PEN Türkiye Ayın Kitabı’nı belirledi: Osman

Yayın dünyası

PEN Türkiye Yazarlar Derneği, Aralık ayının kitabı olarak Ayfer Tunç’un Osman adlı romanını belirledi. "Her şey olmak isterken hiçbir şey olamayan, gün gün, adım adım hem servetini hem kendini tüketen Osman’ın hikâyesini antalan roman, Ağustos ayında Can Yayınları etiketiyle raflarda yerini almıştı.

PEN Türkiye Yazarlar Derneği, Aralık ayının romanı olarak Ayfer Tunç'un Kapak Kızı ve Yeşil Peri Gecesi’yle bütünlenen üçlemenin son halkası olarak Ağustos ayında okurla buluşturduğu Osman romanını seçti. Pen Türkiye, Osman'ı seçmesini şu sözlerle duyurdu:

> Ayfer Tunç
> Can Yayınları, 504 s.
> Satın almak için

"Edebiyat ne işe yarar diye soruyorlar ya, yalnızca tek bir yanıt bile yeterli: İnsanın dilini daha çok sevmesine! Sağol, Ayfer Tunç. Bin yaşa bin yaz, gözümüzü sevindir, aklımızı sevindir, hatta en lezzetli sofralar yavan kalsınlar senin bize yaşattığın dil şöleninin yanında!

‘İnsan sevdiğinden umar!’ sözünün romandaki tam karşılığısın. Seni seviyoruz, senden umuyoruz, senin de bizi sevdiğine inanıyoruz. Çalışkansın, titizsin, zekisin, gözlemcisin ve en güzeli de yazmayı çok seviyorsun. Bu sevgiyle yazdığın her şeyi nice yıllar okumak dileğiyle, yıllardır başka kitaplarda yaşayan Osman’ı adıyla sanıyla kahraman yaptığın Osman romanını ayın kitabı olarak seçiyor ve sevinçle okuyun diyoruz. Can yayınları arasında yer alan Osman’ı, Ayfer Tunç’un tüm kitaplarını!"

Söz sırası Osman'a geldi

Her şey olmak isterken hiçbir şey olamayan, gün gün, adım adım hem servetini hem kendini tüketen bir adamın hikâyesinun anlatıldığı Osman, doksanlarda yazdığı Kapak Kızı ile başlayan ve 2010'da yayımlanan Yeşil Peri Gecesi ile devam eden üçlemenin son kitabı. Tunç, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bir söyleşisinde Osman'ı şöyle özetliyordu: "Aradan geçen yirmi yılda Türkiye’de yeni kültür kodlarıyla toplumda çatışmalı bir değişim yaratan yeni bir sınıf söz konusuydu. Şebnem ailesini, kocası Osman’ı ve tüm toplumu üst perdeden, göstermeci bir anlayışla haykırarak suçluyordu. Söz sırası Osman’a geldi."

 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler