Konfederasyonlardan çağrı: İşten çıkarma yasaklansın! - Mesele 121

Türkiye

Türk-İş, DİSK ve Hak-İş ortak bir açıklama yaparak, COVİD-19 salgını süresince işten çıkarmaların yasaklanmasını, zorunlu ve acil mal ve hizmet üretimi dışında en az 15 gün süreyle bütün işlerin durdurulmasını ve işsizlik sigortası fonunun devreye sokulmasını istedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu imzasıyla yapılan çağrıda, Kovid-19 salgını süresince işten çıkarmaların yasaklanması istendi. Sendika başkanlarını açıklamasında “Kovid-19 salgınının yeni bir işsizlik dalgasına yol açmaması, işin ve işçinin gelir sürekliliğinin sağlanması için Kovid-19 ile mücadele döneminde işverenin iş sözleşmesini fesih imkanı askıya alınmalıdır” dendi.

Zorunlu ve acil mal ve hizmet üretimi hariç olmak üzere, en az 15 gün süreyle, bütün işlerin durdurulmasını talep eden sendika başkanları bunun işçilerin korunması ve salgının yayılma hızının önlenmesi için önem arz ettiğini söylediler.

İşten çıkarılmaların ve işlerin durdurulmasının yol açacağı gelir kaybına karşı İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının hızla devreye sokulmasını isteyen sendikacıların açıklamasında, “işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için işçi açısından gerekli olan koşullar kaldırılmalıdır. Küresel salgın nedeniyle iş ve gelir kaybına uğrayan bütün işçilere işveren, İşsizlik Sigortası Fonu ve devlet tarafından gelir desteği sağlanmalıdır. İşten çıkarılmaların izlenmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdinde Üçlü Danışma Kurulu bileşimine uygun bir izleme ve denetim mekanizması kurulmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Çok Okunanlar