49'uncu Orhan Kemal Roman armağanı Ayhan Geçgin'in oldu

Yayın dünyası

Ayhan Geçgin, Mart 2019'da Metis Kitap tarafından yayımlanan Bir Dava romanında "Hukuksuzluk, keyfilik, belirsizlik ve öngörülemezlik olgularını çok yerinde karakterlerle işlediği" için 2020 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı'na layik görüldü.

Orhan Kemal Kültür Merkezi'nden yapılan açıklamada Seçiciler Kurulu'nun seçimini şöyle gerekçelendirildi:

"Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, Ayhan Geçgin'in Bir Dava romanını, Türkiye'de derin işleyişe sahip hukuksuzluk, keyfilik, belirsizlik ve öngörülemezlik olgularını çok yerinde karakterlerle son derece güçlü bir olay örgüsü, anlatım, dil ve roman tekniğiyle birleştirmesi, Türkiye'nin yakın tarihindeki yargılamaların ve hukuksuzluk örneklerinin, bunun sürdürülmesi ve yeniden üretilmesi için bir zamanlar bütün gücüyle çalışan kudretli güçlerin ve ülkede yaşanan bütün hukuksuzluk ve adaletsizliklere karşı bürokratik/sınıfsal bağışıklığının nasıl ters yüz olduğunu çok güçlü olay ve diyaloglarla anlatması, Orhan Kemal'in gerçekçiliğine hem karakterler, hem olay örgüsü ve hem de toplumsal meseleler açısından yakın durması nedeniyle 2020 yılı, 49. Orhan Kemal Roman Armağanı'na değer görmüştür."


Ayhan Geçgin hakkında

Ayhan Geçgin 1970 yılında İstanbul'da doğdu. ODTÜ Felsefe bölümünü bitirdi. İstanbul'da yaşıyor. Bir Dava dışındaki kitapları: Kenarda (2003), Gençlik Düşü (2006) Son Adım (2011) ve Uzun Yürüyüş (2015)

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler