Metronom

Türkiye edebiyatının büyük yazarı Yaşar Kemal’in destansı romanının müzikli tiyatro uyarlaması, 51. İstanbul Müzik Festivali’nde dünya prömiyerini yapıyor. Yazarın kaleme aldığı en önemli romanlarından biri olarak gösterilen Binboğalar Efsanesi, usta yazara hayranlığıyla bilinen Amerikan besteci Michael Ellison’ın önderliğinde sahnede hayat buluyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve sanatseverlerin yıllardır izlediği yaz festivalleri bu yıl 10 Haziran’da İstanbul’da başlayacak, 21 Eylül’de Antalya’da sona erecek. DOB'dan yapılan açıklamaya göre festivallerin tarihleri ve sahnelenecek eserler şöyle:

51. İstanbul Müzik Festivali’nin merakla beklenin konserlerinden biri kuşkusuz Hollanda, Türkiye ve İran’dan yetenekli kadın besteciler tarafından yazılan üç bölümlük Kadınlar Yeterince Bekledi olacak. Librettosunu Ece Temelkuran’ın yazdığı eser Şahmeran, Kassia ve Suat derviş’e adanmış.

Şişli Belediyesi'nin bu yıl 2’ncisini düzenlediği 'Şişli Plak Festivali’, İstanbul’un önemli plak koleksiyoncularını, plak müdavimlerini ve binlerce müzikseveri bir araya getirdi. Festival, müzik kültürüne önemli katkı sağlarken, aynı zamanda geliştirilen içeriğiyle plakseverler için de keyifli bir buluşma adresi oldu.

Radyo programcılığı hayli çileli bir iştir bence. Her hafta veya uyguladığınız her periyotta; dinleyicinin ilgisini çekmek, ona radyoculuğu ve yaptığınız tarz programcılığı sevdirmek. Çok konuşmadan, teknik ve ansiklopedik bilgilere boğmadan program yapmak, muhtemelen özel marifetler gerektirir.

Caz'ın 23 Grammy ödüllü efsanevi müzisyeni Chick Corea'nın 9 Şubat'ta nadir görülen bir hücrebozan türü nedeniyle 79 yaşında yaşamını yitirdiği sosyal medya hesabından açıklandı. Gerçek adı Armando Anthony Corea olan İspanyol asıllı ABD’li caz piyanisti Chick Corea’nın sevenleri için bıraktığı mesaj da ölüm haberiyle birlikte duyuruldu.

JazzTimes dergisi, okuyucuları arasında düzenlediği anket ile 2020 yılının en iyilerini seçti. JazzTimes.com internet sitesindeçevrimiçi düzenlenen ankete katılan dergi okuyucuları, 2020 yılı performanslarını göz önüne alarak en iyi sanatçı ödülüne Charles McPherson'ı layık görürken, sıralamadaki diğer isimler ise Wynton Marsalis, Diana Krall ve Kurt Elling oldu.

Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2020’de ödül alan bestecilerin oda müziği formundaki eserleri, “Piyanolu Üçlüler” adıyla yayınlandı. Albüme seçilen eserleri, Özgecan Günöz (keman), Çağlayan Çetin (viyolonsel) ve Özgür Ünaldı’dan (piyano) oluşan Bosphorus Trio seslendirdi.

Baksı Kültür Sanat Vakfı “müzik arkeolojisi”ne girişti ve “Bayburt Halk Müziği” projesini hayata geçirdi. Bayburt şehrinin kaybolmakta olan müzik kültürünü bütüncül bir yaklaşımla ele almayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan projenin ilk iki ürünü, birbirini tamamlayan bir kitap ve bir CD...

Almanya’da her sene çağdaş bestecilere verilen Hindemith Ödülü’ne bu yıl İstanbul’da yaşayan kompozitör Mithatcan Öcal layık görüldü. Jüri, Öcal’ın müziğindeki derinliği, olgunluğu ve çeşitliliği övdü.

Bağımsız müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturdukları Olta Dayanışma, dördüncü albümünü dinleyici ile buluşturdu. "Umut denizine atılmış bir olta" mottosuyla yola çıkan müzisyenlerin oluşturduğu albümün tüm gelirleri, daha önceki üç dayanışma albümünde olduğu gibi, pandemi sürecinde işsiz kalan müzisyenlere, müzik ve sahne emekçilerine dağıtılacak.

Borusan Sanat, yeni yıla; yeni çevrimiçi platformu borusansanat.tv ile giriyor. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Quartet’in yanı sıra; Borusan Müzik Evi’ndeki konserlerin yepyeni kayıtları borusansanat.tv’de müzikseverleri bekliyor. İlk konser, 3 Ocak Pazar günü saat 11.30’da yayında.

Ünlü şarkıcı Lady Gaga’nın son parçası “911” in video klibi, Ermeni yönetmen Sergey Parajanov'un 1969’da çektiği ve Sayat Nova’nın hayatını konu ettiği ‘Narın Rengi'nden esinlendi. 

Çağdaş Türk Müziği alanında bestecileri teşvik etmek, yerli eser repertuvarını zenginleştirmek amacıyla Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen “Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2020”de dereceye girenler, final konserinin ardından jüri üyelerinin yaptığı oylama sonucu belirlendi.

Sözün, mektuplaşmanın ve müziğin iyileştirici, birleştirici ve dönüştürücü gücüne inanan bir paylaşım ve açık üretim alanı olarak müzisyen Banu Kanıbelli ve yazar Eylem Ejder tarafından kurulan Şarkılara Mektuplar, yeni mektup çağrısını en temel hak olan yaşama hakkı için yaptı.

Mabel Matiz, Altın Kelebek Ödülleri'nde yaptığı konuşmanın eksik yayınlandığını açıkladı. Matiz'in kesilen konuşmasında "Hayatta da aşkta da müzikte de sınırlara, etiketlere, insan icadı kategorilere takılmamak ve andaki ödülümüzün tadını çıkarmak gerektiğine inanıyorum" ifadeleri yer alıyordu.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi sanatçı Bob Dylan son albümü “Rough and Rowdy Ways” ile İngiltere’de müzik listelerinde zirveye yükselerek tarihe geçti. 79 yaşındaki Dylan, İngiltere’de liste başı olan en yaşlı sanatçı unvanını aldı. Bob Dylan, kendisinden önce 74 yaşında bu unvanı ele geçiren Paul Simon’ın rekorunu kırdı.

Alman - Kürt Kültür Enstitüsü (Deutsch Kurdisches Kultur Institut) ve Kurdisches Musik Und Kulturerbe E.W. (KMK), 4 ciltten oluşan "Stranên Arşîva Radyoya Êrîvanê" kitap setini yayımladı. Derlemesi ve tekst sözlerini sanatçı Cewad Merwanî'nin yaptığı kitapta, 915 şarkının sözleri ve notaları bulunuyor.

Bob Dylan’ı geç ergenlik döneminde en çok etkileyen müzisyenlerin başında hiç şüphesiz Woddy Guthrie gelir. Dolayısıyla Dylan’ın ilk albümündeki kendisine ait iki besteden birisinin Woody için yazılması hiç şaşırtıcı değildir.

 İstanbul Müzik Festivali, herhangi bir kurumda kadrolu olarak çalışmayan ve COVID-19 salgını nedeniyle çalışmalarına ara vermek zorunda kalan profesyonel müzisyenlere, dijital platformlarda performans imkânı sağlayarak destek olmayı amaçlıyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu, Opera ve Bale İstatistiklerini yayınladı. TÜİK bülteninde salon ve seyirci sayıları artmış gibi görünse de veriler incelendiğinde ortaya karamsar bir tablo çıkıyor. TÜİK verilerine göre sadece beş yılda koltuk sayısı ikiye katlanırken, seyirci sayısı artmak bir yana 15 bin kişi azalmış.    

Bob Dylan 1961 Kasımında ilk albümünü kaydetmesinden yaklaşık bir yıl önce doğduğu yer Minnesota’dan otostopla New York’a gelmişti. Geçimini Greenwich Village’deki canlı folk müziği (Amerikan Halk Müziği) yapılan kafelerde müzik yaparak kazandığı bahşişlerle sağlıyordu.

Pop müziğinin globalleştiği 60’ların ilk yarısında mesaisine başlamış tüm müzisyenler arasında benim üzerimde en kalıcı etkiyi bırakan müzisyen Bob Dylan oldu. 15 yaşında gitar çalmaya başladığımda ‘Blowing in the Wind’, çalmayı öğrendiğim ilk şarkılardan biriydi. Ama müziği hiç ilgimi çekmedi. İkinci bir şarkısını dinleme isteği de duymadım o yıllarda.

İKSV tarafından 27 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan 27. İstanbul Caz Festivali’nin, küresel koronavirüs COVID-19 salgını sebebiyle içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullar göz önüne alınarak, sene içinde ileri bir tarihe ertelenmesine karar verildi.

Oslo World Müzik Festivali, dünyanın dört bir yayındaki festivallerden 20'şer şarkılık çalma listelerini paylaşmalarını istedi. İlk aşamada 62 festivalin paylaştığı şarkı listelerini bir haritada toplayan Oslo World bu haritayı müzikseverler ile paylaştı. Heridada Türkiye'den İstanbul Caz Festivali yer aldı.

Anadilde müzik eğitimi ihtiyacını karşılamak üzere yola çıkan Ma Music Akademisi, 3’üncü yılını düzenlenecek etkinlikle kutlayacak. Akademinin Koordinatörü Şêrko Kanîwar, çalışmalarını Diyarbakır’dan diğer kentlere taşımayı amaçladıklarını söyledi.

Çalışmalarında  dezavantajlı gruplarla öncelik veren sanatçı Yeliz Güzel, dört yıl önce kurulan Barış korosu'nun Renkler ve Diller konserinden yola çıkarak şimdi de Renkler ve Diller korosu'nu kurdu. 10 dilde şarkılar söyleyen koro 7 ve 8 Mart’ta kadınlarla birlikte meydan konserleri düzenleyecek.  

Grup Gündoğarken'in Nereden Nereye isimli şarkısı YouTube'un Türkçe şarkıların kliplerini izleyicilerle buluşturan kanalı netd tarafından yayınlanmadı. Gündoğarken'in kurucusu Burhan Şeşen,  karara tepki göstererek, "En çok üzüldüğüm hikaye kendi kendine sansür uygulamak. 'Ya bir şey derlerse' diye düşünüyorlar. O zaman nasıl üretim yapılacak? Bu bize yapılıyorsa, alternatif, muhalif bir şey yapmak isteyenler sesini nasıl duyuracaklar?" dedi.

Müzisyen Ceylan Ertem, ikinci cover albümünü dinleyicilerinin beğenisine sundu. Âşık Mahzuni Şerif’in türkülerinin karanlık bir yanı olduğunu söyleyen Ertem, “Dargın Mahkûm'u hem bu sebeple hem de düşünceleri yüzünden hapsedilen şairler, yazarlar, gazeteciler ve âşıklar için yorumlamak istedim" dedi.

Müzik dünyasının ''Oscar''ı olarak bilinen Grammy Ödülleri'nin sahiplerini bulduğu törende, 18 yaşındaki Billie Eilish, yılın kaydı, yılın albümü, yılın şarkısı başta olmak üzere 5 dalda ödül aldı.

Güncel müziğin farklı coğrafyalardaki yansımalarını İstanbul’da görmek, yerli sahnenin en iyileriyle hasret gidermek ve yeni keşiflere yelken açmak isteyen müzikseverleri iyi müzikle buluşturan Salon, Spotify'da oluşturduğu çalma listesine Salon'un 10 yılını sığdırdı.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler