Sabitfikir dergisinden homofobik sansür - Mesele 121

Yayın dünyası

Sabitfikir dergisi, A7 Kitap’ın vermek istediği ilandan “Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel” kitabının çıkartılmasını istedi. A7 Kitap ise sansürü kabul etmeyip, ilanını geri çektiğini açıkladı.

> Paul Russell
> Çev. Oya Özdilek
> A7 Kitap 456 s.
> Satın almak için

A7 Kitap’ın geçtiğimiz günlerde Turkuvaz Dergi Grubu’na ait olan Sabitfikir dergisine “A7 Kitap Editörü Çeviri Kitaplar Seçkisi” başlıklı 10 kitaptan oluşan bir ilan teklifi homofobiyle karşılandı. Sabitfikir, editörlüğünü Suat Hayri Küçük’ün yaptığı Paul Russell’in kaleme aldığı “Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel” kitabının ilandan çıkarılmasını istedi. A7 Kitap, sansürü kabul etmediğini söyleyerek ilanı geri çektiğini duyurdu. Sosyal medya profillerinden sansürü duyuran A7 Kitap “Yayımlama özgürlüğünün sansürlenmesi anlamına gelen bu talebi kınıyor ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” dedi.

Öte yandan, 55 yaşında hayatını kaybeden şair küçük İskender hakkında haber ve taziye mesajı yayınlamayan dergi için gelen tepkilere yönelik “Genelde sitede taziye mesajı yayınlamıyoruz, basılı dergide anmayı tercih ediyoruz. İkincisi, rahmetlinin şiirini beğenmek gibi bir zorunluluğum mu var?" mesajı yayınlayan derginin yayın yönetmeni tepki toplamıştı. Aynı zamanda Sabitfikir’in eski yazarı olan küçük İskender için gelen bu açıklamanın ardından yazar ve çevirmen Mahir Ünsal Eriş, antropolog ve roman yazarı Irmak Zileli, yazar Sibel Oral ve birçok isim yazılarının derginin internet sitesinden kaldırılmasını istedi. Son olarak da derginin kurucu Genel Yayın Yönetmeni Elif Bereketli “İskender... SabitFikir'i birlikte kurduk, birlikte büyüttük. Bu derginin en güzel zamanlarının mimarlarından biri de sendin” şeklinde açıklamada bulundu.

Çok Okunanlar