Mesele / Meseleler - Mesele 121

Encore Yayınları, sosyal medya hesaplarından Beyoğlu’nda bulunan kitabevinin kapanacağını duyurdu. Yayınevinin Twitter mesajında, Meşrutiyet Caddesi üzerinde yer alan kitabevinin içinde çekilen ve Leonard Cohen'in Moving On şarkısının duyulduğu videoya, "Encore Kitabevi kapanıyor. Ocak son..." mesajı eşlik etti.  

Salgın süresince meydana gelen vefatları analiz eden MEF Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer, Covid-19 kaynaklı vefatların 4 kat fazla olabileceğini açıkladı. Başer, “Bu şekilde salgının gerçek yükünü ölçemiyoruz, kapanma olmadan da kapanan devletlerden daha iyi durumdayız gibi bir yanılgı ortaya çıkıyor. Bu da her geçen gün vefat sayılarını daha da artırıyor” dedi.  

İBB, geleneksel kütüphane anlayışını değiştiren projesini hayata geçiriyor. İstanbul’a, zengin içerikli kitap koleksiyonlarının yanında kültür ve eğitim merkezi olarak faaliyet gösterecek kütüphaneler kazandırılıyor. 2021’de 20 mahallede açılması planlanan proje kapsamında, Sultangazi Ahmed Arif Halk Kütüphanesi hizmete girdi.

Hollandalı sendikalar, Hollanda'daki binlerce metal ve elektroteknik işçisinin daha iyi ücret talebiyle Perşembe gününden itibaren greve gitmeyi planladığını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi Küba'yı tekrar "terörü destekleyen ülkeler" listesine aldı. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Küba'nın ABD'den kaçan suçluların yanı sıra Kolombiyalı isyancı liderleri barındırdığını öne sürerek "uluslararası terörizm eylemlerine defalarca destek sağlama" nedeniyle kara listeye alındığını söyledi.

Avrupa Adalet Divanı (AAD), zorunlu askerlikten kaçanların Avrupa Birliği ülkelerinde iltica hakkı olduğuna karar verdi. Devam eden bir davada ön karar niteliğinde görüş bildiren Divan, şiddetin olduğu rejimlerde askerlikten kaçan kişilerin iltica hakkının varlığına dair “güçlü bir karine” olduğuna hükmetti.

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender), 11. kez Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü Konferans ve Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptı. Bu yıl, Biray Anıl Birer, Şeyma Gümüş, İpek Bozkaya ve Burcu Hatipoğlu’nun makaleleri ödüle değer bulundu.

“2020 Şirin Tekeli Araştırma Ödülleri” sahiplerini buldu. Türkiye’de toplumsal cinsiyet odaklı araştırmaları desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan Şirin Tekeli Araştırma Ödülü’ne bu yıl Ayşe Akalın-Demet Lüküslü, Yonca Cingöz, Gülçün Con Wright ve Füsun Kökalan Çımrın layık görüldü.

1949 yılında kurulan ve 1967’de DİSK’in kurucu sendikaları arasında yer alan Lastik-İş Sendikası'nın arşiv malzemeleri, TÜSTAV'ın "İşçi Hareketleri Arşiv Fonu* altında erişime açıldı. 

Kaos GL’nin 2020 Medya İzleme Raporu yayınlandı. Rapora göre nefret söylemi ve ayrımcı dil oranının yüzde 61'e ulaştığı medyanın LGBTİ+ düşmanlığı siyasetle el ele gidiyor. Medyadaki bu LGBTİ+ düşmanlığının tesadüfi olmadığı vurgulanan rapora göre organize nefret kampanyaları yükselişte!

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender) tarafından yayınlanan “COVID-19 Pandemisi Sürecinde Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları İzleme Raporu”, pandemi döneminde toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlikler ve hak ihlallerinin derinleşerek arttığını ortaya koyan çalışmaları görünür kılmayı amaçlıyor. 

1990’da yıllık yaklaşık 25 milyon olan pestisit zehirlenmesi sayısı, 2020’de 385 milyona yükseldi. Bu yükselişin nedeni, 30 yıl içerisinde pestisit kullanımının dünya genelinde yüzde 81 artmış olması.

Konuklarımız Aston Üniversitesinden aynı zamanda Mesele yazarı da olan Dr. Ebru Soytemel ve  Stockholm Üniversitesinden Sosyal Antropolog Dr. Erol Sağlam ile komplo teorileri ve belirsizliklerle yaşamak üzerine sohbet ediyoruz. 

Çok Okunanlar

Ziyaretçiler

47 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Joomla SEF URLs by Artio