Buralar

Nurhak yaralı. Kendini yeniden inşa etmenin mücadelesini, yine kendi vermeye çaba gösteriyor; olgunluğuyla, kültürüyle, kimliğiyle… Açık ki yaşanan bu travmanın özneleri öncelikle çocuklar ve gençler. Biz, Nurhak ile yol arkadaşlığı yaparken yüzümüzü hep birlikte çocuklara ve gençlere çevirdik. Tasavvurumuz bir çocuk ve genç yaşam alanı

1 Mayıs yaklaşırken DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB; DİSK Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenledi. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu iktidara çağrı yaparak "Gelin Taksim yasağını hep birlikte ortadan kaldıralım, tüm kentlerin meydanlarında en coşkulu bir biçimde kutlayalım” dedi.

Yakın zamanların en büyük depremlerinden birini ülkemizde yaşadık. Gerçek insan kaybını muhtemelen hiç bir zaman bilemeyeceğiz. Resmen açıklanan kayıp sayısı her geçen gün artıyor. Binlerce çocuk öksüz ya da yetim kaldı. Binlerce anne, baba onca emek ve sevgiyle büyüttükleri çocuklarını kaybetti. Evsiz kalmak, anıları kaybetmek ayrı bir acı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel’in soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ocak 2023 itibarıyla Türkiye’deki basın kartlı gazeteci sayısının 17 bin 618 olduğunu açıkladı. Oktay, basın kartı iptal edilen gazeteci sayısı ve İletişim Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’nda kaç kişinin basın kartı taşıdığına ilişkin soruları ise yanıtsız bıraktı.

Türkiye’de demokrasi pratiğinin hiçbir zaman reel bir karşılığı olmadı. Kitlelerin politik alanda etkili olmasına izin verilmedi. Her ne kadar TBMM’nin genel kurul salonu duvarında  “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” dense de, çok sayıda ‘kayıt ve şartla’ egemenlik halkın elinden alındı… Rejimin adı ‘cumhuriyet’ olarak değiştirildi diye şeylerin seyrinin de değişmesi gerekmiyordu…

İKSV’nin kültür politikaları çalışmaları kapsamındaki dokuzuncu raporu, “Ekolojik Dönüşüm için Kültür ve Sanat” başlığıyla yayımlandı. Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hande Paker tarafından hazırlanan rapor, insanlığın en acil meselelerinden ekolojik krize dikkat çekerek kültür-sanat dünyasını konu üzerine birlikte düşünmeye ve çözüm sürecinin bir parçası olmaya davet ediyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 21 Şubat Dünya Anadili Günü dolayısıyla, Türkiye’de yok olma tehlikesi altındaki dillerin korunması ve yaşatılması için Meclis’e kanun teklifi verdi. Paylan teklifte Batı Ermenicesi gibi çok sayıda dilin yok olma tehlikesi altında olduğunu belirtti.

Brüt asgari ücret sıralamasında 2011 yılı itibarıyla beş Avrupa Birliği ülkesinin üzerinde yer alan Türkiye, bugün sadece bir ülkeyi geride bırakabiliyor. 10 yılda Litvanya, Romanya, Polonya ve Slovakya'nın gerisine düşen Türkiye'nin son sıradaki Bulgaristan'a geçilmesi ise an meselesi.  

Encore Yayınları, sosyal medya hesaplarından Beyoğlu’nda bulunan kitabevinin kapanacağını duyurdu. Yayınevinin Twitter mesajında, Meşrutiyet Caddesi üzerinde yer alan kitabevinin içinde çekilen ve Leonard Cohen'in Moving On şarkısının duyulduğu videoya, "Encore Kitabevi kapanıyor. Ocak son..." mesajı eşlik etti.  

Kaos GL’nin 2020 Medya İzleme Raporu yayınlandı. Rapora göre nefret söylemi ve ayrımcı dil oranının yüzde 61'e ulaştığı medyanın LGBTİ+ düşmanlığı siyasetle el ele gidiyor. Medyadaki bu LGBTİ+ düşmanlığının tesadüfi olmadığı vurgulanan rapora göre organize nefret kampanyaları yükselişte!

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender) tarafından yayınlanan “COVID-19 Pandemisi Sürecinde Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları İzleme Raporu”, pandemi döneminde toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlikler ve hak ihlallerinin derinleşerek arttığını ortaya koyan çalışmaları görünür kılmayı amaçlıyor. 

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan 116 yaşındaki tarihi bina belediyenin girişimiyle yıkılmaktan kurtarıldı. Restorasyon çalışmaları şubat ayında tamamlanacak olan binanın Roman Kültür Merkezi olarak kullanılması planlandı. İki katlı, avlulu tarihi yapının kim tarafından yapıldığı bilinmiyor ancak ana giriş kapısı üzerindeki kitabede 1905 tarihi yazıyor.

Salgın süresince meydana gelen vefatları analiz eden MEF Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer, Covid-19 kaynaklı vefatların 4 kat fazla olabileceğini açıkladı. Başer, “Bu şekilde salgının gerçek yükünü ölçemiyoruz, kapanma olmadan da kapanan devletlerden daha iyi durumdayız gibi bir yanılgı ortaya çıkıyor. Bu da her geçen gün vefat sayılarını daha da artırıyor” dedi.  

İBB, geleneksel kütüphane anlayışını değiştiren projesini hayata geçiriyor. İstanbul’a, zengin içerikli kitap koleksiyonlarının yanında kültür ve eğitim merkezi olarak faaliyet gösterecek kütüphaneler kazandırılıyor. 2021’de 20 mahallede açılması planlanan proje kapsamında, Sultangazi Ahmed Arif Halk Kütüphanesi hizmete girdi.

DİSK Basın İş Sendikası, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle yayımladığı mesajında gazetecilerin sadece yüzde 2-3 kadarı sendikalı olduğunu, birçok sorunun temelinde  örgütsüzlüğün yattığını beliirterek "Bu denli örgütsüz bir meslek grubunun haklarını koruması, geliştirebilmesi mümkün değil. O nedenle, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, ne yapın edin, sendikalı olun, DİSK’li olun!" çağrısında bulundu. 

Boğaziçi Üniversitesi mezunu sanatçılar yayınladıkları ortak bildiride üniversite senatosu tarafından 2012 yılında kabul edilen temel değerleri hatırlatarak atama yoluyla göreve getirilen partili bir rektörün üniversitenin temsil ettiği değerlere zarar vereceği vurguladılar.

Dünyanın farklı ülkelerinden birçok ismin katıldığı ve her yıl düzenlenen Limmud Kültür festivali etkinliğine katılan Edirne Belediyesi Turizm Danışmanı Aydemir Ay, Edirne Yahudilerini ve kent tarihini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Yahudi mutfağına yönelik araştırmalarını kitabında toplayan Ay, Yahudi Kültür Evi projesi için planlama aşamasında olduklarını belirtti.

İsveç merkezli Kadın Medya Kültür Vakfı öncülüğünde kurulan NuJINHA yayın hayatına başladı. NuJINHA Ortadoğu’da bulunan kadınların sesi olma amacıyla çıktığı yolda Arapça, Farsça, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olmak üzere 5 dilde yayın yapacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aziz Sivaslıoğlu’nun ‘Büyülü Gökkuşağı’ isimli öykü kitabını çocuklar için sakıncalı buldu. Muzır Kurulu, kitaptaki “bazı ifade ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte” olduğuna hükmetti. Kitap geçtiğimiz Eylül ayında Akit tarafından "PEDEGOJİK" olmadığı gerekçesiyle hedef gösterilmişti. 

Edebiyat dünyasında kadınları cinsel tacize maruz bırakan erkek yazarların ifşa edilmesinin ardından yayıncılık sektöründen 247 kadın ortak "Uykularınız kaçsın" bildirisi yayımladı. Kadınlar, "Kadınların sınırları, hakları, başka sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de iktidar sahibi erkekler tarafından ihlal ediliyor" dedi.

Medya Araştırmaları Derneği (MEDAR) Etkiniz’in desteğiyle birlikte, yerel medyada faaliyetlerini sürdüren kadın gazetecilerin mesleki tecrübelerini inceleyen “Yerel Medyada Kadın Gazeteci Olmak: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” isimli bir kalitatif (nitel) araştırma gerçekleştirdi.

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender), 11. kez Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü Konferans ve Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptı. Bu yıl, Biray Anıl Birer, Şeyma Gümüş, İpek Bozkaya ve Burcu Hatipoğlu’nun makaleleri ödüle değer bulundu.

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen “Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları 2020” araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların yarısı Türkiye’de görüş ayrılıklarının arttığını düşünürken bu düşüncedekilerin dağılımı ilginç bir sonuç ortaya koyuyor. CHP'lilerin yüzde 70'i günümüzde görüş ayrılıklarının arttığını ifade ederken, AKP'lelerin büyük bölümü ise görüş ve davranış farklarının hep var olduğu görüşünde.

