Mesele / Metronom - Mesele 121

Van Gölü’nden Urmiye Gölü’ne olan bölgede Kürtçe, Ermenice, Farsça, Süryanice, Arapça ve Türkçe’den başka bir de Yahudi dili yüzyıllarca konuşuldu: Lişan Didan.

Anadilde müzik eğitimi ihtiyacını karşılamak üzere yola çıkan Ma Music Akademisi, 3’üncü yılını düzenlenecek etkinlikle kutlayacak. Akademinin Koordinatörü Şêrko Kanîwar, çalışmalarını Diyarbakır’dan diğer kentlere taşımayı amaçladıklarını söyledi.

Çalışmalarında  dezavantajlı gruplarla öncelik veren sanatçı Yeliz Güzel, dört yıl önce kurulan Barış korosu'nun Renkler ve Diller konserinden yola çıkarak şimdi de Renkler ve Diller korosu'nu kurdu. 10 dilde şarkılar söyleyen koro 7 ve 8 Mart’ta kadınlarla birlikte meydan konserleri düzenleyecek.  

Köln Mülheim-Berliner caddesinde pazaryerine yakın büyük beton bir bina göze çarpar. Yüksek duvarlarında etkinlik afişlerinin asıldığı binanın kapısında Kulturbunker yazar. Bunker Almanca sığınak anlamına gelir.

Güncel müziğin farklı coğrafyalardaki yansımalarını İstanbul’da görmek, yerli sahnenin en iyileriyle hasret gidermek ve yeni keşiflere yelken açmak isteyen müzikseverleri iyi müzikle buluşturan Salon, Spotify'da oluşturduğu çalma listesine Salon'un 10 yılını sığdırdı.

Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Korosu, Türk-Yunan zorunlu nüfus mübadelesinin 97’nci yılında ilk albümü “Hasretin İki Yakası” konseri ile dinleyiciyle buluşuyor. Zülfü Livaneli’nin de “Memleket Kokulu Yarim” adlı şarkısı ile katıldığı albümün ücretsiz konseri 26 Ocak’ta Cemal Reşit Rey konser salonunda.

Medeniyetlerin beşiği Akdeniz’i dünyadaki bütün denizlerden ayıran en temel özelliği birleştiren olmasıydı.

Denizin iki yakası, ilk çağlardan itibaren etkileşim içinde oldu. Bu etkileşim geleneklere, kültürlere, dillere ve şarkılara yansıdı. Denizin bir kıyısında söylenen şarkı, karşı kıyıda yankılandı...

Ancak Akdeniz bir süredir birleştiren değil ayırandır... Daha iyi bir hayat için bir kıyıdan diğerine ulaşmaya çalışanlar, Akdeniz’in karanlık sularında sonsuza uğurlandılar.

Karşı kıyıya varabilenlerse yüzlerce yıldır aynı denizi paylaştıkları kıyı komşularından yüz bulamadıkları gibi hor görüldüler...

Akdeniz’in Hüzünlü Sesleri, halkları ayıran sınırların anlamsızlığını bir kez daha hatırlatmak için yola çıktı...

Denizin iki kıyısındaki ezgilerin benzerliğinden ilham alarak insanları ayıran şeyin Akdeniz olmadığını hatırlatmak için yola çıktı...

Bu uğurda birlikte yürümek isteyenlerle, Akdeniz’in hüzünlü seslerini paylaşmak için yola çıktı...

Gelin şarkıları rehber edinerek bu yolda hep birlikte yürüyelim...

Grup Gündoğarken'in Nereden Nereye isimli şarkısı YouTube'un Türkçe şarkıların kliplerini izleyicilerle buluşturan kanalı netd tarafından yayınlanmadı. Gündoğarken'in kurucusu Burhan Şeşen,  karara tepki göstererek, "En çok üzüldüğüm hikaye kendi kendine sansür uygulamak. 'Ya bir şey derlerse' diye düşünüyorlar. O zaman nasıl üretim yapılacak? Bu bize yapılıyorsa, alternatif, muhalif bir şey yapmak isteyenler sesini nasıl duyuracaklar?" dedi.

Şair/yazar Murathan Mungan'ın sözlerini yazdığı şarkılardan oluşan "Murathan Mungan 2020 Model" albümü meraklılarıyla buluşmaya hazırlanıyor. 7 Şubat'ta dinleyiciyle buluşacak olan albüm 2 CD'den oluşuyor.

Müzik dünyasının ''Oscar''ı olarak bilinen Grammy Ödülleri'nin sahiplerini bulduğu törende, 18 yaşındaki Billie Eilish, yılın kaydı, yılın albümü, yılın şarkısı başta olmak üzere 5 dalda ödül aldı.

Bu haftanın seçkisinde Kalben, Sinan Serdaroğlu ve Renan Koen'den hepsi yeni 3 CD var. Bu üçlüye  Ajda Pekkan'ın  koleksiyonluk renkli double LP'si eşlik ediyor...     
 

Bu haftanın seçkisinde pop müziğin eski ve en yeni yıldızları bir arada. Cher, Prince ve Liam Gallagher'a Ed Sheeran ve Melanie Martinez eşlk ediyor... 
 

Bu haftanın seçkisinde ebediyete uğurladığımız efsanelerin tekrar basımları ile genç müzisyenlerin yeni tınıları yan yana... Tabii Aynur hayranlarını da unutmadık...

Facebook'ta bizi bul

Ziyaretçiler

38 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Joomla SEF URLs by Artio