Beş dilli kadın haber ajansı NuJINHA yayına başladı

Buralar

İsveç merkezli Kadın Medya Kültür Vakfı öncülüğünde kurulan NuJINHA yayın hayatına başladı. NuJINHA Ortadoğu’da bulunan kadınların sesi olma amacıyla çıktığı yolda Arapça, Farsça, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olmak üzere 5 dilde yayın yapacak.

Ortadoğu’da yaşayan bir grup kadın gazetecinin cinsiyetçilikten arınmış haber dilini oluşturmak için uzun zamandır yürüttüğü tartışmaların ürünü olan NuJİNHA, ‘akıl’ veren ataerkilliğe karşı evrensel kadın dilini oluşturacak bir yayın çizgisiyle yola çıkıyor.

Arapça, Kürtçe, Farsça, Türkçe ve İngilizce yayın yapacak olan NuJINHA Kahire’den İstanbul’a, Tahran’dan Kabil’e, Beyrut’dan Şam’a, Qamişlo’dan, Sana’ya, Bağdat’an Rabat’a kadar sınırları aşan ve kent kent kadın tarihi, yaşamı ve geleceğine odaklanan bir yayıncılığı esas alıyor. 

Herkesin birbirini ötekileştirmeden bir arada eşit, özgür yaşayabileceği ve böyle bir yaşam biçimine kadınların öncülük edebileceği perspektifi barındıran NuJİNHA bu hayale ortak olmak ve destek vermek isteyen tüm kadınları birlikte yürümeye çağırıyor.  Ajans, yola çıkış hikayesini ise şu sözlerle palyaşıyor:

Dünden yarına kadınların sesi NuJINHA…

Tarihte kadın eliyle ilklerin yeşerdiği diyar; Ortadoğu’da kadınların başkaldırısı bir ayçiçeği gibi topraktan yavaşça çıkarak yüzünü güneşe yani aydınlığa dönüyor.

Kadınların muazzam mücadelesi bu topraklarda ve dünyanın birçok noktasındaki kadınlara ışık oluyor.

Elleri ile inşa ettikleri geleceklerinin daha görünür olması ya da dünyanın en uç noktasındaki kadına ulaşması ya da dayanışma ihtiyacı bir kez daha kadınları bir araya getirdi.

Geçmişten geleceğe deneyimlerinden beslenen kadın gazeteciler gerçekler ve yeni bir dil için yola çıktı.

Evde, iş yerinde her gün sömürülenlere, mahallelerde, evlerinde, işyerlerinde, işçi, sanatçı, akademisyen belki yazar kimlikleriyle yok sayılan, görmezden gelinen, her daim şiddetle bastırılan kadınların sesi artık duvarları ve sınırları da aşacak.

NuJINHA’da hakikatin peşindeki kadınlar tüm cinsiyetçi kalıplar ve dile karşı kadının öznesi olduğu, ‘olanı’ tüm sadeliğiyle ancak derinlemesine işledikleri haberler ve yazı dizileri ile okuyucuyla buluşturacak.

Arapça, Farsça, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce, dil, din, ırk gözetmeksizin her kadının hikayesi ‘ötekiliği’ değil birlikte güçlü olduğumuz hatırlatılarak yazılacak.

İsveç merkezli Kadın Medya Kültür Vakfı öncülüğünde kadınlar, kadın olmanın hakikatini sayfalarında paylaşacak.

Kadın gazeteciler bu yeni yola, yeni bir ajans olarak başladı. NuJINHA Ortadoğu’nun değişik duraklarında kadınların hayatlarına dokunmaya ve bu hayatların değişimini duyurmaya hazır.

Aramıza iyi ki geldiniz…

Ajansa ulaşmak için >>>

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler