Türkiye - Mesele 121

Başta diaspora Ermenilerinin kendi aralarında hep birlikte oluşturdukları duyarlı ve kararlı çaba olmak üzere, savaş karşıtı, aklı selim her insanın, karar mekanizmalarının, tarafsız medyanın, kiliselerin ve yardım kuruluşlarının sayesinde diplomatik çözüme yönelik ilk adımlar atıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Muzır İçerikle Mücadele (MİM) Programı'nı başlatacaklarını açıkladı. Yeni sistemde vatandaşlar çocuklara zararlı olduğunu düşündükleri tüm içerikleri kurulacak web sitesi ve WhatsApp İhbar Hattı ile bakanlığa bildirebilecek.

Büyümeyle yatıp, büyümeyle kalkıyoruz. İşte ‘ekonomi bu yıl şu kadar büyüyecek, geçen yıl şu kadar büyüdü, üçüncü çeyrekte büyüme oranı şu kadar oldu, gelecek yılın büyüme tahmini yüzde şu kadar tahmin edildi. IMF Türkiye’nin büyüme oranını revize etti. Hazine ve Maliye Bakanı gelecek yıl Türkiye’nin büyüme rekoru kıracağını söyledi…

Uluslararası Hrant Dink Ödülleri internetten canlı yayınlanan törenle sahiplerini buldu. Bu yıl ödülün Türkiye'den sahibi 1000 günü aşkın bir süredir cezaevinde tutulan sivil toplum çalışanı Osman Kavala oldu. Ödülün Türkiye dışından sahibi ise Mısırlı kadın hakları aktivisti Mozn Hassan oldu.

2020 Uluslararası Hrant Dink Ödülleri 15 Eylül Salı akşamı, saat 20.00'da başlayacak törenle sahiplerini buluyor. Ödül töreni internet üzerinden yayınlanacak. Törende Arto Tunçboyacıyan, Can Bonomo, Dialog Project, Kalben, Kudsi Erguner ve O.F.F. de, performanslarıyla yer alacak.

Muzır Kurulu'nun sor kararını "trajikomik bir sansür vakası" olarak niteleyen Türkiye Yayıncılar Birliği yayınladığı bildiride anayasal bir hakkı kısıtlayan kararın, bakanlık tarafından atanmış 5 birim amiri tarafından verilebilmesine dikkat çekerek "Kurulun miadı doldu" dedi. 

Sakarya'da 7 işçinin ölümü ile sonuçlanan havai fişek fabrikasındaki patlama sonrası tutuklanan iş güvenliği uzmanının ifadesi, sistemin nasıl "çalışmadığını" bir kez daha gözler önüne serdi. Uzman ifadesinde aksaklıkları tutanağa yazmasına izin verilmediğini belirterek "Benim çalıştığım işletme de özel işletme ve bu şirketle çalışmaya devam ediyordu" dedi.

Kayapınar Belediyesi Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkezi’nde 2012 yılında kurulan kütüphanede bulunan 10 bini aşkın kitap, belediyeye kayyım atamaları sonrası peyderpey azalarak 300’e kadar düştü.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Haziran 2013'te Gezi Parkı olayları sırasında yaşamını yitiren Berkin Elvan'la ilgili dava başvurusunu işleme koydu. Başvuruyu 'öncelikli dosya' olarak işleme koyan AİHM, Berkin Elvan'ın yaşam hakkı ve iç hukukta devam etmekte olan davayla ilgili olarak Türk hükümetine bir dizi soru yöneltti.

Tarım ve Orman Bakanlığı 16 pestisit (tarım zehiri) etken maddesinin yasaklanmasına karar verdi. Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı karar için “bu olumlu bir adım ve kullanılan diğer tüm pestisitlere yönelik de aynı kararın alınmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

TÜİK Mart 2020 döneminde işsizlik oranının 0,9 puanlık azalış ile yüzde 13,2 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı. TÜİK’in açıkladığı  işsizlik oranı ve sayısının Covid-19’un yarattığı depremi yansıtmayacak kadar düşük olduğuna dikkat çeken DİSK-AR, ILO’nun Covid-19’un yarattığı istihdam kaybına ilişkin yöntemini kullanarak gerçek istihdam kaybını hesapladı. 

Netflix, politik drama Designated Survivor‘ın Türkiye’ye dair eleştirel ifadeler içeren Family Ties adlı bölümü, Netflix Türkiye’den kaldırdı. Şirket, Türkiye'deki yetkililerin talebi üzerine ve 'yerel kanunlarla uyum içinde olmak için' bir bölümün platformdan kaldırıldığını duyurdu.

"Patronların Ensesindeyiz" ağına eposta gönderen bir banka çalışanı, salgın koşullarında bile devam eden üretim baskısını anlattı. Banka emekçisi mektubunda banka yönetimi kadar örgütlü sendikanın ilgisizliğinden de yakınıyor. Mektubu olduğu gibi yayınlıyoruz. 

Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür Sanat Sen) Genel Başkanı Hülya Eryetli, Ocak ayında sözleşme imzalanarak kadroya geçmeyi bekleyen Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi ile Güzel Sanatlara bağlı olarak çalışan yaklaşık 300 sanat emekçisinin işsiz kaldığını söyledi. Eryetli, güvencesiz çalıştırılan yevmiyeli sanat emekçilerinin de işsiz kaldığını ifade etti.

İnfaz Paketi’nin yürürlüğe girmesiyle şiddet failleri de tahliye edilirken 156 kadın ve LGBTİ+ örgütü ortak bir açıklama yayınlayarak devleti, kadına ve çocuğa yönelik şiddetin önlenmesi konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırdı. 

