Kıssa Kıssa - Mesele 121

Şair, oyun yazarı ve Çekya eski Cumhurbaşkanı Vaclav Havel’in anısına New York’ta kurulan Václav Havel Kütüphane Vakfı'nın her yıl verdiği ödülün bu yılki sahibi yazar Aslı Erdoğan oldu. Ödül adayları arasında cezaevindeki gazeteci Ahmet Altan da bulunuyordu.

“Amacım sizi yerçekimi kuvvetini hiç hissetmemiş olduğunuza ikna etmek. Tuhaf ama gerçek.” Nicholas Mee’nin ilk kez 2015 yılında yayınlanmış kitabı Yerçekimi’nin giriş bölümü bu cümleyle başlıyor. Yazar Aristo’dan günümüze kadar insanlığın yerçekimini anlama çabasını anlatıyor.

Bağımsız sinema dergisi Altyazı, Hollywood’un kamerayı kendine çevirdiği filmlere ayırdığı Temmuz-Ağustos sayısı ile bayilerde yerini aldı. Derginin bu sayısı ile birlikte ücretsiz eki Altyazı Fasikül: Özgür Sinema da yayın hayatına başladı.

Son dönemlerde SabitFikir dergisi ekseninde gerçekleşen ayrımcı, cinsiyetçi, homofobik söylemlere karşı edebiyatçılar ortak bildiri yayınladı. Siyasi iktidarın söylemini kendine rehber edinen bir yayıncılık anlayışının yayıldığı vurgulanan bildiride, “Hangi mecradan, kim tarafından gelirse gelsin ayrımcı, cinsiyetçi, homofobik söylemler kabul edilemez” denildi. Bildirinin tam metnini paylaşıyoruz.

19. yüzyılda Altay Dağları’na, Akdeniz çevresindeki çeşitli ülkelere ve Orta Avrupa’ya yaptığı jeolojik ve coğrafi araştırma gezileriyle tanınan Pierre de Tchihatchef’in İstanbul ve Boğaziçi adlı eseri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Pera Müzesi Yayınları, Türk sanat tarihinin ender yapıtlarından biri olan Kaplumbağa Terbiyecisi’nin Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’na dahil olmasının 15. yılında “Osman Hamdi Bey: Bir Osmanlı Aydını” adlı kitabı yayınladı.

Hollandalı yazar ve akademisyen Mineke Schipper’ın aralarında Türkçenin de bulunduğu 240 dilde 15 binden fazla atasözünü toplumsal cinsiyet perspektifinden incelediği Bir Kemikten Bin Söze, Dünya Atasözlerinde Kadın adlı kitabı, edebiyat ve toplumsal cinsiyet çalışmalarına önemli katkılarda bulunuyor.

Vahit Tursun’un yıllar süren emeği ve derlemeleri sonucu hazırlanan Romeika (Trabzon Rumcası) – Türkçe Sözlük, Heyamola Yayınları tarafından kitaplaştırıldı.Heyamola Yayınları yönetmeni Ömer Asan yayınladıkları sözlüğün yalnızca bu dili konuşanlara değil dil bilimcilere, tarihçilere, halk bilimcilere ve araştırmacılara da önemli katkılar sunacağını” belirtti.

Duygu Asena'nın anısına, 2007'den bu yana verilen "Duygu Asena 'Kadının Hala Adı Yok' Roman Ödülü"ne bu yıl "Dünyadan Aşağı" adlı eseriyle değer görülen Boralıoğlu, para ödülünü Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'na bağışladığını duyurdu.

Akıldışılığın, bilinmezliğin, tereddüdün ve arzuların telaşsız bir anlatımla bir araya geldiği Su Kürü, dünya ve insanlar hakkında bize söylenenler ile şekillendirdiğimiz algımız hakkında da bizi şüpheye düşürüyor.

Van’da 2016’yılındaki Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yerine kayyum atanarak “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçlamasıyla tutuklanan önceki dönem belediye eşbaşkanı Diba Keskin’in cezaevinde kaleme aldığı “Bênder” adlı şiir kitabı tanıtıldı.

Goethe Enstitüsü, bu yıl Goethe Madalyası’nın, Türk-Alman yazar ve insan hakları savunucusu Doğan Akhanlı, İranlı sanatçı Şirin Neşat ve Moğol yayıncı Enkhbat Roozon’a verileceğini açıkladı. Ödülün bu yılki temasının “Şiir ve Gerçekler” olduğunu açıklayan Goethe Enstitüsü, bunun aynı zamanda doğruluk, derinlemesine araştırma ve titiz düşünmeye bir çağrı niteliği taşıdığını duyurdu.

