Gazeteci Ekinci'nin 'Mezel' kitabı raflarda

Yayın dünyası

Gazeteci ve yazar Burhan Ekinci’nin Klaros Yayınları'ndan çıkan ve “Odima Üçlemesi” olarak adlandırdığı roman dizisinin ilki olan "Mezel" raflardaki yerini aldı. Ekinci kitapta, Diyarbakır’dan kaçarak kendisiyle sürekli kavga içerisinde olan ve sorgulamalar yaşayan bir ruh halini yansıtıyor.

Ekinci’nin Twitter hesabından, “Hüzünlüyüm, ağlamaklıyım, sevinçliyim, boşluktayım. Neden mi? Ruhaltımın acılarıydı Mezel. Beni terk etti artık” diyerek bitirdiğini duyurduğu ilk kitabı Mezel’de, Dicle’nin aşkı ile bunun etrafında 1990’lı yılların politik duyarlığına; savaş, ölüm ve ayrılıklara tanıklık ediliyor. Aynı zamanda romanın anlatıcısı olan Mezel, adeta ölülerle iç içe yaşayan, cesetleri kutsayan bir karakter olarak da karşımıza çıkıyor.

 

Kendi tabiri ile “1990’lı yıllarda ölme olasılığının yüksek olduğu yerlerden biri” olan Diyarbakır’da dünyaya gelen Ekinci, yaşadığı coğrafyada tanıklık ettiği fail-i meçhul cinayetlerinden, köy yakmalardan, kayıp annelerinden ve toplumun acılarından yola çıkarak 2000’li yıllara uzanan olayları Mezel ile anlatıyor ve ölüm sorgulamasına giriyor. Mezel, bazen yaşadığı acıları başkalarının ölümünde dindirirken morgda karşımıza çıkıyor, bazen de yaşamayı seçtiği için kendini suçlu hisseden bir karakter oluyor. Bolca betimleme ve imgenin olduğu romanda Mezel, bizi aynı zamanda politik bir aşk hikayesine götürüyor.

Ekinci, "Odima" adını verdiği üçlemenin ikincisinin ne zaman çıkacağını açıklamazken, okuyucuyu Mezel ile baş başa bırakıyor.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler