahneleyeceği Carmen balesi 10 Temmuz Pazartesi akşamı, Carmina Burana sahne kantatı ise 13 Temmuz Perşembe akşamı sahnelenecek. Ünlü Damdaki Kemancı müzikali, Festival kapsamında ilk kez Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından 16 Temmuz Pazar akşamı seyirci ile buluşturulacak. Festival, 21 Temmuz Cuma akşamı İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulacak, Lucia Di Lammermoor operası ile sona erecek.

   BODRUM

Ülkemizin ilk ve tek bale festivali olan Uluslararası Bodrum Bale Festivali 20. yaşını yabancı konuk dansçı ve topluluklarla kutlamaya hazırlanıyor. 20. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 5-17 Ağustos tarihleri arasında Bodrum Kalesi, Kuzey Hendeği sahnesinde düzenlenecek. Festivalin açılış eseri Harem balesi Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 5 Ağustos Cumartesi akşamı sahnelenecek. İzmir Devlet Opera ve Balesi 8 Ağustos Salı akşamı Notre Dame’ın Kamburu balesini sahneye taşıyacak. Yabancı konuk topluluklar ve sanatçılar ile renkli performansların yaşanacağı festivalde masalsı Hint danslarının sergileneceği Bollywood (Passage to Bollywood) adlı eserle Navdhara Hint Dans Tiyatrosu 11 Ağustos Cuma akşamı seyirciyle buluşacak. İspanya’dan gelen kadın dansçıların sahneleyeceği ve koreografisi İspanyol dansçı Aaron Vıvancos’a ait olan Woman adlı Flamenko eseri 13 Ağustos Pazar akşamı sahnede olacak. Festival, 16-17 Ağustos Çarşamba ve perşembe akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek Don Kişot balesi ile sona erecektir.

   ASPENDOS

Zengin bir program ile 4-21 Eylül tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak olan Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali 30. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Ünlü yabancı solistlerin de katılımıyla gerçekleşecek festival, 4 Eylül Pazartesi akşamı Ankara ve Antalya Devlet Opera ve Balesi müdürlüklerinin ortak yapımı Aida operası ile başlayacak. 8 Eylül Cuma akşamı Tosca operası, Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek. 13-14 Eylül Çarşamba, Perşembe akşamları, Ankara Devlet Opera ve Balesinin sahneleyeceği Kuğu Gölü balesi, Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde seyirci ile buluşacak. Festival, 17 Eylül Pazar akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesinin sahneleyeceği La Bayadère balesi ile devam edecek. 30. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, 21 Eylül Perşembe akşamı Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde, yıldızlar geçidi olacak Gala Konser ile sona erecek.

Kaynak: https:sanattanyansimalar.com

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler