Turgay Fişekçi Cumhuriyet Kitap’tan ayrıldı

Yayın dünyası

Cumhuriyet Kitap Genel Yayın Yönetmeni Turgay Fişekçi, gazete yönetimi tarafından Oğuz Demiralp’in yazılarına son verilmek istenmesini kabul etmeyerek görevinden ayrıldığını duyurdu.

Cumhuriyet gazetesinin Kitap ekinin genel yayın yönetmenliğini yürüten Turgay Fişekçi, görevinden ayrıldığını duyurdu. Fişekçi ayrılma nedenini sosyal medyada “Yazarımız Oğuz Demiralp’in yazılarına gazete yönetimince son verilmek istemesini kabul etmememdir” sözleriyle açıkladı.

Fişekçi’nin Cumhuriyet Kitap Twitter hesabından paylaştığı ancak daha sonra kaldırılan açıklaması şöyle:

“Bugün yayımlanan 1598. Sayı ile Cumhuriyet Kitap’taki görevim sona erdi. Ayrılma nedenim yazarımız Oğuz Demiralp’in yazılarına gazete yönetimince son verilmek istemesini kabul etmememdir. 20 ay boyunca Kitap Eki’ne destek olan yazar, yayıncı ve okurlara teşekkür ederim.”

66ccc7a1 2472 47e8 b8c9 ed2d85971810

Türkçe Edebiyat mı, Türk Edebiyatı mı?

Fişekçi, ayrıntısını vermese de Oğuz Demiralp, yazısı ile yaşanan gelişmeleri t24'teki köşesinde 22 Eylül'de yayımlanan yazısında açıklıyor. "İfade Özgürlüğü" başlığını taşıyan yazıda Demiralp, adını vermediği kurumdan aranarak, yazısında Türkçe edebiyat kavramını kullanmasından rahatsız olan aynı kurumun bir başka yazarı tarafından bu kavramı izaha davet edildiğini belirtiyor. (Demralp'in yazısının tamamını okumak için tıklayın)  

Şubat 2019’da göreve gelmişti

Turgay Fişekçi, Cumhuriyet Kitap ekinin 1992 yılından beri genel yayın yönetmenliğini üstlenen Turhan Günay’ın görevinden ayrılmasıyla Şubat 2019’da bu göreve getirilmişti. Fişekçi, Cumhuriyet Kitap’ta 1996 yılından beri Defne Gölgesi adlı köşesinden okura ulaşıyordu.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler