İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 10 aralıkta başlıyor

Belgesel

TİHV 11. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 10-17 Aralık 2020 tarihlerinde çevrimiçi (online) olarak ülke çapında belgesel sinemaseverler ve insan hakları savunucuları ile buluşuyor. Programda ülke içinden 10, ülke dışından 15 olmak üzere toplam 25 seçme belgesel film yer alıyor.

Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik olarak izleyenlerde bir farkındalık ve duyarlılık oluşturmayı hedefleyen 11. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin bu yıl teması ‘toplanma ve gösteri yapma özgürlüğü’ olarak belirlendi.

İletişim Çalışmaları Topluluğu ve Institut Français İzmir ile ortak gerçekleştirilen TİHV 11. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, Avrupa Birliği (AB) tarafından da maddi olarak destekleniyor. Programda ülke içinden 10, ülke dışından 15 olmak üzere toplam 25 seçme belgesel film yer alıyor.

Sinemaseverlerin filmleri izleyebilmeleri ve programa dair duyuruları alabilmeleri için tihvbelgeselfilm.org sitesine girip sadece e-posta adresleri ile sınırlı bir iletişim formu doldurmaları gerekiyor. Filmler 10 Aralık 2020 saat 10.00 itibarıyla gösterime açılacak, yedi gün sonra, 17 Aralık 2020 saat 24.00 itibarıyla gösterime kapanacak. Dağıtımcı ve yapımcı şirketler ile yapılan anlaşmalar gereği programda yer alan yabancı filmler yalnızca Türkiye’deki izleyicilere açık ve izleyici kontenjanları 250 kişi ile sınırlı olacak. Kontenjan dolduktan sonra filmler gösterime kapanacak. Yerli filmler için herhangi bir kontenjan sınırı olmadığı gibi yurt dışı ve yurt içi gösterimlere açık olacak.

11. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri kapsamında düzenlenen “toplanma ve gösteri yapma özgürlüğü” temalı afiş yarışmasında birinci seçilen Ulaş Yeşilyurt’a ait eser film günlerinin afişi olarak belirlendi. Ayrıca yarışma katılımcısı en beğenilen 26 eser 1 Aralıkta tihvbelgeselfilm.org adresinde çevrimiçi olarak sergilenmeye başladı. 

 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler