Kültür ve sanat etkinlikleri ertelendi, mekanlar kapalı…

Her Yer

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak değerlendirilen koronavirüs COVID-19 salgınının yayılmaması için alınan önlemlere kültür ve sanat dünyası da katıldı. Bazı festival ve süreli etkinlikler ertelenirken, kültür ve sanat mekanları geçici orak kapılarını kapattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 14 Mart Cumartesi gününden nisan ayı sonuna kadar Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne ait tüm sanatsal etkinliklerin ertelendiğini bildirdi.

Usta tiyatrocu Müjdat Gezen’in 16 Mart Pazartesi günü yapılması planlanan ‘Müjdat Gezen 60’ncı yıl’ galası ile şair sezai Sarıoğlu’nun 13 Mart Cumartesi günü yapılması öngörülen 70'inci şiir günü buluşması ileri bir tarihe ertelendi.

Film Festivali ertelendi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 10-21 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 39. İstanbul Film Festivali yıl içinde ileri bir tarihe ertelenmesine karar verildi. Festivalin düzenleneceği tarihler önümüzdeki günlerde açıklanacak. Türkiye ve komşu ülkelerden Köprüde Buluşmalar’a katılan proje ve filmlerin uluslararası sunumları ise internet üzerinden 14-17 Nisan tarihlerinde yapılacak.

Salon İKSV’de 15 Nisan’a kadar gerçekleştirilmesi planlanan olan tüm etkinlikler ileri bir tarihe ertelendi. Etkinliklerin gerçekleştirileceği yeni tarihler önümüzdeki günlerde İKSV web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacak. Salon İKSV’nin programındaki [şimdilik] en yakın etkinlik daha önce 9 Şubat Cumartesi yapılacakken 18 Nisan Cumartesi gününe ertelenen Cabaret Nocturne / Önce: Affet Robot konseri olarak görünüyor.

Meşher 30 Mart’a kadar kapalı

İstiklal Caddesi’nin yeni mekanı Meşher COVID-19 salgınının yayılma riskine karşı alınan tedbirler kapsamında 14-30 Mart tarihleri arasında geçici olarak ziyarete kapalı olacağını açıkladı. Meşher’de halen Alexis Gritchenko’nun 1919-1921 yılları arasında yaşadığı İstanbul’u konu alan eserlerini izleyici ile buluşturan İstanbul Yılları sergisi devam ediyor.

İş Sanat’ın etkinlikleri Ertelendi

İş Sanat, 30 Nisan 2020 tarihine kadar gerçekleştirmeyi planladığı etkinliklerini ileri bir tarihe erteleme kararı aldı. Bu kapsamda 15 Mart Robot Pinokyo, 30 Mart Parlayan Yıldızlar, 6 Nisan Sait Faik hikâye dinletisi, 7 Nisan Tiflis Senfoni Orkestrası, 15 Nisan Lahza & Kenan Doğulu, 19 – 20 Nisan Sabahattin Ali hikâye dinletisi, 26 Nisan Fırtına, 27 Nisan Parlayan Yıldızlar etkinlikleri ile Türkiye İş Bankası Müzesi ve İktisadi Bağımsızlık Müzesi’ndeki atölye çalışmaları ertelendi.

SALT Beyoğlu ve SALT Galata da halk sağlığı tedbiri olarak 14-30 Mart arasında kapalı kalacağını duyuran mekanlar arasında yer aldılar. Kadıköy belediyesi TESAK'ta Mart ayı boyunca yapılması planlanan tüm etkinlikler de ertelenenler arasında. Etkinliklerin yapılacağı tarihler ileride duyurulacak.

Akbank Sanat bünyesinde Mart ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan konser, söyleşi, seminer, atölye çalışmaları, dans dersleri, film ve tiyatro gösterimleri ileri bir tarihe alındı. 16.Akbank Kısa film Festivali'nin halka açık tüm gösterimleri ve etkinlikleri de ertelendi. 16.Akbank Kısa Film Festivali'nin yarışmalı bölümleri ise, jüri üyelerinin değerlendirilmeleri sonucunda gerçekleştirilecek. Ödül kazanan sanatçılar önümüzdeki günlerde açıklanacak ve ödüller sahiplerine ulaştırılacak.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler