Notabene'den "Beşibiryerde" Aşkın L* Hali

Yeni çıkanlar

Kaos GL Derneği’nin 2006’dan bu yana her yıl farklı temalarla düzenlediği Kadın Kadına Öykü Yarışması’nda dereceye giren öykülerinin derlendiği Aşkın L* Hali kitap seti NotaBene Yayınları’ndan çıktı.

Beş cilt olarak yayımlanan serinin 2006-2008 ve 2009-2011 yıllarını kapsayan ilk iki cildinin editörlüğünü Burcu Ersoy üstlenirken 2012-2014 ve 2015-2017 yıllarını kapsayan üçüncü ve dördüncü cildin editörlüğünü Karin Karakaşlı, 2018-2020 yıllarını kapsayan son cildin editörlüğünü ise Pelin Buzluk yaptı. Serinin editörlüğünü ise Aylime Aslı Demir üstlendi.

İlk cildin kapak işi Elif Tekneci’nin, ikinci cildin kapak işi Ugemfo’nun, üçüncü cildin kapak işi Gözde İlkin’in, dördüncü cildin kapak işi Meltem Elmas’ın ve son cildin kapak işi Şafak Şule Kemancı’nın elinden çıktı.

 

 

Beşinci cildin tanıtım yazısında bu öyküleri yazmanın ve okumanın lezbiyen, biseksüel, trans kadınlar için de, heteroseksüel kadınlar için de müthiş bir öğrenme süreci olduğu belirtilirken zihin ve imgelemimizdeki ataerki ve heteronormativite kalıntılarını görünür kılıp temizleyen, dönüştürücü bir süreç olarak tarif ediliyor. 

Lezbiyenin (*) hali

Lezbiyen*; cinsiyet kimliği ve cinsel yönelime dair farklılıkları hedef alan, bu farklılıkları iptal etmek ve kendi içinde homojen bir bütünlüğü tesis etmek için kendi içinde birtakım eşdeğerlilikler yaratarak özdeşlikler kuran heteronormatif sisteme temel bir itirazdır. Yekparelik söyleminin kurgusallığını ifşa eden, kendi kendisiyle özdeş ayrımların mümkün olmadığını gösteren politik bir kategoridir. Mücadelemizin görünürlüğü, temsili ve güçlendirilmesi için lezbiyen örgütlenmesinin önemle sahiplendiği bir kategori. Tam da bu nedenle; bir yandan, hâlâ bir tehdit olarak algılanan Lezbiyen kelimesini, kadın kadına cinselliğin, arzunun, romantizmin çiçeklendiği her türden bedenin çeşitliliğini içerdiğini düşündüğümüz Lezbiyen* kimliğini benimserken, bir yandan da kendini Lezbiyen, Biseksüel veya Queer olarak tanımlayan ya da lezbiyen aktivizmle bağlantılı olduğunu hisseden herkesi içermeyi amaçlayarak, sözcüğü Lezbiyen* şeklinde kullanmayı tercih ediyoruz. Lezbiyen*’in, kategorilerle sınırlandırılamayacak çeşitliliğimizi vurgulayan *’ının; edebiyatta, sanatta, mücadele alanlarında ve tüm bunların kesişimselliğinin uğraklarında, potansiyellerimizi açığa çıkaracağına inanıyoruz.

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler