Eren Keskin Martin Ennals ödülünü Ankara’da aldı

Buralar

İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı ve “İnsan Hakları Savunucuları için Martin Ennals Ödülü” finalisti Eren Keskin, 9 Mayıs’ta İHD genel merkezinde gerçekleştirilen törenle ödülünü aldı. Keskin, yurtdışı seyahat yasağı devam ettiği için 13 Şubat 2019’da Cenevre’de düzenlenen ödül törenine katılamamıştı.

Eren Keskin, “Türkiye’ de temel hak ve özgürlüklerin uygulanmasının sağlanmasına eşine az rastlanır ve vazgeçmez bağlılığı” nedeniyle ödüle layık görüldü. Ankara’daki ödül töreninde konuşan Martin Ennals Vakfı yönetim kurulu üyesi Dick Oosting , “Eren Keskin’in 30 yılı aşkın süredir bilhassa kadın, LGBTI+ ve Kürt halkının haklarını savunma konusunda göstermiş olduğu cesareti ve kararlılığından, jüri etkilendi” açıklamasında bulundu. Türkiyeli yetkilileri de ifade özgürlüğü temelinde Eren Keskin’e verilmiş tüm cezaların düşürülmesi için harekete geçmeye davet eden Oosting, “Türkiye, tüm çeşitlilikleriyle vatandaşlarının temel haklarını kullanmalarının imkanlarını yaratmak ve bunlara saygı duymak zorundadır” dedi.

Hakkında devam eden 150’ye yakın dava bulunan Keskin, bedeli ne olursa olsun Türkiye’den ayrılmama kararını daha önce açıklamıştı. Keskin ödül törenindeki konuşmasında, “Cezaevinde dahi olsam mücadeleye devam edeceğim. Bu benim yaşam tarzım ve bunu değiştirmeyeceğim” açıklamasında bulundu. Ödülün kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayan keskin, “Ama aynı zamanda Türkiye’deki tüm insan hakları savunucuları ve insan haklarını destekleyen insanlar için de önemli. Son zamanlarda düşünce ve ifade özgürlüğü, Türkiye’de ciddi bir şekilde cezalandırılıyor. Ülkeyi yönetenlerin muhalif seslere tahammülü yok. Ama direnerek dünyayı değiştirebileceğimizi biliyorum. Bizi unutmadığınız için teşekkür ederim. Dayanışmanız ve desteğiniz mücadeleme devam etmek için bana cesaret veriyor” diye konuştu.

Ödül törenine ayrıca FIDH Başkanı Dimitris Christopoulos, Martin Ennals Vakfı Direktörü Michael Khambatta ile Front Line Defenders’tan Andrea Rocca da katıldılar. Almanya, İsviçre, Hollanda, Birleşik Krallık, İrlanda, Yunanistan, Norveç ve AB Türkiye Delegasyonu’ndan temsilciler de desteklerini gösterdiler. İnsan hakları savunucuları ile demokratik kitle örgütleri temsilcileri, milletvekilleri de bu onurlu günümüzde Eren Keskin’i ve İHD’yi yalnız bırakmadılar.

Martin Ennals Ödülü jürisi dünyanın önde gelen on insan hakları kuruluşundan oluşmaktadır: Af Örgütü, FIDH, Human Rights First, HURIDOCS, International Service for Human Rights, Brot für die Welt, Front Line Defenders, Human Rights Watch, International Commission of Jurists ve the World Organization Against Torture.

13 Şubat’taki törende diğer finalistler Avustralya’ya iltica talebinde bulunması nedeniyle Papua Yeni Gine’de bir açık deniz mülteci merkezinde tutulan Abdul Aziz Muhamat ile Afro-Kolombiya topluluğunun önde gelen figürlerinden Marino Cordoba Martin Ennals Ödülü finalistleri olarak onurlandırılmıştı.

Çok Okunanlar