Voltaire Ödülü Vietnam'dan "Liberal Yayınevi"ne verildi

Yayın dünyası

Uluslararası Yayıncılar Birliği, yayınlama özgürlüğü savunucularını desteklemek amacıyla verilen "Prix Voltaire’in Vietnam'da faaliyet gösteren Liberal Yayınevi'ne verildiğini duyurdu.

Uluslararası Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Komitesi, dört finalist arasından, Liberal Yayınevi’nin yayınlama özgürlüğü gayesine adanmış bir yayınevi olarak öne çıktığına kanaat getirdi. Finalistler arasında Türkiye, Malezya, Vietnam ve Pakistan’dan yayınlama özgürlüğü için çalışan cesur yayınevleri bulunuyordu.

Liberal Yayınevi’nin Uluslararası Yayıncılar Birliğine gönderdiği videoda, Liberal Yayınevi çalışanlarının, başkalarının ifade özgürlüğünü savunmak adına kendilerini büyük risk altına attıklarını gösteriyordu.

Uluslararası Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Başkanı Kristenn Einarsson, “Liberal Yayınevi çalışanlarının gerilla yayıncılar olarak yaptıkları, tehdit ve riskin yoğun olduğu bir iklimde kendi güvenliklerini tamamen hiçe sayarak kitap üretmeleri, kelimenin tam anlamıyla ilham verici,” dedi. “Uluslararası yayıncılar camiası olarak, cesaretlerinin farkındayız ve elimizden gelen her şekilde onları desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Vietnamlı bir yazar ve gazeteci olan Pham Doan Trang, Liberal Yayınevi’nin sözcülüğünü üstlenerek bir video mesaj yolladı ve şöyle dedi: “Liberal Yayınevi için çalışan her kadın ve erkek, kitap üretmek için güvenliğini, özgürlüğünü ve hatta tüm yaşamlarını tehlikeye atıyor. Bugün aldığımız ödül sadece bitmez tükenmez emeklerimizi tasdiklemekle kalmıyor, ayrıca tacize uğrayan, tutuklanan ve sırf kitap okudular diye sorgulanan on binlerce Vietnamlı okurun cesaretini temsil ediyor.”

Thank you message from Liberal Publishing House, IPA Prix Voltaire laureate 2020 from Intl Publishers Association on Vimeo.

Yayınevi, bir grup muhalif insan tarafından, Vietnam hükümetinin yayıncılık endüstrisi üzerindeki kontrolüne bir tepki olarak Ho Chi Minh şehrinde, Şubat 2019’da kuruldu. Vietnam’ın muhalif yazarlar topluluğunun sesi, hükümetin “devlet karşıtı” olduğu gerekçesiyle baskıladığı ve bu sebeple gizlilik içinde yürütmek zorunda kaldıkları çalışmaları sayesinde, okurlara ulaşabildi. Vietnam’da bu tür yayınlar, hükümet tarafından yasaklanıyor ve “Samizdat” adı altında toplanıyor; bu sözcük, kitapların yasadışı kopyalanmasına ve dağıtımına karşılık geliyor.

Amnesty International Vietnam ekibi, polisin, Liberal Yayınevi tarafından basılan kitaplar bulundurduğu veya okuduğu gerekçesiyle yaklaşık 100 insanı sorguladığını ve hatta bazılarını gözaltına aldığına işaret etti. 2020 Prix Voltaire kazananı, tüm gözdağı ve taciz girişimlerine rağmen zor şartlar altındaki çalışmalarına devam ediyor ve insanlara, hükümet tarafından kabul görsün veya görmesin, her düşüncenin ifade özgürlüğü çatısında korunabileceği umudunu aşılıyor. Uluslararası Yayıncılar Birliği olarak, bu önemli mesajın duyurulması adına verdikleri çabaların öneminin farkındayız ve kazanan yayınevini, örnek niteliğindeki cesaret ve adanmışlıkları için tebrik ediyoruz.

Voltaire Ödülü kimlere veriliyor?

Prix Voltaire adayları, birey, grup veya kurum hâlinde faaliyet gösteren, basın özgürlüğü konusunda hiçbir şekilde taviz vermeyen, bu değerlerin uzun süreli destekçilerinden olan veya çeşitli kaynaklardan gelen gözdağı, tehdit veya taciz girişimlerine rağmen yakın zamanda çalışmalar yayımlamış olan yayıncılardan seçiliyor. 

Önceki kazananlar arasında, Mısırlı Yayıncı Khaled Lofty; Hong Kong’da yayıncılıkla uğraşan, İsveçli Gui Minhai (2018); Türk yayıncı Turhan Günay ve yayınevi Evrensel; Suudi Arabistan’dan blog yazarı Raif Badawi (2016); Belaruslu yayıncı Ihar Lohvinau (2014) bulunuyor. Geçen yıl da Türkiye'den Tekin Yayınevi, “yazarlarının arkasında durması” nedeniyle 5 yayınevinden oluşan kısa listeye seçilmişti.  

Adaylar, hükümetten, başka otoritelerden veya özel ilgisi bulunan kişi veya kurumlardan gelen tehditlerin, baskının, gözdağlarının ve tacizin arasında tartışmalı çalışmalar yayımlayan kişiler arasından belirleniyor. Bunun yanı sıra, yayınlama özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünü savunmak konusunda fark edilebilir derecede emek gösteren yayıncılar da aday olabiliyor. Kazanana ödül olarak verilen 10 bin İsviçre Frangı , ödülün savunduğu değerleri paylaşan yayınevleri ve kurumlar tarafından sağlanıyor. 2020 Uluslararası Yayıncılar Birliği Prix Voltaire Ödülü İsveç ve Norveç'ten üçer yayınevi tarafından desteklendi.  


Liberal Yayınevi Hakkında

Liberal Yayınevi, bir grup aktivist tarafından Saigon, Vietnam’da, 14 Şubat 2019’da kurulan, kâr amacı gütmeyen bir kurum. Şimdilerde ülkedeki tek bağımsız yayınevi. Eğitim ve haber alma özgürlüğü amacıyla hükümet sansürü olmaksızın kitap üretmek, basmak ve ücretli ya da ücretsiz dağıtmak amacıyla kurulan yayınevi hem basılı hem de elektronik kopyalar üretiyor.

Dağıtım ağını tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişleten ve kitap seçimi, tasarımı ve düzeltisi konusundaki çalışmalarını da zaman içerisinde geliştiren yayınevi kendi ekipman ve makinelerini kullanıyor.

Ayrıntılı bilgi için >>> 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler