Akit "Pedegojik değil" dedi, Aile Bakanlığı yasakladı

Buralar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aziz Sivaslıoğlu’nun ‘Büyülü Gökkuşağı’ isimli öykü kitabını çocuklar için sakıncalı buldu. Muzır Kurulu, kitaptaki “bazı ifade ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte” olduğuna hükmetti. Kitap geçtiğimiz Eylül ayında Akit tarafından "PEDEGOJİK" olmadığı gerekçesiyle hedef gösterilmişti. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan incelemede çocuklar için sakıncalı bulunan Büyülü Gökkuşağı kitabı yasaklandı.

Aziz Sivaslıoğlu’nun Büyülü Gökkuşağı isimli öykü kitabı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan incelemede çocuklar için sakıncalı bulundu. Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre; kitabın içerisindeki “bazı ifade ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte” olduğuna hükmedildi. 

Sivaslıoğlu’nun kitabı, Yeni Akit tarafından geçtiğimiz aylarda "PEDEGOJİK" olmadığı gerekçesiyle hedef gösterilmişti. Kitapta yer alan ‘gökkuşağı’ teması nedeniyle hedef alınan kitapta şu ifadeler Yeni Akit tarafından ‘skandal’ olarak değerlendirilmişti:

Akit Gazetesinin haberi

Gökkuşağı çok güzeldi. Kaybolana kadar seyrettiler.

Burcu Hanım dedi ki:

-Çocukken her şeye inanırdık. Gökkuşağının atlından geçmeyi hayal ederdik. Geçersek erkek olurmuşuz. Erkeklerse kız olurmuş. Ne saçma şey değil mi?

Yılmaz biraz korktu.

-Ya kız olursam, diye sordu.

Dilek güldü. Olsun, dedi. Yine arkadaş olur merak etme.

-Bir, iki, üç, dediler. Koştular. Gökkuşağının altından geçtiler.

Küçükleri muzır neşriyattan koruma kanunu kapsamında kitabın sınırlandırılmasına karar verildi. 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4’üncü maddesindeki sınırlamalar kapsamında kitabın ön kapağına "küçüklere zararlıdır" işareti basılacak, açık sergilerde ve seyyar müvezzilerde satılamayacak, camekanlarda teşhir edilemeyecek, reklamı yapılamayacak ve okullara sokulamayacak.

Yayınevi sahip çıkmadı

Akit gazetesinde geçtiğimiz eylül ayıda yayınlanan ve kitabın hedef gösterildiği haberde konuya ilişkin açıklamalarına yer verilen Türev Yayınlarının genel yayın yönetmeni Metin Barandır ise kitaba ve yazara sahip çıkmak yerine kitabın 10 yıl önce basıldığını belirterek "günümüz hassasiyetlerine göre" bu ifadeleri doğru bulmadığını söylemekle yetinmişti.

Akit'in "Türev Yayınları, haberimize duyarlı davranarak, konuyla ilgili açıklama yaptı" sözleriyle duyurduğu yayınevinin açıklaması şöyle: 

Türev Yayınları olarak millî ve manevi değerlerimize saygılı, toplumsal ve ahlaki hassasiyetlere özen gösteren bir yayıncılık anlayışına sahibiz. 15.09.2020 tarihinde gazetenizde yayımlanan, yayınevimiz tarafından basılan “Büyülü Gökkuşağı” isimli kitaptaki bazı bölümlerle ilgili haber dolayısıyla bu açıklamayı yapmayı gerekli gördük.

Haberinizde sözü edilen kitap 10 yıl önce basılmış olup basıldığı dönemde kitaptaki öyküde geçen ifadeler yayınevimiz ve yazarımız tarafından bir halk edebiyatı ürününden öte görülmemiştir. 10 yıldır basılıp okutulan bu eser öğretmen ve öğrencilerden de olumsuz bir tepki almamıştır.

Ancak günümüzdeki hassasiyetleri dikkate alacak olursak yayınevi olarak biz de bu ifadelerin herhangi bir kitapta bulunmasını doğru bulmuyoruz. Kitap en son 2018 yılında basılmıştır.Haberin yayımlanmasından sonra da kitabın bayilerde kalmış olan az sayıdaki örneklerini iade istedik. Yeni baskılarda gerekli değişiklikler yapılacaktır.

Yayınevimiz bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da millî ve manevi değerlerimize saygılı yayıncılık anlayışını sürdürmeye devam edecektir.

Saygılarımızlakamuoyuna duyurulur.

Metin Barandır

Genel Yayın Yönetmeni

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler