Kürt yazar Zeynel Abidin Han'ın cenazesine kayyum eziyeti

Buralar

Almanya’nın başkenti Berlin'de 25 Şubat gecesi geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Kürt yazar, şair ve çevirmen Zeynel Abidin Han, memleketi Varto'ya gönderilen cenazesi, AKP'li ve kayyum belediyelerin engellemeleriyle toprağa verilebildi.

Kürt yazar, şair, çevirmen ve yayıncı Zeynel Abidin Han için Berlin’de düzenlenen cenaze töreni ardından naaşı memleketi Varto’ya son yolculuğuna uğurlandı. Zeynel Abidin Han’ın naaşı ailesi, akrabaları, sevenleri ve dostları tarafından Muş havaalanında karşılandı.

Muş Belediyesine ait cenaze nakil aracı ile memleketi Varto'ya ulaştırılmak üzere yola çıkarılan cenaze. Polis arama noktasıda durduruldu. Gerekçe gösterilmeksizin uzun süre kontrol noktasında bekletildi.

Tekrar Varto’ya doğru hareket eden cenaze konvoyu bu kez Muş Belediyesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Feyat Asya’nın talimatıyla Muş-Varto yolunda durdurularak cenaze araçtan indirildi. Han’ın cenazesi, karşılanma konvoyun da bulunan bir pikap kasasına konularak Varto’ya ulaştırıldı.

Cenazeye eziyet Varto'da da devam etti. Varto kayyımının talimatıyla devlet görevlisi imam cenaze namazını kılmadı. Güvenlik güçleri de "yoğun katılımın tahriklere yol açacağı" gerekçesiyle kitlesel katılıma izin vermedi. Sadece yakın akrabalarının katılımı ile gerçekleştirilen defin işleminin arıdndan kitle merhum yazar ve Şair Zeynel Abidin Han’ın aile evine taziye ziyaretinde bulundu. 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler