Çevbir: İfşa yetmez kalıcı somut adım atılmalı

Buralar

Çevirmenler Meslek Birliği taciz beyanlarının işaret ettiği köklü sorunun sadece ifşa etmekle çözülemeyeceğini belirterek Çevbir dahil tüm kurumların kalıcı somut adımlar atması gerektiğini bildirdi.

Çevbir'den yapılan açıklama şöyle: 

"Son dönemde kadınların sosyal medya üzerinden duyurdukları taciz beyanları kuşkusuz köklü bir soruna işaret ediyor. Çevirmenler Meslek Birliği olarak biz de elbette süreci takip ettik, tacizin ve erkek şiddetinin karşısındayız. Ancak bu süreçte bunun dile getirilmesinin yeterli olmadığını görüyor, Çevbir dahil tüm kurumların kalıcı somut adımlar atması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu doğrultuda kendi tüzük ve yönergelerimizi değerlendirdiğimizde var olan düzenlemelerin üyelerin sadece Çevbir’e karşı işlenen kabahatlerde kınama veya hak mahrumiyeti ile cezalandırılmasına izin verdiğini, suç teşkil eden ve etik konularda herhangi bir yaptırıma olanak tanımadığını tespit ettik. Haysiyet Kurulu üyelerimizle iletişime geçerek toplumsal cinsiyete dayalı taciz, cinsel taciz ve cinsel saldırıyı önlemeye yönelik bir mekanizma oluşturmak için en sağlıklı yolun bir çalışma grubu kurmak, Türkiye ve dünyadaki benzer örgütlerin disiplin kurullarının etiğe dair kurallarını ve tutum belgelerini incelemek, kadın örgütlerinden görüş almak suretiyle ilerlemek ve bunlar doğrultusunda gereken kurumsal değişiklikleri hayata geçirmek olduğuna karar verdik. Üyelerimize çalışma grubumuzla ilgili çağrıyı duyurarak yola koyulduk. Süreç tamamlandığında sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacağız.

Faaliyet alanımızdaki paydaşlarımız başta olmak üzere tüm kurumları, kadına yönelik sistemli şiddet ve ayrımcılıkla mücadele etmek için gereken somut adımları atmaya davet ediyoruz. Diğer kurumlarla bu doğrultuda işbirliği kurmaya hazırız."

Çok Okunanlar