Feminİstanbul şiddeti şiir ile yenmeye hazırlanıyor - Mesele 121

2018 yılındaki Feminİstanbul'dan toplu fotoğraf

Yayın dünyası

“Feminİstanbul Kadın Şiiri Festivali” bu yıl dördüncü kez, “Şiir Şiddeti Yener” manifestosuyla düzenlenecek. Kadınlığın sorunlarına dair evrensel bir fikir, sanat ve diyalog platformu olmayı hedefleyen festival, kadın temalı şiirleriyle her dilden, dinden ve cinsiyetten şairi ‘şiddeti yenmek’ için bir araya gelecek.

Uluslararası Feminİstanbul Kadın Şiiri Festivali,7-9 Kasım tarihleri arasında dördüncü kez düzenleniyor. Ana temasını kadın, kadın sorunları, kadının her türlü halini içeren durumlar olarak tanımlayan Feminİstanbul Kadın Şiiri Festivali kadın temalı şiirleriyle her dilden, dinden ve cinsiyetten şairi ‘şiddeti yenmek’ amacıyla bir araya getiriyor.Dünyanın dört bir yanından Feminİstanbul Festivali’ne katılan şairler kendi ülkelerindeki kadınların sorunlarını dile getiren şiirlerini ulusal kıyafetleriyle paylaşıyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivalin 2016 teması ‘Anadiline Karşı Kadın Dili’, 2017 teması ‘Tuzun Sınırları’, 2018 teması ‘Birlikte Çeşitlilik, birlikteyiz, çeşitliliğimizi kucaklıyoruz’ olmuştu.

Şiir Şiddeti Yener’

Bu yılki temayı açıklayan Festival Direktörü Op. Dr. Hilal Karahan, “Dünyada, medeniyet düzeyi her ne olursa olsun, kadınlar şiddetle yüz yüzedir. Şiddet, fiziksel olduğu kadar psikolojik ve ekonomik de olabilir. Şiddetin her türüne, biçimine karşıyız. Sözcüklerin bittiği yerde başlıyor çünkü şiddet. Bu durumu tersine çeviriyor, bu kez biz sözcükleri bir alet gibi kullanmayı, şiddete karşı farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. İnsanlığın ortak dili şiirdir. Şiir tüm sınırları ve duvarları aşabilir. Şiir, şiddeti yenecek yegâne şeydir. Kadın olmayı kutluyor ve bir armağan olarak kucaklayıp, kabul ediyoruz. İşte şimdi bu kutlamayı bir şiir şölenine dönüştürmek için buluşuyoruz. Dünyanın neresinde olursak olalım, hep birlikte olmak umuduyla!” ifadelerini kullandı.

Feminİstanbul Onur Ödülü Canan Kaftancıoğlu’na verilecek

Açılış seremonisi 8 Kasım 2019 Cuma günü, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılacak olan festivalin onur ödülü Canan Kaftancıoğlu’na verilecek. Festivalin yabancı şair konukları, Androulla Shati (Kıbrıs), Adel Bouagga (Tunus), Asma Al Haj (Filistin/Ürdün), Darya Heidari (İran), Domenico Pisana (İtalya), Gino Leineweber (Almanya), Malak Sahioni Soufi (Suriye/İngiltere), Nancy Paul (Hindistan), Sanaz Davoodzadeh Far (İran), Saviana Stănescu (Romanya/USA), Vadim Terekhin (Rusya), Valentin Iacob (Romanya) olacak.

Ülkemizdense, Ali Günvar, Ali Rıza Gelirli, Ayça Erdura, Aydan Yalçın, Aydın Şimşek, Ayten Mutlu, Bedros Dağlıyan, Bircan Çelik, Çağın Özbilgi, Deniz A. Tüzün, Dilek Değerli, Dilruba Nuray Erenler, Elçin Sevgi Suçin, Emel Koşar, Ertuğrul Özüaydın, Gönül Dilek, Gülce Başer, Halil İbrahim Özcan, Hasan Erkek, Hilal Karahan, İsmail Biçer, Kemal Aslan, Levent Karataş, Malik Enes Gümüşlü, Mehmet Hakkı Suçin, Mesut Şenol, Muhsine Arda, Muzaffer Özdemir, Nevin Koçoğlu, Niyazi Yaşar, Okan Yılmaz, Osman Öztürk, Ömer Turan, Pınar Doğu, Serap Aslı Araklı, Tarık Günersel, Veysi Toktaş, Volkan Hacıoğlu, W. B. Bayrıl katılacak.

2019 Uluslararası FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Antolojisi

Öte yandan, Feminİstanbul Kadın Şiiri Festivali kapsamında hazırlanan ve editörlüğünü Hilal Karahan’ın yaptığı “2019 Uluslararası Feminİstanbul Kadın Şiiri Antolojisi” de Kartal Belediyesi’nin katkılarıyla yayına sunuldu. Antolojinin kapsamı hakkında konuşan Karahan, “Türkiye’den ve tüm dünyadan 78 şair katıldı. Çevirileri ben, Ayten Mutlu, Volkan Hacıoğlu, Mehmet Hakkı Suçin, Tarık Günersel, Taherey Mirzayive Mesut Şenol yaptık. Bu antoloji serisiyle Türkiye’de geçen yıl bir ilke imza attık. Bundan sonraki yıllarda da devam etmesini arzuluyoruz” dedi.

Çok Okunanlar