Şizofrengi’nin tüm sayıları çevrimiçi erişime açıldı

Dergilik

Psikiyatr ve yazar Fatih Altınöz ile birkaç yakın arkadaşının psikiyatri üzerine denemeleri toplamak amacıyla oluşturduğu 90’lı yılların oldukça ses getiren Şizofrengi dergisinin tüm sayıları çevrimiçi erişime açıldı.

“İstanbul’un kült yayınlarından biri Şizofrengi’nin, çoğu insan eli yüzü düzgün bir dergi olarak hatırlasa da, çıkışını fanzin formatında yaptığını hatırlatmak gerek. Psikiyatr Fatih Altınöz ve birkaç yakın arkadaşının psikiyatri üzerine denemeleri toplamak amacıyla oluşturduğu yayın, daha sonra bir dergiye dönüşse de, reklam içermemesi, bağımsız dağıtılmasıyla fanzin ruhunu korudu denebilir. Hayatınızda duymadığınız formda şiirler, çarpık ama büyüleyici aşk hikayeleri ve ufuk açıcı ama kolay okunan bilim yazılarının hepsi buradaydı. Kendisi gitti ama sloganı kaldı: Hala ve daima ‘bütünüyle kuşkudayız’.” (Zero’dan)

Şizofrengi: isim "...Daha sonraları dergiyle ilgili yazılan bir yazıda Şizofrengi'nin tinin en dışlanmış rahatsızlığı olan şizofreni ile tenin en dışlanmış rahatsızlığı frenginin biraraya gelmesiyle ilgili olduğu yazıldı. Aslı böyle değilse de bize ters gelmedi. 'Tenin ve tinin dışlanmışlığı' kulağa hoş geliyordu. Ayrıca yorumun yapıttan apayrı birşey olduğuna dair somut bir kanıtı kendi dergimiz aracılığıyla görmek aydınlatıcıydı." (Derginin son sayısındaki veda yazısından)

Derginin tüm sayılarına ulaşmak için >>>

 

 

Çok Okunanlar

Yakındaki etkinlikler