Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü üç topluluğa - Mesele 121

Sahne Tozu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından verilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü'nün 2019 yılı sahipleri belli oldu. Başvuru yapan topluluklar arasından Tiyatro D22, Bam İstanbul ve Tiyatro BeReZe 2019 yılı Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü'ne değer görüldü.

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi'nin bağışlarıyla hayata geçirilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, üretimleriyle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatronun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına ya da sanatçılara sunuluyor. Oyuncu, senarist ve girişimci Mert Fırat; oyuncu ve eğitmen Tilbe Saran; çevirmen ve tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi; İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz; oyuncu Selçuk Yöntem ve İKSV Genel Müdürü Görgün Taner'den oluşan seçici kurul, Tiyatro D22'nin "Julius Caesar", Bam İstanbul'un "*Izdırap Korosu" ve Tiyatro BeReZe'nin "AN-SIZI-N" isimli projelerini destekleme kararı aldı. Para ödülü, 2020 yılında sahneleyecekleri yeni prodüksiyonlarında kullanılmak üzere bu üç topluluk arasında, toplulukların sundukları proje bütçelerine oranlı olarak paylaştırıldı.

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü'nün 2018 yılı sahipleri Altkat Sanat Tiyatrosu 12 Ekim'de Böyle Buyurdu Zerdüşt oyununun, Altıdan Sonra Tiyatro/Kumbaracı50 ise 6 Kasım'da Babaannemin Masalı'nın prömiyerini yapmak üzere hazırlıklarını sürdürüyor.

Tiyatro D22

2013 yılında Emir Çubukçu, Can Kulan ve Berkay Ateş tarafından İstanbul'da kurulan Tiyatro D22, seyirci ile buluştuğu ilk günden bugüne kadar bağımsız bir özel tiyatro olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Tiyatro D22 yeni metinler yazılmasını, klasik metinlerin bugüne uyarlanıp sahnelenmesini ve çağdaş yabancı metinlerin Türkçeye kazandırılarak seyirci ile buluşmasını destekliyor. Topluluk bugüne kadar içinde kendi yazdığı, yönettiği veya çevirdiği oyunların da olduğu toplam 8 oyun sahneledi.

Bam İstanbul

Bam İstanbul, ''Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin'' oyunu ekibi tarafından Ağustos 2016'da kuruldu. Topluluğun ilk oyunu "Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin" 11 Kasım 2016'da, ikinci oyunu ''Kader Can'' 15 Aralık 2018'de seyirciyle buluştu. Her iki oyunun da metin yazarlığını ve yönetmenliğini Murat Mahmutyazıcıoğlu üstlendi.

Tiyatro BeReZe

Tiyatro BeReZe, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde tanışan Firuze Engin, Elif Temuçin ve Erkan Uyanıksoy tarafından 2006 yılında kuruldu. Ekip ilk oyununu 20 Mart 2008'de, Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü'nde sahneledi. BeReZe bu tarihten itibaren çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. 2008 ve 2019 yılları arasında BeReZe; hikaye anlatıcılığı, obje tiyatrosu, clown, buffoon, dans tiyatrosu gibi farklı tarzlarda, -3 yaştan başlamak üzere- farklı yaş grupları için 13 oyun sahneledi. Bu oyunları Türkiye dışında, Almanya, Fransa, Danimarka, Brezilya, Küba ve Makedonya gibi ülkelerde sahneledi; 40'ın üzerinde tiyatro festivaline konuk oldu.

Çok Okunanlar