İdris Baluken, cezaevinden kaleme aldığı ikinci romanı “Oko” ile okuyucusuyla buluşmaya hazırnaıyor. Eşitsizlik ve tahakküm ilişkileriyle örülü dünyayı en ötekinin, ezilenin gözüyle anlatan kitap Dipnot Yayınları etiketiyle 14 Haziran'da raflarda olacak.

Işık Ergüden, yayınlanmış çeviride telif hakkını azaltan Yapı Kredi Yayınları okur ve çevirmenlerine açık mektup yazdı. Ergüden, amacını çevirmen emeğini köle emeğine dönüştürmeye yönelik politikayı teşhir etmek ve yurtdışındaki yayıncılara bildirmek olarak açıkladı.

Tapiola / Finlandiya

Ütopyayı Hayata Geçirmek, Batı’daki bölgesel büyüme stratejilerinde önemli rol oynayan yeni şehir hareketinin ayrıntılı bir tablosunu çizerek 1945-1975 arasındaki altın çağında nasıl ulusaşırı bir harekete dönüştüğünü inceliyor.

Bu yıl 65’incisi verilen Sait Faik Hikâye Armağanının sahibi “Nohut Oda” adlı kitabıyla Melisa Kesmez oldu. Kesmez ödülünü Doğan Hızlan’dan aldı. Yaşadığı bandrol sorunun ardından Sel Yayınlarından ayrıldığını duyuran Kesmez’in yeni yayınevi ise İletişim oldu.

Öykü ve romanlarıyla Philip Roth ve Paul Auster’a ilham veren Bernard Malamud’un ilk Kitabı Sihirli Fıçı, Kafka Kitap tarafından Türkçeye kazandırıldı. 1959 yılında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’ne layık görülen Sihirli Fıçı, yayınlandığı günden bu yana modern Amerikan öykücülüğünün klasik eserleri arasında yer alıyor.

Halit Çelenk Hukuk Ödülü seçici kurulu, Kasım Akbaş’ın "Sınıf Mücadelesi ve Hukuk" ve Ezgi Nur Türkoğlu’nun "Türk Hukukunda Yeni Bir Özelleştirme Yöntemi-Türk Varlık Fonu" eserlerini ödüle değer gördü. Ödül töreni 5 Mayıs’ta yapılacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 23. Olağan Genel Kurulu, iki yıllık çalışma dönemini değerlendirmek üzere 18 Nisan Perşembe günü toplandı. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, 2019-2021 çalışma döneminde de görevine devam etmek üzere yönetim kurulu başkanlığına seçildi.

Edebiyat dünyasının en önemli yazarlarından Franz Kafka'nın yıllardır Zürih'teki kasalarda kilit altında bulunan henüz basılmamış el yazmaları yakında gün yüzüne çıkabilir. İsviçre'nin Zürih kentinde bir bölge mahkemesi yıllardır Kafka'nın el yazmalarının tutulduğu kasaların açılmasına ve içindekilerin İsrail Milli Kütüphanesi'ne gönderilmesine hükmetti. 

Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) yayın Özgürlüğü Komitesi, “Başkalarının ifade özgürlüğünü kullanmalarını sağlamadaki örnek cesaretin” tanınması amacıyla verilen Voltaire Ödülünün kısa listesini açıkladı. "Yazarlarının arkasında duran" Tekin Yayınevi de listede yer aldı.

Kendisini amatör bir şehir kuramcısı ve büyülü Marksist olarak niteleyen Andy Merrifield , “Amatör: Sevdiğiniz Şeyleri Yapmanın Hazzı" başlıklı kitabıyla “iş”in kutsallaştırılmasının ardında yatan kurnazlıkları ve gizli gerçekleri ifşa ediyor.

Amerikalı edebiyat eleştirmeni ve editör Adam Kirsch’ün “Küresel Roman: 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak” kitabı Türkçeye çevrildi. Kirsch kitabında Orhan Pamuk, Haruki Murakami ve Margaret Atwood gibi ünlü yazarların eserlerinden yola çıkarak ulusal edebiyatın artık anlamını yitirdiğini savunuyor.

Dinlediği aile hikâyeleri ve dünyanın farklı yerlerindeki akrabalarına ulaşarak geçmişinin sesleri ve renklerini gün yüzünü çıkaran Sosi Antikacıoğlu, 2018 yılında çıkan kitabı “Geçmişimden Sesler ve Renkler”i Boğaziçi Üniversitesi’nde anlattı.

Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Kütüphanesi’nin gizli kalmış hazinelerinden biri olan Nadir Eserler Koleksiyonu, İbrahim Müteferrika’dan Tevfik Fikret’e birçok önemli isme ait koleksiyonları barındırmasının yanı sıra Türkiye’de nadir eserlerin kataloglanmasına dair bir ilki başardığı için de yeni bir bakışı hak ediyor.

Diğer Makaleler...