Harper Lee kitapları 2020'de Epsilon etiketiyle çıkacak - Mesele 121

Yayın dünyası

Bülbülü Öldürmek adlı anıtsal romanıyla tüm dünyada milyonlarca okura ulaşan Harper Lee'nin kitapları, 2020 yılı itibariyle Türkiye'de Epsilon Yayınevi tarafından yayınlanacak. Yayınevi, kitapların yayıma hazırlık sürecinin ardından yeni kapak tasarımlarıyla 2020’nin ilk yarısında raflardaki yerini alacağını açıkladı.

Harper Lee'nin Bülbülü Öldürmek kitabı Türkiye'de daha önce Füsun Elioğlu çevirisiyle Oda Yayınları tarafından, Özay Süsoy çevirisiyle Altın Kitaplar tarafından ve 2019'un başında Ülker İnce çevirisi ile Sel yayıncılık tarafından yayınlanmıştı. Sel Yayıncılık ayrıca yazarın Tespih Ağacının Gölgesinde adlı kitabını da basmıştı. 

19 Şubat 2016'da aramızdan ayrılan Harper Lee, Huntington Koleji ve Alabama Üniversiteleri’nde okudu. Bir süre Alabama’nın Oxford kentinde eğitim gördükten sonra birkaç kısa hikâye kaleme alan Harper Lee, 1960 yılında ünlü Bülbülü Öldürmek adlı romanını yazdı. İkinci romanı Tespih Ağacının Gölgesinde, 14 Temmuz 2015 tarihinde yayımlandı. 1961 yılında Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazanan Bülbülü Öldürmek, bir yıl sonra Gregory Peck’in başrolünü oynadığı bir filmle beyazperdeye aktarıldığındaysa Oscar aldı.

Çok Okunanlar