İnsan Hakları İzleme Örgütü 15 Aralık Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yayıncılık denetiminden sorumlu Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) hükümeti eleştiren yorum ve haberleri yayınlayan bağımsız televizyon ve radyo kanallarına yönelik cezai nitelikli orantısız yaptırımlar uyguladığını ifade etti.

YouTube, Türkiye'deki tartışmalı sosyal medya yasasının getirdiği yükümlülükle ilgili kararını verdi. ABD'li şirket, bu doğrultuda Türkiye'deki kanunla uyumlu olarak ancak "değerlerinden ödün vermeden" bir yerel temsilci atama sürecini başlatacağını duyurdu.

15 Aralık 1969’da Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) öncülüğünde örgütlenen Büyük Öğretmen Boykotunun 51. yılında açıklama yapan Eğitim Sen, “Aradan 51 yıl geçmiş olmasına rağmen Büyük Öğretmen Boykotunun yarattığı değerler yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir” dedi.

PEN Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu, sektörümüzdeki kadın yazar, çevirmen ve yayıncıların maruz kaldıkları taciz ve benzeri davranışlara karşı önleyici, onarıcı bir adalet sağlamak amacıyla, sektörün bütün unsurlarını bir araya getiren bir onur komisyonu kurma kararı aldı.

DİSK Basın İş’te örgütlü kadınlar, yayınladıkları bir bildiri ile medyada cinsiyetçi şiddete maruz kalan tüm kadın ve LGBTİ+ çalışanları şiddeti konuşup bir yol haritası çıkartmak üzere bir araya gelmeye çağırdı. Bildiride sendikaların da taciz ve şiddet karşısında etkin bir dayanışma göstermeleri çağrısı da yer aldı.

Bir mahalle sadece bir mahalle değildir. Bir mahalle; biyolojik / kültürel varlıklar olarak insan bireylerinin varoluşsal gereksinimleriyle uyumlu üretimleri eşliğinde uzay-zamanda yoğunlaşmasını örnekler. Öte yandan söz konusu madde birikimi gerçekleşmeden önce mutlak bir boşluk söz konusu değildir.

“2020 Şirin Tekeli Araştırma Ödülleri” sahiplerini buldu. Türkiye’de toplumsal cinsiyet odaklı araştırmaları desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan Şirin Tekeli Araştırma Ödülü’ne bu yıl Ayşe Akalın-Demet Lüküslü, Yonca Cingöz, Gülçün Con Wright ve Füsun Kökalan Çımrın layık görüldü.

KA.DER Başkanı Nuray Karaoğlu, Türkiye’de kadınların “Seçme ve Seçilme Hakkı”nı kazandığı 5 Aralık 1934 yılından bu yana tam 86 yıl geçmesine rağmen, 20 ilden hiç kadın milletvekili çıkmadığına dikkat çekti. Karaoğlu, kadınların Türkiye'den çok sonra seçme ve seçilme hakkı kazanan ülkelerde kadın vekil oranının da Türkiye'den yüksek olduğunu kaydetti.

TEPAV tarafından hazırlanan Türkiye’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde 81 ilin ortalama skoru, 0,471 olarak açıklanırken en eşitlikçi il Muğla, cinsiyetler arası eşitsizliğin en fazla olduğu ili Muş oldu. Eşitsizlik sıralamasında Muş’u  Bingöl, Bayburt, Şırnak, Batman, Bitlis, Kırıkkale, Siirt, Çankırı ve Erzurum takep etti.

Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)’nin “Arazi Özel Raporu”, TEMA Vakfı tarafından Türkçeleştirildi. Alanında hazırlanmış en kapsamlı bilimsel çalışma olarak gösterilen rapor, iklim değişikliği etkilerinin en şiddetli hissedileceği Akdeniz kuşağı ile ilgili önemli bulgular sunuyor.

İklim Haber ve KONDA Araştırma tarafından üçüncü kez gerçekleştirilen “Türkiye’de İklim Değişikliği ve Çevre Sorunları Algısı 2020” araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Anket çalışmasının sonuçlarına göre; Türkiye’de her iki kişiden biri iklim krizinin virüsten daha büyük bir kriz olduğunu düşünüyor.

Başta diaspora Ermenilerinin kendi aralarında hep birlikte oluşturdukları duyarlı ve kararlı çaba olmak üzere, savaş karşıtı, aklı selim her insanın, karar mekanizmalarının, tarafsız medyanın, kiliselerin ve yardım kuruluşlarının sayesinde diplomatik çözüme yönelik ilk adımlar atıldı.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler