Mesele / Seyirlik - Mesele 121

İstanbul Modern Sinema, yeni yılın ilk programını kısalara ayırdı. Türkiye ve dünyadan kısa filmler, Biz de Varız! Kısalar ve Oscar Kısalar başlıkları altında iki seçkide buluştu. 27 kısa filmin izleyiciyle buluşacağı Gelecek Kısa programı, 21 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında ücretsiz ve çevrimiçi gösterilecek. 

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyeleri tarafından geçen yıl Türkiye’de sinemalarda vizyona giren tüm yabancı filmler arasında yapılan oylamada ilk sırada Václav Marhoul imzalı Boyalı Kuş yer aldı.

24.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin düznleneceği tarihler ve festivalin teması belli oldu. 27 Mayıs – 3 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin teması, "Araftan Çıkmak" olarak açıklandı.

1998 yılından bu yana sinemada kadın emeğini görünür kılmaya çalışan, Türkiye’deki ilk kadın filmleri festivali olarak her yıl dünya çapında yönetmenleri ve oyuncuları ağırlayan, bu alanda çalışan kadınlar arasında bir iletişim ağı kuran ve filmlerinin görünürlüğünü sağlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl 24. kez düzenlenecek. 

Direktörlüğünü Azize Tan’ın üstlendiği 24.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 27 Mayıs – 3 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

2021’nin Teması “Araftan Çıkmak”

2020 yılında ortaya çıkan olağanüstü koşullarda çevrimiçi düzenlenen 23. festivalin teması “Evde Kaldık” idi. Uçan Süpürge Vakfı, bu yılın temasını ise “Araftan Çıkmak” olarak açıkladı.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali “Artık bu araftan çıkma zamanı” diyor ve ekliyor: “Tüm mesele, yıllardır verilen mücadelelerin lafta kalmaması, başka bir hayatın mümkün olduğunu müjdelemekle kalmayıp onu yaşayabilmekte, yaşadığımız özgürlüğün ta kendisi olmakta, hem de neredeysek orada, hangi bedenin içindeysek onunla. Değişim ancak biz yaparsak olur, bu araf halinden çıkmanın yolu dayanışmaktan, çalışmaktan ve en önemlisi doğru bildiklerimizi yapmaya devam etmekten geçiyor. Kadın mücadelesinin şimdiye kadar verdiği mücadele ve elde ettiği kazanımlar bu konuda hepimize ilham olabilir.”

Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun talebi ile balenin sportif faaliyet olarak kabul edilmesine tepkiler artıyor. Bale Sanatçıları Derneği yaptığı açıklamada düzenleme ile sanatla ilgisi bulanmayan kişilerin eğitimci belgesi alacağını ayrıca mevcut kaçak uygulamaların da yasallaştırılacağını savundu. 

Tiyatro Üreticileri ve Yapımcıları Derneği TÜYAD, “Tiyatro Emekçilerinin Uğradığı Hak İhlallerini İzliyoruz” başlıklı bir araştırma başlattı. Etkiniz Avrupa Birliği Programı desteği ile gerçekleştirilecek olan çalışmanın hedef kitlesinde sosyal güvencesi olmayan ve pandemi döneminde büyük sıkıntılar yaşayan tüm tiyatro emekçileri ve üreticileri yer alıyor. 

Peter Weiss’ın 1964 yılında yazdığı; Marat/Sade (Jean Paul Marat’nın Takip Edilip Öldürülmesinin, Charenton Akıl Hastanesi’nde Marquis de Sade Yönetiminde Hastalar Tarafından Canlandırılması[2]), yapıtı Summer Nite Tiyatrosu (ABD) tarafından, 17. Adana Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ne taşınmıştı.

SALT’ın davetiyle 2019’da başlatılan stüdyo ziyaretleri ve sanatçı sohbetleriyle geliştirilen Ardışık, 19 Ocak’ta, Barış Doğrusöz’ün 2017’den bu yana üzerinde çalıştığı Güç Odağı video üçlemesinin ilk mekânsal sunumuyla başladı. Kolektif hafızayı tanımlayan verileri yeniden kurgulayıp yorumlayan; tarih anlatısını şekillendiren mekân, zaman ve sistemleri irdeleyen Doğrusöz’ün video üçlemesi, 28 Mart’a kadar SALT Galata’da ziyarete açık olacak.

Pera Müzesi’nin yeni sergisi Kristal Berraklığı ziyarete açıldı. Kristal imgesinin çağrıştırdığı şeffaflık kavramını farklı anlamlarıyla ele alan sergi, büyük bir ekonomi oluşturan minerallerin topraktan çıkarılmasıyla ilgili etik ve ekolojik sorunları da mercek altına alıyor, sanatsal üretimde iş birliğinin altını çiziyor. Farklı coğrafyalardan 20 sanatçının eserlerini bir araya getiren Kristal Berraklığı, 7 Mart 2021 tarihine kadar Pera Müzesi’nin üçüncü katında ziyaret edilebilir.

Sadberk Hanım Müzesi'nin 40. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi'nden Bir Seçki” adlı sergi Meşher'de açıldı. 

Sahnede 60 yılını tamamlayan Türk tiyatrosunun usta ismi Genco Erkal’ın kariyerini ve sanat hayatını ele alan “Genco” adlı belgeselin çekimleri başladı. Belgeselin Temmuz ayında ENKA Sanat’ta gerçekleştirilecek bir prömiyer ile izleyiciyle buluşması hedefleniyor.

Yönetmen Ali Ergül’ün, kot kumlama atölyelerinde çalışırken silikozis hastalığına yakalanan işçilerin hikâyesini anlattığı ‘Kumun Gecesi’ belgeseli, Berlin Bağımsız Film Festivali'nden ödülle döndü. ‘Kumun Gecesi’ festivalde en iyi belgesel ödülüne layık görüldü.

TİHV 11. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 10-17 Aralık 2020 tarihlerinde çevrimiçi (online) olarak ülke çapında belgesel sinemaseverler ve insan hakları savunucuları ile buluşuyor. Programda ülke içinden 10, ülke dışından 15 olmak üzere toplam 25 seçme belgesel film yer alıyor.

Ziyaretçiler

28 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Joomla SEF URLs by Artio