Korona Virüs [Covit 19] ‘tartışmalarını’ sağlıklı bir zemine taşıyabilmek için, ‘kırılganlık’, ‘beklenmedik doğal olaylar’,  ‘risk’ ve ‘felaketten’ ne anlaşılması gerektiğine açıklık getirmek gerekiyor… Aksi halde, hamasetin ve egemen söylemin dışına çıkılamaz, havanda su dövmenin ötesine geçilemez…

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, 18-20 yaş aralığındaki mevsimlik işçilerin, kamu ve özel sektör çalışanlarının sokağa çıkma yasağından muaf tutulmasına dair yayımlanan genelgeye ilişkin açıklama yaptı. Platform Sözcüsü Sinan Ceviz imzalı yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Haberin Var Mı İnisiyatifi”, Salı günü mecliste görüşülecek infaz düzenlemesi için “Gazetecilere özgürlük” çağrısına devam ediyor. Son kampanya için evlerinden bir araya gelen gazeteciler “Evde kalsak da sessiz kalmayacağız” dediler.

Grup Yorum’un solistlerinden 28 yaşındaki Helin Bölek açlık grevi eyleminin 288. gününde hayatını kaybetti. Acı ama beklenen bir haber. Yine de bu haberin arka planını, yani eylemin neden, nasıl, hangi gerekçeyle yapıldığını bilenler ister istemez haberden etkilendi.

Türk-İş, DİSK ve Hak-İş ortak bir açıklama yaparak, COVİD-19 salgını süresince işten çıkarmaların yasaklanmasını, zorunlu ve acil mal ve hizmet üretimi dışında en az 15 gün süreyle bütün işlerin durdurulmasını ve işsizlik sigortası fonunun devreye sokulmasını istedi.

Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak ve genç gazetecileri gerçekleri esas alan bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla ilki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin 23’üncüsünde kazananlar belli oldu.

Atmosfer ısınıyor, ekosistem bozuluyor, ekolojik yıkıma sosyal kötülükler [işsizlik, açlık, yoksulluk, sefalet, iğretilik…] eşlik ediyor. Toplumsal eşitsizlikler skandal boyutlara ulaşmış durumda… Artık metalaşmamış, paralılaşmamış, şeyleşmemiş, özelleştirilmemiş, soysuzlaşmamış bir şey yok!

Bir kötülüğün sıradanlaşması o kötülüğün devamı ve yayılması anlamına gelir. Kötülüğü yapanın yaptığı kötülüğün farkına varmaması, başka bir deyişle pişmanlık göstermemesi, -bu kişi cezalandırılsa bile- kötülüğün normal gibi algılanmasını sağlar.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işçilerin topluca bir arada bulunduğu işyerlerinde işverenlerin hijyen sağlamak, devletin de bunu denetlemekle yükümlü olduğunu hatırlatarak alınması zorunlu olan önlemleri siyasi iktidar ve kamuoyu ile paylaştı. Çerkezoğlu işçilerin, işverenlerin “iyi niyetine” terk edilemeyeceğini söyledi

Örtülü ödenek, kanun dışı, ahlak dışı, gayri meşru, insanlık suçu kategorisine giren işler için bütçeye konan ödeneğe deniyor. Velhasıl, ‘üstü örtülmesi gereken’ ‘karanlık’ işlerin finansmanı için ödediğimiz vergilerden ayrılan pay…

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Kimin Kanonu?” başlıklı program, Geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerinde eser vermiş kadın yazar, şair, çevirmen, fotoğrafçı ve ressamların sanatın ana akımlarından nasıl dışlandıklarını ele aldı.

Türkiye'de günlük olarak yayınlanan ve hükümete muhalif bir yayın politikası izleyen Yeniçağ gazetesi yazarları Batuhan Çolak ve Murat Ağırel siber saldırıya uğradı. Saldırıyı halkın haber alma hakkına yönelik olarak niteleyen DİSK Basıniş Sendikası, tüm gazetecileri elektronik cihazlarını kontrollü bir şekilde kullanma konusunda uyardı.

Kayyımların kültür sanata etkilerinin tartışıldığı panelde konuşan Tiyatro Bereze'den Firuze Engin, kayyımların kültür sanat alanına müdahale etmelerinin altındaki temel nedeni, "Bizim aslında tam olarak örgütlendiğimiz yer olması. Sanat örgütlenmenin yuvasıdır" sözleriyle açıkladı.

Türkiye’de farklı diller veya dilsel çoğulluk çalışan ve anadili konusunda duyarlı olan sivil toplum aktörleri tarafından kurulan Dil Hakları İzleme Belgeleme ve Raporlama Ağı (DHİBRA), UNESCO’nun 17 Kasım 1999’da ilan ettiği Anadili Günü vesilesiyle bir basın toplantısı düzenledi.

Kaos GL Derneği'nin her yıl yürüttüğü “Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Araştırması”nın 2020 çalışmaları başladı. Homofobik ve transfobik nefret suçuna maruz kalan ya da tanık olanları araştırmaya katılmaya çağıran Kaos GL, araştırma sonuçlarını rapor olarak yayınlayacak.

Hiçbir dönem böyle bir baskı ve sıkışmışlığın görülmediğini dile getiren Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Adnan Özyalçıner, buna karşı birlik oluşturulması gerektiğini belirterek "Şarkıları, kitapları, duyguları, düşünceleri yasaklayamazlar" dedi.

Bir grup sivil toplum kuruluşu, akademisyen, yazar, sanatçı, görevden alınan ve tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mzıraklı’nın serbest bırakılması çağrısı yaptı. Ortak açıklamada Mzıraklı’nın görevden alınmasının Anayasal suç olduğu savunuldu.

Çok Okunanlar