Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2021 başvuruları başlıyor

Yayın dünyası

Gençlere dünyayı öykülerle anlama ve anlatabilme fırsatı sunan Zeynep Cemali Öykü Yarışması'nın 2021 yılı başvuruları 1 Aralık'ta başlıyor. 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin her yıl yoğun ilgi gösterdiği yarışmanın bu yılki teması Doğa Sevgisi" olarak belirlendi. 

2011'den beri Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin dört bir yanından 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Zeynep Cemali Öykü Yarışması, ilkgençliğe adım atan genç öykücüleri yazmaya davet ediyor, 11 yıldır onların yazı serüvenine eşlik ediyor. Yarışmada gençler bu kez Doğa Sevgisi temasında öyküler yazacak. Edebiyatımıza yeni öykücüler kazandırmayı amaçlayan yarışmaya son başvuru tarihi 25 Mayıs 2021. Yarışmada ödüle değer görülen genç öykücüler, 2021 sonbaharında düzenlenecek törende ödüllerini, usta edebiyatçıların elinden alacaklar.

Her yıl olduğu gibi edebiyatımızın tanınmış isimlerinden oluşan seçici kurulda bu yıl Berna Durmaz, Hakan Bıçakcı, Mine Soysal, Yekta Kopan ve Dr. Müren Beykan yer alıyor. 2021 öykülerine kılavuzluk edecek cümle, Zeynep Cemali'nin Gül Sokağı'nın Dikenleri kitabından: "Muştuyu alan sokağa fırlıyor, birbirleriyle kucaklaşıyordu."

2009 yılında aramızdan ayrılan usta öykücü Zeynep Cemali'nin roman ve öykü kitaplarından seçilen bir cümlenin kılavuzluk ettiği farklı bir temayı işleyen yarışmaya bugüne dek katılan binlerce genç, "kardeşlik", "hoşgörü", "arkadaşlık", "umut", "cesaret", "adalet", "dayanışma", "kararlılık", "yalan" ve "çocuklukta özgürlük" üzerine öyküler yazdı.

Bugüne kadar yarışmada dereceye giren öyküler ve seçici kurulların dikkatini çeken öyküler kitaplaştırılarak yayımlandı. Geleceğin öykücülerini müjdeleyen Zeynep Cemali Öykü Yarışması Ödüllü Öyküler Kitapçıkları'nın geçmiş sayılarını gunisigikitapligi.com adresinden okumak ya da indirmek mümkün.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler