Erivan Radyosu arşivindeki klamlar kitaplaştırıldı

Metronom

Alman - Kürt Kültür Enstitüsü (Deutsch Kurdisches Kultur Institut) ve Kurdisches Musik Und Kulturerbe E.W. (KMK), 4 ciltten oluşan "Stranên Arşîva Radyoya Êrîvanê" kitap setini yayımladı. Derlemesi ve tekst sözlerini sanatçı Cewad Merwanî'nin yaptığı kitapta, 915 şarkının sözleri ve notaları bulunuyor.

Editörlüğünü yazar Mehmet Çakmak'ın yaptığı kitapta, kontrol, nota düzeltmesi ve stranların analizi müzikolog Veysi Varlı, redaksiyon yazar Servet Deniz, notasyon ise Şiyar Ayaz ve Evren Koç tarafından yapıldı. Dengbêjlerin serbest bir şekilde seslendirdiği stranların notaya aktarıldığı kitapta, her stranın akademik analizi de yapıldı.

Yayınlanan sete ilişkin bilgi veren müzikolog Veysi Varlı, sanatçı Cewad Merwanî'nin 8 yıl önce çalışmayı kendisine göndermesinin ardından bir kurul oluşturarak çalışmaya başladıklarını anlattı. 8 yıl içerisinde çalışmayı tamamladıklarını ifade eden Varlı, ilk basımının Avrupa için yapıldığı ve gönderdiklerini belirterek, kendilerine gelen yüze yakın seti de Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri ile medya kuruluşlarına dağıttıklarını söyledi.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler