İmrek, kitabını Barış Akademisyenleri'ne ithaf etti - Mesele 121

Yayın dünyası

Gazeteci ve yazar Ender İmrek’in yeni romanı “Şafakta Buluşuruz” Dipnot Yayınları’ndan çıktı. İmrek yeni romanını Barış İçin Akademisyenler'e ithaf ettiğini açıkladı.

Ender İmrek, sosyal medya hesabından “Kahramanlarından biri ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisini imzaladığı için üniversiteden atılan ve yurt dışına çıkması yasaklanmış bir akademisyen olan romanı, yazdığım üç yıl boyunca saygıyla izlediğim Barış İçin Akademisyenler'e ithaf ettim” mesajını paylaştı.

İmrek, yeni1mecra’ya yaptığı açıklamada da “Romanı üniversiteden atılan akademisyenlere ithaf ettim; çünkü büyük bir saldırı dalgasına karşı çok sağlam durdu hocalarımız” dedi. Kitabını “zor yılların romanı” olarak niteleyen İmrek, yazarken ilham kaynağının üniversiteden atılmış olan Zamir Hoca olduğunu söyledi.

Kitabın tanıtım yazısı:

> Ender İmrek
> Dipnot Yayınları 365 s.
> Satın almak için

Şafakta Buluşuruz Türkiye'nin çok yakın geçmişinde yaşanan siyasal/toplumsal olayların bir grup aydının kişisel serüvenlerindeki izdüşümünü deşeleyen bir roman. Kimileyin yorulup ümitsizliğe kapılsalar da insan olmaktan hiçbir koşulda vazgeçmeyen bu aydınların yolu İran'daki molla rejiminden kaçan Farzad ve kızıyla kesişir. Bu kıran ikliminde verdikleri mücadeleye bu kaçaklara yardım etme görevi de eklenir. Ama hesaplamadıkları bir şey vardır: Onca toz duman arasında bir de bütün karanlık noktalarıyla o ‘boyalı gece' çöreklenecektir memleketin üstüne.

Ender İmrek, görünenin ardındaki gerçeği olanca çıplaklığıyla sergilemesine yardımcı olan sağlam bir dünya görüşünden ve tarihsel bilinçten beslenerek kaleme aldığı bu romanında karakterlerini kanlı canlı kılmada, ayrıntıları ustaca kullanmada, atmosfer yaratmada sergilediği başarıyla göz dolduruyor; sözünü sakınmaksızın politik roman türünün yetkin bir örneğini veriyor.

Çok Okunanlar