Gösterim & Söyleşi: Göçmenler Ansiklopedisi - Mesele 121

Belgesel film
68 dakika
2017
Ortak yönetmenler : Frédéric Leterrier ve Benoît Raoulx

Göçmenler Ansiklopedisi, 400 göçmen kişinin tanıklıklarını bir araya getiren sanatsal bir proje. Sahne yönetmeni Paloma Fernández Sobrino tarafından tasarlanan bu proje, duyarlı ve içten bir yaklaşımla göç konusunu sorguluyor. Her tanıktan, ülkesinde kalmış olan bir kişiye ithafen elle yazılmış bir mektup aracılığıyla mesafeyle olan ilişkisini ifade etmesi istendi.

Diderot ve d’Alembert’in Ansiklopedi’si gibi, bu ansikolpedi de farklı alanlarda çalışan birçok kişinin (sanatçılar, örgütlü aktivistler, yurttaşlar, kamu adına karar alıcılar, sosyal ve beşeri bilimler alanında araştırmacılar…) yanı sıra Avrupa kuruluşlarının (dernekler, belediyeler, Fransa, İspanya, Portekiz ve Cebelitarık’taki kurumlar) meydana getirdiği bir ağın gelişmesiyle gerçekleşen ortak bir çalışmanın ürünü. Hepsini bir araya getiren ortak istek, tüm katılımcıların ve başta konuyla birinci dereceden ilgili olanların, yani göçmen kişilerin katkısını teşvik etmek.

Bu belgesel film, fikrin doğuşundan eserin son prodüksiyonuna, yaratım sürecinden kolektif girişime kadar projenin geçtiği tüm aşamaları bir bütün olarak aktarıyor. Film, bu projenin nasıl "imal edildiğini" anlatıyor.


  • Tarih: 25 Şubat 2020 Salı
  • Saat: 19:15 – 21:15
  • Yer: Türkiye Fransız Kültür Merkezi (İstanbul)
  • Katılım: Kayıt zorunlu

 

Joomla SEF URLs by Artio