Mesele / Seyirlik - Mesele 121

İstanbul Film Festivali’nin ardından 4-14 Haziran tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 31. Ankara Uluslararası Film Festivali koronavirüs (kovid-19) salgını nedeniyle ertelendi.

Bu yıl 15'incisi düzenlenecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), internet üzerinden düzenlenecek. Festival komitesi yayımladıkları açıklamada Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bu yıl internet üzerinden yapılacağını bildirdiği festivalin sloganını “Evde kalamayanlara” olarak belirledi.

2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı açıklandı. Karar kapsamında en büyük desteği alan yapım, Nuri Bilge Ceylan’ın merakla beklenen yeni filmi Kuru Otlar Üstüne oldu.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Alexandre Dumas (père)’ nın ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan Üç Silahşor’u yeniden izleyicisi ile buluşturuyor. Eser Giuseppe Verdi’ nin müzikleri ile hareket buluyor.

1993 yılında Sivas'ta Madımak Oteli'nde otuz dört kişiyle birlikte yakılarak katledilen ozan Hasret Gültekin'in hayatı, Berlin merkezli Theater28'in ilk Türkiye prodüksiyonu "Hasret – Hasret Gültekin Türkü Müzikali" ile sahneye taşınıyor.

Sait Faik Abasıyanık'ın beş hikayesi, İş Sanat'ta izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. “Şehir Amber Kokacak” adlı dinletide hikayeler eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı sahne düzeniyle edebiyatseverleri nostaljik bir yolculuğa davet ediyor.

HIVhikayeleri: Yaşayan Politikalar sergisi 14 Mart’ta açılıyor. Sergi, üç yıllık uluslararası araştırma projesi EUROPACH boyunca bir araya gelen nesnelerden oluşuyor.

Resimleriyle yaşamın çok boyutluluğunu anlatan, figüratif resmin sıra dışı isimlerinden Nevhiz, “Varlığımın Garip Şarkısı” başlıklı retrospektif sergisi ile İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde izleyicileriyle buluşuyor. Nevhiz’in yarım asrı aşan sanat hayatına dair izler taşıyan sergi 12 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

Kolektif bir sergi olan “Asla Gözlerini Kaçırma” Beyoğlu'nda Karşı Sanat’ta ziyarete açıldı. Görüntülerin düzenini tarihsel olduğu kadar bireysel bağlamda da ele alan sergi, görme ve gösterme stratejilerini tartışmaya açıyor.

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Metin Avdaç'ın üstlendiği Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali belgeseli, yazarın ölüm yıldönümü olan 2 Nisan’da Youtube İBB Kültür Sanat kanalından saat 20:00 de online olarak yayınlanacak.

Bu yıl yedincisi düzenlenen FilmAmed Belgesel Film Festivali, 8 Mayıs akşamı saat 19:00’da Ben Devrimim (I Am the Revolution, 2018) filminin ÇandAmed Sinema Salonu’ndaki gösterimiyle başlayacak. Benedetta Argentieri imzalı Ben Devrimim, Afganistan, Suriye ve Irak’ta üç devrimci kadının ilham verici öykülerini iç içe geçiren bir belgesel.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), bir belgesel ile Leyla Gencer’in anısını yaşatmaya devam ediyor. Leyla Gencer’i, kendisiyle tanışma ve çalışma fırsatı bulmuş sanatçılarla yapılan söyleşilerle anlatan Leyla Gencer: La Diva Turca başlıklı belgeselin yapımcılığını, Leyla Gencer Arşivi’ni de bünyesinde bulunduran İKSV, yönetmenliğini ise Selçuk Metin üstleniyor.

Çok Okunanlar

Facebook'ta bizi bul

Ziyaretçiler

125 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Joomla SEF URLs by Artio