Mesele / Seyirlik - Mesele 121

Avrupa'nın önde gelen film festivalleri arasında yer alan ve bu yıl 72. kez düzenlenen Locarno Film Festivali’nde Arda Çiltepe’nin ikinci kısa metrajlı filmi “Siyah Güneş”,   kısa ve orta metraj yapımlara ayrılan “Yarının Leoparları” bölümünde en iyi uluslararası film seçilerek Küçük Altın Leopar Ödülü’nü aldı.

Akbank Sanat, Venezuela Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği işbirliğiyle “Güncel Venezuela Sinemasına Bir Bakış” başlıklı seçki sunuyor. Ödüllü filmlerden oluşan seçkinin gösterimleri ay sonuna kadar devam edecek.

Diyarbakır’da 10'u aşkın filmin gösterileceği Gezici Kadın Film Günleri 13 Temmuz’da başlayacak. 19 Temmuz’a kadar devam edecek Film Günleri, 14 farklı ilçede gerçekleştirilecek.

Tiyatronun üretken isimlerinden Ebru Nihan Celkan’ın kaleme aldığı son tiyatro metni “Last Park Standing” (Benimle Gelir Misin?) Almanya’da Schauspiel Stuttgart tarafından sahneye taşınıyor.

Amatör tiyatro yaşamı 12 yıl önce başlayan ve uzun yıllardır profesyonel olarak tiyatro yapmaya devam eden feminist sanatçı Esmeray “Sanatın ve tiyatronun insanlar üzerinde yarattığı büyülü etki, tiyatroyu benim için vazgeçilmez kıldı” diyor. Son oyunu sahneleyebilmek için başlattığı kampanyaya destek bekliyor.

Almanya’nın en saygın yayınevlerinden biri olan S. Fischer Verlage, oyun yazarı Ebru Nihan Celkan’ın 12 oyununun Alman dilleri konuşulan ülkelerde temsil hakkı için sözleşme imzaladı.

Nilbar Güreş’in son dönem üretimlerine odaklanan ‘Mıknatıs ve Ay’ başlıklı sergisi İstanbul Galerist’te açıldı. Küratörlüğünü Kevser Güler’in üstlendiği sergide sanatçı türlü baskı ve denetim rejimi ile ilişkisi içinde örtme ve açma, varlığını teslim etme ve yok sayma, kutsal addetme ve lanetli kılma pratikleriyle ilgileniyor.

Fotogerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Nur Koçak’ın 1960’lar ile 2010’lar arasındaki desenleri ve resim serilerinden oluşan en kapsamlı sergisi SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da gerçekleştiriliyor. 1981 tarihli bir seriden esinle adlandırılan Mutluluk Resimlerimiz, popüler kültürün yaygınlaşması ve Türkiye’deki yansımalarını eleştirel bir gözlemci anlatıcı olarak irdeleyen sanatçının üretimine ayrıntılı bir bakış sağlıyor.

Sinan Tuncay’ın 5 Eylül’de açılacak olan “Olamadığım Adamlara Mahsustur” sergisi; kamu ile mahremin, maskülen ile feminenin, gerçek ölçek ile minyatürün iç içe geçtiği çalışmalarla, ikiliklere indirgenen toplumsal cinsiyeti, heteronormatif “erkek adam” imgesi üzerinden sorgulayacak.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Kısa Film Festivali, 13-15 Eylül tarihleri arasında kadın yönetmenleri ve kısa filmlerini Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde bir araya getirecek. Şair Didem Madak’ı anlatan “İçimdeki Yolculuk” adlı belgeseli de festivalde ilk kez seyirci ile bulaşacak.

Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Bakur filmi ile ilgili davada filmin yönetmenlerine örgüt propagandası yapmaktan 4 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Filmin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yokluğunda, son savunmaları alınmaksızın ve avukatların mazeret bildirmesine rağmen mahkeme heyeti davayı ertelemek yerine her iki yönetmene hapis cezası vererek davayı sonlandırdı. Mavioğlu ve Demirel’e yurtdışı çıkış yasağı da getirildi.

15-20 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Documentarist 12. İstanbul Belgesel Günleri, dünya gündeminin nabzını belgesellerle tutan geniş bir seçki sunuyor. Hem Türkiye’den hem de dünyadan, başka mecralardan ulaşmanın hayli güç olduğu pek çok belgeseli seyirciyle buluşturan Documentarist’te bu yıl Sudan’a özel bir bölüm ayrılmış durumda.

Joomla SEF URLs by Artio